şükela:  tümü | bugün
  • haitiye yardım için smaç yarışmasına; lebron james, kobe bryant ve vince carter'ın katılmasını buyurmuştur.
  • malesef serbest atış problemine ea games bile teknoloji sınırları dahilinde çözüm bulamadı. nba 08 live'de miami heat ile oynadıgım yüzlerce maçta kullandıgı yüzlerce serbest atıştan bir tanesini bile sayıya çeviremedi. fakat pota altında dozer misali ben wallece'i defalarca fakir sümüğü gibi parkeye yapıştırmışlığı var. klasik shaq hareketleri. berlin duvarından hallice perdelemelere girişleri çok sempatik. maçlarda yaptıgı muzur kıçı geri çıkarmalı perdelemeleri ea games iyi yakalamış.

gönüllerimizin afacan devi yahu. arada yeniliyoruz ama olsun çok eğleniyoruz maç boyu.
  • bu adam kadar şanslı başka basketbolcu yoktur heralde. sadece lakers'ın 3 şampiyonluğunda ve miami'deki ilk senesi ile ikinci senesinin ilk yarısına kadar takımlarının lideriydi (orlando'yu saymıyorum). lakers'dan sonra gittiği her takımda yeni takımının kısasını övdü, eski takımının kısasını eleştirdi. kobe ile kavgalı ayrıldı. daha sonra miami ile şampiyon olarak lakers'ın ne kadar büyük bir hata yaptığını ahmet çakar başta olmak üzere tüm dünyaya gösterdi.

benim bu adama şanslı dememin sebebi şu. adam kariyerinde hep iyi kısalarla birlikte oynadı. orlando'da iken hardaway ile final oynadı, kobe ile 3 kez kupayı kaldırdı. daha sonra wade'in önderliğinde bir kupa daha kazandı. sonra 2 kez üst üste mvp olan nash ile birlikteydi ama heralde kariyerinin en kötü dönemine rast geldi, sakatlıklardan kurtulamadı. phoenix'in hızlı oyun yapısına bir türlü ayak uyduramadı (zaten uyduramayacağı belliydi). son olarak basketbolu bıraktı derken bu sefer lebron james'in yakasına yapıştı. birçokları onun yaşlarında mid level kontratlara imza atıp, kenardan gelirken o hala büyük paralara büyük işler yapıyor. bunun basketbol yeteneğinden ziyade kişiliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. shaq'ın içinde olduğu organizasyon çok fazla tepki çekiyor. shaq etrafına pozitif enerji yayıyor. insanlar ona güveniyorlar. onun takım içinde yarattığı arkadaşlık duygusu belki kazandırdığı birçok başarıdan daha önemli.
  • nba all-star 2010 organizasyonunda olmayacak olan, all-starlar tarihinin en eğlenceli adamı. sensiz all-starın tadı mı olur be shaq. seçmeyenler utansın. eğer nba'in asıl numarası pazarlama ise bu adamın her sene all-star'da olması lazım basketbolu bırakana kadar. sonuç olarak bu adam organizasyonu guzelleştiriyor yahu. yaptığı danslardan tutun da saha içinde karsı takımın guard'ına karsı cross-over yapmasına, sempatik kişiliğinden etrafına yaydığı pozitif enerjiye kadar all-star'ın vazgeçilmezidir o. vazgeçilmezi olmalıdır. varsın oynamasın normal sezon içinde doğru düzgün. ama eğlence onun işi onsuz da all-star'ın tadı yoktur. bu da boyle biline..
  • az evvel spor gecesinde 2007 all-star antreman gününde lebron james ve dwight howard karşısında yaptığı dans şovunu tekrar izledim de bu adamsız all-star bariz şekilde tatsız-tuzsuz geçecek.
  • kobe bryant ve dwyane wade'den sonra lebron james in de yüzük takmasında rol oynayacak aşmış kişilik. cavs'ın şampiyonluğundan sonra aktif spor hayatını bitirir artık..
  • sağ baş parmağından ameliyat olan ve playofflara kadar dönmesi beklenmeyen dev.
  • o beşinci yüzüğü almak için elinden geleni yapacak. gerekirse tam iyileşmese bile play-off zamanı sakat sakat oynayacak. inanılmaz bir azim
    ve pozitif enerji var bu adamda. takıma geldiği zaman mottosunun çok basit olduğunu söylemişti:

"win a ring for the king" (lebron için yüzüğü kazan.)

ameliyata girmeden önce de twitter'dan sevenlerine selam etmiş. "kimse merak etmesin. dönüşüm muhteşem olacak." demiş kısaca. mottosu ise ilk günkü sıcaklığını koruyor. noktasına dokunmadan:

"going into surgery today on my thumb, will be out for a min but when i return it is on, win da ring for da king! luv my team, cavs baby!"
  • nba'de şimdilik tüm zamanların;

- en çok sayı atan 5.
    - en çok ribaund alan 14.
    - maç başına en çok ribaund çeken 27.
    - boyalı alandan en çok sayı bulan 5.
    - boyalı alan yüzdesi en yüksek 2.
    - serbest atıştan en çok sayı bulan 17.
    - en çok blok yapan 7.
    - maç başına en çok blok yapan 15.
    - en çok süre alan 17.
    - maç başına en çok süre alan 17. oyuncusudur.

işte böyle bir oyuncudur shaq!

istatistiklerle ölçülemeyecek bir şey daha; kendisi amerikan basketbol ligi'nin gördüğü en eğlenceli ve sempatik oyuncu olabilir. bugün yaşlılığına bağlı göreli performans kaybı yüzünden geçmişini ve parmaklarında bulunan 4 şampiyonluk yüzüğünü çabucak unutanlara ithaf olsun.

not: bu istatistiklerden bir kısmını, kariyeri sonlanmadan geliştireceği muhakkaktır.
hesabın var mı? giriş yap