şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bae'ye bağlı bir emirlik. dubai'ye çok yakın ve ev kiraları daha ucuz olduğundan bir anadolu yakası, bir new jersey fonksiyonu üstlenir. sabahları burdan dubai istikametine, akşamları da tersi istikamette hayvan trafik olur. (bkz: anadolu yakasında oturup avrupa yakasında çalışmak)
 • hayvani ebattaki suni gölüyle ünlü bae emirliği. göl kıyısındaki oteller güzel manzara garantisi verir, ufak motorlarla gezilere çıkılabilir. konaklama için millenium otel'i tavsiye ederim. dubai'ye göre daha gerici, daha tehlikeli bir bölge. örneğin alkol kesinlikle yasak,karanlık çökünce dışarda dolaşmak biraz kasıyor. dubai'ye gidiş-geliş şu an için problem olsa da tren yolu açıldığından kısmen rahatlayacağı söyleniyor. yapılanması henüz bitmemiş, heryerde inşaatlar sürüyor. hatta tepe'nin yaptığı koca bir gökdeleni görünce göğüsüm kabardı*.
 • dubai istanbul ise ancak gebze diyebileceğim, alanının çoğunluğu sanayi bölgesi olan (bkz: indrustial area) emirlik.

  geceleri falan problem yok. ben 02.00 ye kadar dolaştım bir problem olmadı. dubai'den farklı olarak şeriat kurallarına sıkı sıkıya bağlılar. çevrede gördüğünüz insanların çoğu uzakdoğu ülkelerinden veya hintli, paki, nepalli v.s. kiralar dubai'nin 4'te biri ve trafik gerçekten iğrenç. trafik lambası kullanmadan, döner kavşaklarla düzenleme yoluna gitmişler. dubai'ye gidiş ortalama trafikte 40dk. gezilip göreülebilecek mega mall dışında bir yer yok.

  iklim doğal olarak iğrenç. ocak-mart arası gitmenizi tavsiye ederim. benim gibi iş için temmuz-ağustosta gimek zorunda kalırsanız ne yazık ki yapılacak tek şey klimalı ortamlarda kalmak. insanlarından mıdır, yemeklerinden midir yoksa sıcaktan veye d şıkkı hepsinden mi bilmem ama sokaklarda ağır bir koku var. insanlar lokantalarda elle yemek yiyorlar dolayısıyla pizza hot ve mcdonalds a gitmek en doğru seçim.

  genel olarak değerlendirmem gerekirse tek cümle yeterli;

  "mecbur kalmazsanız gitmeyin!"
 • kendisini diger yerlesim merkezlerinden ayıran bir yönü hiç toplu tasma aracı olmamasıdır..ne otobüs ne dolmus ne mtro ne tramvay..sadece taksiler calısmakta,dolayısyla insanlar taksi bulabilmek için birbirlerini ezmektedir.
 • birleşik arap emirliklerinin çöplüğü
 • dubai'ye nazaran daha katı yönetim yönetim kurallarının olduğu bir emirlik. yüksek binaların birbirlerine çok yakın yapılmasından dolayı insanda kasvetli bir hava bırakır. dubai'de çalışan insanların bir kısmı burada ikamet eder ki bunun sebebi de kiraların dubai'ye göre yaklaşık 1/4 oranında ucuz olmasıdır. ayrıca dubai'den taksiye bindiğinizde, eğer ki sharjah'tan geçecekseniz ya da buraya gidecekseniz sizden ekstra ücret talep ederler.
 • yaklaşık 10 gün kadar ikamet ettiğim ve dubai nin yanında bahtsız bedevi muamelesi gören yer.. göl kenarında birkaç fast food restaurant ı dışında kayda değer bir yeri yoktur.
 • otellerin dubai'den ucuz olduğu bae emirliği.
  ayrıca dubaiye geçişlerde taksimetrenin otomatik olarak 20 dirhem fazladan geçirdiği emirlik. oteli sharjahtan ayarlar her gün dubai yaparım diyenlerin aklında bulunsun.
  diğer emirliklere geçerken böyle bir şey yokmuş pakistanlı taksicilerin yalancısıyım
 • ilginç, hiç nazar-ı dikkatleri cezbetmemiş, ki bu beldenin türkçe ismi "şarika"dır. bu beldenin batı dillerine "şarcah" anlamındaki "sharjah" olarak yerleşmiş adının arapça' daki özgün adı "eş-şarika" olarak telafuz edilmektedir.

  şarika, şarika emirliği'nin de baş ve tek kentidir. arapça'daki ismi "imarat eş-şarıka"dır. aslına bakarsak bölgenin 5000 yıllık bir yerleşim tarihi vardır. bu emirlik ise 1833'te kurulmuş ve fakat ingiltere'den bağımsızlığını ise ancak 1971 yılında elde edebilmiştir. hepi topu 250 kilometrekarelik bir alandır ve bu alanda 750 bin kadar bir nüfus ikâmet etmektedir.

  belde neredeyse %100 amerikan ve avrupa kültürünün etkisi altındadır. nüfûsun ekseririsini yabancılar, yâni avrupalı ve amerkalılar oluşturur. onlar da kendi aralarında ingilizce iletişim kurarlar. işbu sebeple günlük konuşmalarda daha çok "sharjah" adı kullanılmaktadır.