şükela:  tümü | bugün
 • tam adı shaq uncut:my story olup shaquille o'neal tarafından kaleme alınmış, otobiyografi tadında, türkiye'de piyasaya sürülmesini heyecanla beklediğim kitap.
 • çıkmasının üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen türkçe'ye çevrilmeyen kitaptır.

  böyle bir potansiyelin değerlendirilmemesi garip.
 • çıkış tarihinin üzerinden 3 sene geçmiş olmasına rağmen türkçe'ye çevrilmeye teşebbüs dahi edilmemiştir. basketbol emekçisi atlas sepet tarafından blogunda yapılmış özet bir çeviri mevcuttur: http://filelisepet.blogspot.com.tr/…n-safagnda.html
 • shaquille o neal'ın kendi hikayesini anlattığı kitabı. basketbolla ilgilenenler için son derece eğlenceli ve ilginç hikayeler sunuyor. kobe ve phil jackson'la ilişkilerini, finaller, takaslar, kobe'nin tecavüz davası gibi ünlü olayları ilk ağızdan okuyorsunuz.

  --- spoiler ---

  - penny (hardaway) takımda esas eleman olmak istemişti. yani en çok parayı alan oyuncu. olimpiyat takımında ise pippen ve barkley sürekli, taraftarlar sana arkasını döndü diyorlardı.

  - maç öncesi antrenmanda ostertag'a yaklaştım: '' benim hakkımda medyaya konuşup durmayı bırak'' dedim. ostertag: '' siktir esas sen konuşmayı bırak'' dedi. bense : ''oo sert adamsın ha? '' diyip suratına tokat attım. sonra greg'in yerde kıvranarak lenslerim diye sayıkladığını hatırlıyorum.

  - phil jackson kobe ile aramızdaki sürtüşmeye pek karışmak istemezdi. çünkü aramızdaki rekabetten güç aldığımızın farkındaydı. onca yılda yalnızca bir kez ofisine çağırdığını hatırlıyorum.

  - onca yıl boyunca lakers efsaneleri, kareem, magic, jerry west. hep ortalarda gezindiler ama kobe ile aramdaki meselede tek kelime ettiklerini hatırlamıyorum. bu durumu çözmek için hiç müdahalede bulunmadılar. kobe topu hücumda harcayıp takım dengesini bozdukça, henüz çok genç, karışmayın diyorlardı.

  - staples'ın tiyatrosunda toplanmıştık. kobe'nin benim ayak parmağımdaki sakatlığım hakkındaki imalı yorumlarından sonra kobe'yi gerçekten yoketmeye gelmiştim.

  brian grant, kobe'ye uzaklaş shaq bu kez gerçekten çıldırdı dedi. kobe de sırıtarak ''oo korkmam mı gerekiyor?''

  - kobe ''hiç benim yanımda olmadınız. benim büyük kardeşim olduğumu söyleyip duruyorsun ama tecavüz davası boyunca bir kez arayıp sormadınız bile''

  kobeyi hep inek öğrenci gibi düşünmüştüm. o yüzde tecavüz davası patladığında gerçekten şaşırdım çünkü hiç ummuyordum.
  aslında ona iki kez ulaşmaya çalışmıştım ama yanıt vermeyince onun özeli diyip hiç soru sormadım kendisi de anlatmayaınca konuşmak istemiyor diye düşünmüştüm.

  miami heat takası. magic ve lakers'a geldiğin zamanki gibi yap. taraftarla kucaklaş.

  basın toplantısında shaq: ''buraya tek bir şey yüzünden geldim. o da, lakers'ta oynarken coach van gundy sürekli 'üç saniye! üç saniye! onu boyalı alandan uzak tutun' diye bağırıp dururdu. işte bunu duymaktan yorulduğum için. artık van gundy'nin ' faul yaptılar, ona faul yaptılar' diye bağırdığını duymak istiyorum.

  basın toplantısında shaq devam etti: ''sahilde bir ev aldım, karım kumsalda çıplak dolaşmamı istedi, bu nedenle çok ama çok formda olacağım. gizli çekilmesi muhtemel çıplak fotolar içinse, esquirer'e satarsanız, yüzde onbeş geliri isterim.'
  --- spoiler ---
 • türkçe çevirisini okudum. diğer nba ile alakalı kitaplarda olduğu üzere felaket bir çeviri. aslında görmezden gelmeye çalıştım ama son bölümlerde çevirmenin sanki acelesi varmış da sözlüklerde alelacele yardım almış gibi geldi. mesele sadece basketbol terimleriyle sınırlı kalsa iyiydi ama daha fazlası. daha da eleştirmek istiyorum ama bu ve benzeri kitaplar ülkemizde o kadar az yayımlanıyor ki iyice eli ayağı kesecekler diye endişeleniyorum.

  kitap özelinde ise çok eğlenceli olduğunu söylemeliyim. shaq korkusuz bir dille hikaye anlatır gibi anlatmış. hakikaten uncut. shaq gibi tezcanlı birinin dilinden dökülenleri toparlamış gibiler. ama olaylar tüm çıplaklığıyla ve cesurca anlatılmış. türü ve sporu sevenine öneririm.
 • ilk yayımlanması 15 kasım 2011'de olmasına karşın türkçe olarak ilk baskısını mayıs 2016'da yapan; daha sonrasında ise ekim 2016 ve ekim 2018'de 2. ve 3. baskılarını yapan bir shaquille o'neal otobiyografisidir. aslında son dönemlerde artan basketbol kitapları popülerliğine karşın bu kitabın baskıları neden gelmiyor? anlaşılması güç. shaquille o'neal gerçekten ünlü, bilinirliği yüksek ve nba tarihine de damga vurmuş, kaliteli bir basketbolcuydu. elini eteğini medyadan çekmiş olsa ve unutulmuş olsa belki bir nebze satış olmadı diyeceğim ancak kendisi hâlâ aktif olarak programlar yapmakta, hatta shaqtin' a fool gibi eğlenceli bölümlere bile imza atmaktaydı.

  bahsedildiği gibi özensiz ve baştan savma bir çalışma olmasından dolayı belki beklenen takdiri ve ilgiyi görmemiş olabilir diye düşünüyorum. profil kitap ve manolya aşık maalesef bu eserin altından hakkıyla kalkamamış.

  bunun dışında kitabın genel değerlendirmesine geçmeden önce birkaç şey söylemek istiyorum. shaquille o'neal gerçekten benim için bambaşka bir insan. basketbol oynarken de, müzik yaparken de, film yaparken de, emekli olduktan sonra da; her haliyle beğenerek takip ettiğim ve aşırı saygı duyduğum bir insandır. nba'de açık ara en sevdiğim, favorim olan oyuncuydu ve bence kendisi tarihin en dominant pivotuydu. en iyi demek belki diğer iyi pivotlara haksızlık olacaktır ancak en iyi 5'e yazılmasına da kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. sadece nba tarihinde çok çok fazla iyi pivot olmasından dolayı shaq ile birlikte karşılaştırılacak çok fazla oyuncu mevcut.

  kitaba geldiğimizde ise, açıkçası bu kitap bana kalırsa shaq'ın hayatını tam anlamıyla anlatmak için epeyce kısa. shaq bana göre farklı bir figürdü ve nba'de sadece bir basketbolcu olarak ele alınamayacak bir semboldü. dönem dönem nba'in yüzleri olan oyuncular olmuştur. wilt chamberlain, kareem abdul jabbar, jerry west, bill russell, bir dönem lary bird ve magic johnson, sonrasında michael jordan, kobe bryant, lebron james gibi insanlar dönem dönem nba'i temsil etmişler ve belirli bir marka değeri kazandırmışlardır. shaquille o'neal da nba'in pazarlama yüzlerinden birisiydi ve bana göre nba'in en eğlenceli figürlerinden bir tanesiydi. nba'e hem forma, başarı, reklam, yayın satışı gibi kârlar sağladı; hem de yapılan etkinliğin ve organizasyonun izlenilebilirliğini "eğlence" yönünden arttırdı. dolayısıyla nba'e böyle bir etkisi olan bir pivotun da hayatını sadece 336 sayfa okumak birazcık özet geliyor.

  eminim ki sadece los angeles lakers dönemi için bile 600-700 sayfalık bir kitap rahat rahat yazılabilir. bu kitapta şöyle de bir durum var: kitap size sadece o dönemi ve işte "şu maçta şu kadar sayı attık, şuraya kadar geldik, şu takımı yendik, bu takıma yenildik" gibi şeyler anlatmıyor. resmen o dönemleri shaq ile yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. sanki geçmişe bir yolculuk yapmışsınız ve bir hayalet olarak shaq'ın doğumunu görüyorsunuz, liseyi ve üniversiteyi görüyorsunuz, orlando magic tarafından draftını izliyorsunuz ve sonrasındaki devasa nba kariyerini günbegün takip ediyorsunuz gibi bir hissiyat yaratıyor. shaq size sadece didaktik bir modda "şu akşam şu takıma karşı 20 sayı, 15 ribaund ile oynadım; şu maça şöyle hazırlandık ve çıkıp şampiyonluğu aldık" gibi direkt olarak bilgi içerikli ve sadece olayı anlatmıyor. bu bilgileri verirken aynı anda da size kendi duygusunu ve hissettiklerini anlatıyor.

  özellikle, bir boston celtics taraftarı olarak, boston celtics'i anlattığı dönemden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. tabii shaq burada sadece 1 sezon kaldı ve açık ara nba'deki en kötü ve etkisiz sezonunu geçirerek emekli oldu. aslında baktığınızda celtics'in shaq için hiçbir şey ifade etmemesi gerekiyor; ancak burada kaldığı 1 sezon içinde o kadar fazla şey yaşanmış ki shaq hâlâ celtics organizasyonundan bahsederken büyük bir saygı gösteriyor. zaten kitabı okuyanlar bilir shaq ne büyük nba figürlerini ve takımlarını kitabın içinde defalarca itin götüne sokup çıkartmıştır.

  toplamda 15-16 saat içinde bitirdiğim bir kitap oldu. zaten sayfa sayısı 336 olduğu için rahatlıkla birkaç gün içinde bitirilebilecek türden bir kitap. shaq'ın etkili anlatımı ve şakacı diliyle, olayların sizi sürekli aktif tutmasıyla birlikte bir çırpıda kitabın sonunu görebiliyorsunuz. ayrıca kitabın sonunda, bazıları shaq'ın koleksiyonundan alınmış, güzel bir fotoğraf arşivi de mevcut.

  kitaptan güzel bir cümleyle entrymi sonlandırmak istiyorum, ki bana kalırsa bu cümle shaquille o'neal'ın kariyerini ve istediği zaman ne kadar durdurulamaz bir oyuncu olduğunu tek cümleyle özetliyor: "basketbol sahasında zamanda dışında beni kimse durduramamıştı. "