• bae'ye bağlı bir emirlik. dubai'ye çok yakın ve ev kiraları daha ucuz olduğundan bir anadolu yakası, bir new jersey fonksiyonu üstlenir. sabahları burdan dubai istikametine, akşamları da tersi istikamette hayvan trafik olur. (bkz: anadolu yakasında oturup avrupa yakasında çalışmak)
  • dubai istanbul ise ancak gebze diyebileceğim, alanının çoğunluğu sanayi bölgesi olan (bkz: indrustial area) emirlik.

geceleri falan problem yok. ben 02.00 ye kadar dolaştım bir problem olmadı. dubai'den farklı olarak şeriat kurallarına sıkı sıkıya bağlılar. çevrede gördüğünüz insanların çoğu uzakdoğu ülkelerinden veya hintli, paki, nepalli v.s. kiralar dubai'nin 4'te biri ve trafik gerçekten iğrenç. trafik lambası kullanmadan, döner kavşaklarla düzenleme yoluna gitmişler. dubai'ye gidiş ortalama trafikte 40dk. gezilip göreülebilecek mega mall dışında bir yer yok.

iklim doğal olarak iğrenç. ocak-mart arası gitmenizi tavsiye ederim. benim gibi iş için temmuz-ağustosta gimek zorunda kalırsanız ne yazık ki yapılacak tek şey klimalı ortamlarda kalmak. insanlarından mıdır, yemeklerinden midir yoksa sıcaktan veye d şıkkı hepsinden mi bilmem ama sokaklarda ağır bir koku var. insanlar lokantalarda elle yemek yiyorlar dolayısıyla pizza hot ve mcdonalds a gitmek en doğru seçim.

genel olarak değerlendirmem gerekirse tek cümle yeterli;

"mecbur kalmazsanız gitmeyin!"
  • yaklaşık 10 gün kadar ikamet ettiğim ve dubai nin yanında bahtsız bedevi muamelesi gören yer.. göl kenarında birkaç fast food restaurant ı dışında kayda değer bir yeri yoktur.
  • dubai’de yaşıyor olmama rağmen ara ara iş için sharjah’a gitmem gerekiyor. saat 14:30-22:00 arası dubai’den sharjah’a normalde 35 dakika süren yol trafik nedeniyle 85 dakika sürüyor. tam bir cehennem.

insanı dubai’ye göre çok daha yobaz. genellikle dubai’de yaşayıp, yaşam giderlerini düşürmek isteyen hintli ve pakiler burada yaşıyorlar. şort giydiğiniz zaman bakışlar nedeniyle kendinizi fatih’te hissediyorsunuz.

dubai’ye göre pek çok yönden daha az gelişmiş bir şehir. dün maalesef döner kavşakta bir araba aracıma çarpıp kaçtı. sağa çekip 1 saat eksperin gelmesini bekledim. sonrasında 3 farklı karakola gitmem istendi. kaçan aracın plakasını alabildiğim için şoför karakola çağırıldı. toplamda 7 saatin sonunda diğer arabanın çarpıp kaçtığına polisleri ikna edip sigorta için gereken tutanağı alabildim. dubai’de olsaydı kaza polis appten fotoğraf yollayacaktım sadece.
  • birleşik arap emirliklerinin çöplüğü
  • kendisini diger yerlesim merkezlerinden ayıran bir yönü hiç toplu tasma aracı olmamasıdır..ne otobüs ne dolmus ne mtro ne tramvay..sadece taksiler calısmakta,dolayısyla insanlar taksi bulabilmek için birbirlerini ezmektedir.
  • bir yıldır al khan bölgesinde ikamet ettiğim emirlik sakinliği çok hoşuma gidiyor ama trafiği bazen çekilir gibi değil.
  • ilginç, hiç nazar-ı dikkatleri cezbetmemiş, ki bu beldenin türkçe ismi "şarika"dır. bu beldenin batı dillerine "şarcah" anlamındaki "sharjah" olarak yerleşmiş adının arapça' daki özgün adı "eş-şarika" olarak telafuz edilmektedir.

şarika, şarika emirliği'nin de baş ve tek kentidir. arapça'daki ismi "imarat eş-şarıka"dır. aslına bakarsak bölgenin 5000 yıllık bir yerleşim tarihi vardır. bu emirlik ise 1833'te kurulmuş ve fakat ingiltere'den bağımsızlığını ise ancak 1971 yılında elde edebilmiştir. hepi topu 250 kilometrekarelik bir alandır ve bu alanda 750 bin kadar bir nüfus ikâmet etmektedir.

belde neredeyse %100 amerikan ve avrupa kültürünün etkisi altındadır. nüfûsun ekseririsini yabancılar, yâni avrupalı ve amerkalılar oluşturur. onlar da kendi aralarında ingilizce iletişim kurarlar. işbu sebeple günlük konuşmalarda daha çok "sharjah" adı kullanılmaktadır.
  • pardon my language ama yarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrak gibi emirliktir. şeriatla yönetilir, suudi'lerin bae içindeki truva atı kabul edilir ve diğer emirlikler burdan pek hoşlanmaz ama pek tabi otel odalarında ve kapalı kapılar ardında her türlü yobaz sapkınlığı yaldır yaldır dönmektedir. barracuda dönüşü buradan geçmeyiniz, arabanızın bagajındaki alkole bile sorun çıkarır bunlar başınız ağrır. felafeli çok iyi diye bir yer tarif etmişlerdi o bile kötüydü. herneyse kiralar ucuz diye buradan gidip gelen çok insan var ama evlere ırak olsun
  • bir kez havaalanına inip dubai'ye geçmiştim, iki farklı dünya gibiydi. görmesem de olurmuş.
hesabın var mı? giriş yap