şükela:  tümü | bugün
 • vaktiyle, kobe bryant'ın reggie miller ile kavga etmesi sebebiyle cezalı olduğu maçtan önce, ısınmaya kobe formasıyla çıkmış.
 • otobiyografi kitabını neredeyse tek oturuşta bitirdiğim emekli nba oyuncusu. gerçekten yazdığı kitapta da en az kişiliği kadar renkli. çok keskin olumlu yönleri olduğu gibi aynı ölçekte olumsuz özellikleri de var. eleştirilere çok kulak vermesi, kırılgan bir çocuk kalbine sahip olması ve önüne çıkabilen bir sorunda direkt kulübüne küsmesi gibi. işin enteresan tarafı bu küskünlüğü ya da kırgınlığı da bir yakıt olarak kullanıp 50 sayı atabiliyor.

  nba her zaman bir yıldız bulacaktır. bu zamanında jordan'dı. daha sonra bayrağı kobe devraldı ve şimdi sıra lebronda ama şuna eminim nba başka shaq bulamayacak.

  --- spoiler ---

  kitapta phil jackson ile ilk tanıştığı ana yarıldım.

  pj: bundan sonra albüm, şarkı ya da oyunculuk filan yok. sadece nba'e odaklanacaksın. sorun istemiyorum.

  shaq: tamam. (ona hayır demek mümkün bile değil diye de not düşmüş ve lakers'a gelene kadar ne kolejde ne de orlando'da hiçbir koçu bu hobilerini ondan koparamamış olmasına rağmen)

  --- spoiler ---
 • gelmiş geçmiş en dominat pivot, oyuna onun kadar hakim olan bir oyuncu daha görmedim. 2000-2002 lakers dönemindeki shaq ı alıp herhangi bir takıma koysaydınız, en büyük şampiyonluk adayı yapardı gittiği takımı. kafa yapısı biraz daha spora ve rakabete aç olsaydı jordan yerine "en iyi" denince akla gelebilirdi.
 • (bkz: #74428166)

  kobe vs shaq 1 on 1 interview'dan bazı bölümler:
  ........................................................................................................................
  -shaq: ilk şampiyonluktan sonra mutluydum. aslına bakarsan benim için olay bitmişti. artık gidip ne istersem onu yapabilirdim. ödül töreni yaptık. sonra ben uçağa atlayıp orlando'ya döndüm.

  evde oturuyordum, haberlerde; ''kobe ve shaq ilk şampiyonluklarını kazandı, peki bir tane daha kazanabilirler mi? bir lakers hanedanlığı yaratabilecekler mi? bir daha yapabilirler mi?''

  bundan sonra bilirsin, sinirliydim, canım sıkkındı. fakat sahip olduğumu bildiğim bir şey vardı. her şeye karşı hazır olacak bir adama sahiptim. bu nedenle çoğu defa sezon başı kampına hazır olmadan geldim. çünkü benim kişiliğim, benim olayım bu. smaç vurmam için hazırlanmama gerek yok. hazırlanmaya ihtiyacım yok. hazır olduğumda hazırım. sana sahip olduğum için yaz boyunca istediğimi yapabiliyordum.

  -kobe: evet, beni deli eden şey de buydu. tam olarak buydu.
  ........................................................................................................................
  2009 nba all star maçında mvp ödülünü kobe ve shaq beraber kazanmış, ödülü paylaşmışlardı...

  -shaq: bana mvp ödülünü verip, eve oğlum shareef’e götürmemi söylemiştin. o an yanlış bir şey yaptığımı anladım. kavgamızın devam ettiği zamanlarda, beni bilirsin, usta bir pazarlamacı olduğum için devam ettirdim. kendime kendime; “çok şanslısın, bu adamla dört sezonda üç kez şampiyon oldun, ama ona bok gibi davrandın” dedim.

  yani sana bir özür borçluyum. senden özür diliyorum ama magic ve isiah gibi ağlamamıza gerek yok. yine de o an için teşekkürler. shareef o zaman çok mutlu olmuştu. o dönem benim için çok zordu. shareef bunu yaptığın için seni çok seviyor. ben de seni çok seviyorum. teşekkür ederim.
  ........................................................................................................................
  1998-1999 sezonu lokavt döneminde, southwest college'de bir pick-up game maçı...

  -kobe: lokavt döneminde oynadığımız bir maçtı. rakip takımlardaydık. birbirimizle dalaşıp duruyorduk. sen beni kastederek “alın şu küçük fahişeyi, hadi alın” deyip duruyordun. bana bakıp; ''bu şerefsiz delinin teki'' demiştin. ben de bana söylediğini fark edince ''o laflar bir daha tekrarlanmasın” demiştim.
  ........................................................................................................................
  -shaq: ayrıldığımızda benden daha fazla şampiyonluk kazanmaya mı çalışıyordun?

  -kobe: kesinlikle. kesinlikle. miami'ye ve d-wade'in yanına giderken bir tane daha alacağını biliyordum. yani bunu alacağını biliyordum. bu yüzden en az iki ya da üç şampiyonluk daha kazanmam gerektiğini biliyordum.

  kobe'nin 5. şampiyonluğunu kazandıktan sonra yaptığı basın toplantısından bir bölüm
 • 2001 nba finali
  1. maçı istatistikleri: 44 sayı, 20 ribaund, 5 asist,
  2. maçı istatistikleri: 28 sayı, 20 ribaund, 9 asist, 8 blok
  3. maçı istatistikleri: 30 sayı, 12 ribaund, 3 asist, 4 blok
  4. maçı istatistikleri: 34 sayı, 14 ribaund, 5 asist
  5. maçı istatistikleri: 29 sayı, 13 ribaund, 2 asist, 5 blok

  özellikle 2. maçta neredeyse quadruple double yapacaktı ayı oğlu ayının oğlu. kobe ile olan röportajını izledikçe aklıma geliyor eski günler.
 • nba tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından birisi olmasının yanında en komedi ve eğlenceli adamıdır. hele ki nate robinson'u yaptığından sonra yakalayıp 55 numara ayakkabısıyla dövmesine yarıldım.
 • nba in gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olmasada gelmiş geçmiş en dominant oyuncusu olan sporcu
 • miami heat'ten phoenix suns'a takas olduğunda bir gecede wal-mart'ta 70.000 dolar harcamış. ve bu, wal-mart'tan bir seferde yapılan en büyük harcamaymış. öyle ki, kredi kartının çalındığını sanmışlar.
 • kariyerinin tamamını doya doya izlediğim nba efsanesidir. kendisi emekli olduğundan beri gece yarısı kalkıp maç izlediğim sayılıdır. serttir ama özellikle potaya ve topa karşı. maç içerisinde ekseriyetle sakin ve maça odaklıdır. çok sert fauller almasına rağmen tepki vermezdi. brad miller ile olan kavgasında haklıdır çünkü brad maç boyunca fazlasıyla kaşınmıştır. bir iki de anlık gelişen tartışması vardır. yaşla beraber aldığı kilolar maalesef ayak baş parmağında sorun çıkarmıştır. devam eden sezonda hallux valgus problemi için ameliyat olmayı reddederek geçici çözümlerle sezonu kapatmıştır. basketbolu erken ve verimsiz bir şekilde sona erdirmesinin sebebi budur. ortalamaları ve aldığı süre anide düşüş göstermişti. basketboldan fazla kopmaması beni sevindirdi. her zamanki neşesiyle katıldığı tv programları kesinlikle izlenir. mcgee konusunda ancak şunu söyleyebilirim amerikan televizyonları eğlence,makara ve zorbalık arasındaki sınırı çizmekte çok başarılı değillerdir. sistem, daha çok ezelim daha çok gülelim(reyting) yörüngesinde işler.
 • bear grylls'e bir programında eşlik etmiş ve programda yaptıkları sohbette shaq, kendisinin google'ın ilk yatırımcıları arasında olduğunu ve geek olmakla gurur duyduğunu söylemiştir.

  üvey babası asker olduğu için çocukluğu bir dönem almanya'da geçmiştir.

  kontrolsüz para harcamakla ilgili anılarını da anlatmıştır. yanlış hatırlamıyorsam, bir seferinde markasını hatırlamadığım güzel bir araba almış. eve gelmiş. annesi ve üvey babası çok beğenmişler. onları yanına alıp tekrar galeriye dönmüş. annesi ve babasına aynı arabadan 2 tane daha almış. ödeme yaparken banka hesabının bakiyesinin yetersiz olduğu ortaya çıkmış. o kadar çocuk ruhlu ve paraya önem vermeyen bir adammış ki bankada ne kadar parası olduğundan haberi yokmuş. ''orada kendimi biraz frenlemem gerektiğini anladım'' demiştir.

  üvey babasını çok sever. kendisini onun yetiştirdiğini, mükemmel bir baba figürü olduğunu ve her şeyi ondan öğrendiğini söyler.

  edit: @kaptanankara uyardı, babası yakın dönemde vefat etmiş.
hesabın var mı? giriş yap