• shaquille o neal'ın kendi hikayesini anlattığı kitabı. basketbolla ilgilenenler için son derece eğlenceli ve ilginç hikayeler sunuyor. kobe ve phil jackson'la ilişkilerini, finaller, takaslar, kobe'nin tecavüz davası gibi ünlü olayları ilk ağızdan okuyorsunuz.

--- spoiler ---

- penny (hardaway) takımda esas eleman olmak istemişti. yani en çok parayı alan oyuncu. olimpiyat takımında ise pippen ve barkley sürekli, taraftarlar sana arkasını döndü diyorlardı.

- maç öncesi antrenmanda ostertag'a yaklaştım: '' benim hakkımda medyaya konuşup durmayı bırak'' dedim. ostertag: '' siktir esas sen konuşmayı bırak'' dedi. bense : ''oo sert adamsın ha? '' diyip suratına tokat attım. sonra greg'in yerde kıvranarak lenslerim diye sayıkladığını hatırlıyorum.

- phil jackson kobe ile aramızdaki sürtüşmeye pek karışmak istemezdi. çünkü aramızdaki rekabetten güç aldığımızın farkındaydı. onca yılda yalnızca bir kez ofisine çağırdığını hatırlıyorum.

- onca yıl boyunca lakers efsaneleri, kareem, magic, jerry west. hep ortalarda gezindiler ama kobe ile aramdaki meselede tek kelime ettiklerini hatırlamıyorum. bu durumu çözmek için hiç müdahalede bulunmadılar. kobe topu hücumda harcayıp takım dengesini bozdukça, henüz çok genç, karışmayın diyorlardı.

- staples'ın tiyatrosunda toplanmıştık. kobe'nin benim ayak parmağımdaki sakatlığım hakkındaki imalı yorumlarından sonra kobe'yi gerçekten yoketmeye gelmiştim.

brian grant, kobe'ye uzaklaş shaq bu kez gerçekten çıldırdı dedi. kobe de sırıtarak ''oo korkmam mı gerekiyor?''

- kobe ''hiç benim yanımda olmadınız. benim büyük kardeşim olduğumu söyleyip duruyorsun ama tecavüz davası boyunca bir kez arayıp sormadınız bile''

kobeyi hep inek öğrenci gibi düşünmüştüm. o yüzde tecavüz davası patladığında gerçekten şaşırdım çünkü hiç ummuyordum.
    aslında ona iki kez ulaşmaya çalışmıştım ama yanıt vermeyince onun özeli diyip hiç soru sormadım kendisi de anlatmayaınca konuşmak istemiyor diye düşünmüştüm.

miami heat takası. magic ve lakers'a geldiğin zamanki gibi yap. taraftarla kucaklaş.

basın toplantısında shaq: ''buraya tek bir şey yüzünden geldim. o da, lakers'ta oynarken coach van gundy sürekli 'üç saniye! üç saniye! onu boyalı alandan uzak tutun' diye bağırıp dururdu. işte bunu duymaktan yorulduğum için. artık van gundy'nin ' faul yaptılar, ona faul yaptılar' diye bağırdığını duymak istiyorum.

basın toplantısında shaq devam etti: ''sahilde bir ev aldım, karım kumsalda çıplak dolaşmamı istedi, bu nedenle çok ama çok formda olacağım. gizli çekilmesi muhtemel çıplak fotolar içinse, esquirer'e satarsanız, yüzde onbeş geliri isterim.'
    --- spoiler ---
  • türkçe çevirisini okudum. diğer nba ile alakalı kitaplarda olduğu üzere felaket bir çeviri. aslında görmezden gelmeye çalıştım ama son bölümlerde çevirmenin sanki acelesi varmış da sözlüklerde alelacele yardım almış gibi geldi. mesele sadece basketbol terimleriyle sınırlı kalsa iyiydi ama daha fazlası. daha da eleştirmek istiyorum ama bu ve benzeri kitaplar ülkemizde o kadar az yayımlanıyor ki iyice eli ayağı kesecekler diye endişeleniyorum.

kitap özelinde ise çok eğlenceli olduğunu söylemeliyim. shaq korkusuz bir dille hikaye anlatır gibi anlatmış. hakikaten uncut. shaq gibi tezcanlı birinin dilinden dökülenleri toparlamış gibiler. ama olaylar tüm çıplaklığıyla ve cesurca anlatılmış. türü ve sporu sevenine öneririm.
  • tam adı shaq uncut:my story olup shaquille o'neal tarafından kaleme alınmış, otobiyografi tadında, türkiye'de piyasaya sürülmesini heyecanla beklediğim kitap.
  • çıkmasının üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen türkçe'ye çevrilmeyen kitaptır.

böyle bir potansiyelin değerlendirilmemesi garip.
  • çıkış tarihinin üzerinden 3 sene geçmiş olmasına rağmen türkçe'ye çevrilmeye teşebbüs dahi edilmemiştir. basketbol emekçisi atlas sepet tarafından blogunda yapılmış özet bir çeviri mevcuttur: http://filelisepet.blogspot.com.tr/…n-safagnda.html
hesabın var mı? giriş yap