• tematiğin adabını bilmeyen yazar. görecelidir elbette ama ben kendi bildiğimi yazayım.

birincisi bu kadar yoğun bir tematik çalışması sözlüğün en çok kullanıcıya ulaştığı bu saatlerde sol framei takibi imkansız kılıyor. bu yüzden daha tenha saatlerde yapılmalı.
    ikincisi böyle tematik anlayışı da olmaz. kürtçe veya başka bir dil tematik mi yapacaksın git kürtçe başlığı aç altına yaz istediğini. kürtçe "nasılsın"ın karşılığını yazdıktan sonra gidip nasılsın ve how are you başlıklarının altına söz konusu kürtçe başlığa bkz vermek doğrudan küfür gibi geliyor bana.

tüm bunlara rağmen evet yaptığı sözlüğün konsept limitleri dahilindedir ama sıkışan da (bkz: sözlüğün konsept limitleri/@ssg) yazıp çıkıyor arkadaş. yahu kendisiyle aynı anda bu özgürlüğü(!) 5 yazar daha hissetse ve 5 ayrı dili kelimelerle de değil kalıplarla sözlüğe taşısa ondan sonra da diğer dillerdeki karşılıklarının altına bkz verse. düşünün bakalım o zaman sözlük ne hale gelir. artık biz bilgisayarlarımızı kapatıp bu manasız showun bitişini beklemek zorunda kalırız.

yaptığım konsept dahilinde diyerek çoğunluğa rahatsızlık vermeyi hiç ama hiç bir zaman anlayamadım zaten. "nedir bu gençliğin sorunu" diye sabahlara kadar ağladım. yani niye ya? neden zorluyorsun ki beni shark bülbülü nickini gördüğüm yerde "ıyyyyyy gaçayım" demem için?
    tekrar ediyorum kendisinin yaptığını onunla beraber 3-5 kişi daha yapsın bakalım o zaman görürüz konseptini de limitini de.
  • ne yaparsa yapsın umurumda değil ama kendisine "kanun kopi peyst ediyor bi kerem çok faydalığğğğ" gibi naatlar dizilmesin.
    1. bu kanunlar bizim memlekette sık sık değişir, güncellemeleri yapacak mı?
    2. nasıl kendisi bir tıkla ulaşabiliyorsa biz de ulaşabiliyoruz söz konusu kanunlara. böyle kopyalayıp yapıştırıp işi şova çevireceğine güzelce linkini verse çekilse. hem şu tantana olmasa, hem güncellenme zaruriyeti ortadan kalksa daha güzel olmaz mı?

3. (bak bak burası en heyecanlı yeri)
    kanun kopyalayıp yapıştıracağına, bir hukuk öğrencisi olarak bu kanunlar için önce link verse sonra da uygulamarıyla ilgili şeyler yazsa, hatta yapabiliyorsa justinianus gibi kanunlarla ilgili örnekler verse anektodlar anlatsa hakkında girilen entryler "helal olsun" şeklinde olmaz mı? o zaman yazdıkları gerçekten kıymetli olmaz mı?
  • "fethullah gülen hocaefendi'nin bir şiiri" diye diye fethullah gülen'in bütün şiirlerini sözlüğe girmekte olan yazar. hocaefendi demek suretiyle fethullah gülen hakkında neler düşündüğünü de bi yandan sözlüğe eklemiştir ayrıca.
  • bir bayan adı. (bkz: baymak)
  • kürtçe tematik çalıştı hakkında zerre kötü düşünmedim, sonuçta bilgidir ve sözlüğü bazen ingilizce türkçe sözlük olarak kullandığım için taktir bile ettim.

osmanlıca isveççe vs tematik çalıştı gıkımı çıkarmadım, mutlaka birinin işine yarar birgün.

ama isim tematik çalışması nedir arkadaşım ya? bana bunu nasıl açıklayabilirsin ki? sence kaçımız bayram sabahı kalkıp sol tarafta asla ve kat'a kimsenin işine yaramayacak bir sürü isim görmek istiyoruz? ayrıca "ozselen"e "bir bayan ismi" yazmak nasıl bir tanım veya bilgidir? yazacaksan yazsana ozselen'in anlamı nedir, hangi dilden gelmiştir, hangi yörelerde nerelerde daha çok kullanılır?

benim gibi tematiği destekleyen adamı bile dinden imandan çıkarttın bayram sabahı.
  • "bunu da mı edison buldu?" diye elektrik balığını göstererek insanların hiçbir şey yapmadığını herşeyin allah'tan geldiğini iddia eden bir siteyi insanlara öneren yazar.

edison işte allahın dallaması,ne buluyorsun ampülü boş yere elektrikli yılan balığı varken...hem sen ampulu bularak allah'a meydan mı okuyorsun!?yak meşaleni otur evde cık cık..hasta olunca türbeye,elektrik lazım olunca dal nehre yakala yılan balığını,uğraşmaya ne hacet?

işte bu mantaliteler yüzünden,islamı bu şekilde yorumlayabilmeyi başaranlar yüzünden ampülü "ahmet" değil "edison" buluyor..

faydalanmak isteyenler buyursun:
    http://www.islamustundur.com/konular/allah.htm
  • ileride benzer sozluk calismalari yapmak isteyen yazarlara nacizane bir oneri: tematiginizi bir baslikta yapin ve robocop gibi motomot entry gireceginize birkac laubali yorumla, yararli bilgiyle, kisisel tecrubeyle, sahin k repligiyle entrylere renk katin.

ornegin, kurtce turkce sozluk, yahut daha iyisi kurtce kelimelerin turkce karsiliklarina doldurun ne varsa. boylece akli basinda kimse birsey diyemez, diyenlerin de sidige batirilmis turnusol kagidi gibi gercek renkleri belli olur, kenan evren modeli vatansever* gibi basliklarda bkz olarak karsimiza cikarlar.

halbuki bu tarz bir tematigin tek yarari, sozluk kullanicisi oldugu halde kurtcesini bildigi ama turkcesini bilmedigi bir kelimeyi aratip anlamini bularak, kabizlik illetiyle yillarca suren mucadelesini biraz once kazanmis insan edasiyla rahatlayan ve hayata artik yeni bir gozle bakan her kullanici basina, rastgele tusunu sonsuza kadar kullanmamaya yemin eden 10 kisi, bugun tusuna basma stresinden iktidarsizlik yasayan 50 koc gibi delikanli, istatistiklere bakip dunya nereye gidiyor diye efkara kapilarak reglini uzattikca uzatan 100 kadin ve sozlugun hard disklerinde mesai saati ulus-sincan otobusundeki ezilen pastirmalara donmus ve bu kalabalik arasinda belki de bir daha hic gorunmeyecek, bulunmayacak sayisiz mutsuz gigabayt yaratilmasidir.

boyle bir hizmet sozlugun konsept limitlerinin icinde olabilir ama her turlu fonksiyonellik anlayisinin ve estetik kayginin sinirlari disindadir.

hem sozlukleri tek baslik altinda toplayarak da dikkat cekilebilir; yanindaki parantezde 879 yazan baslik elbette gormezden gelinmeyecektir. cok de istenilirse, sik kullanilan veya guzel olan kurtce kelimelerin turkcelerinin basliklarina gidilip, kurtcesi sudur denir, tematiginize de bir bkz verilir.

boylece sevdalandiklari kurtlere bir iki guzel soz soylemek isteyenlerin, guneydogu seyahetine cikacaklarin, bazi aile buyuklerini sasirtip sevindirmeyi planlayanlarin binlerce hayir duasi alinmis olur, zirvelerde kahraman ilan edinilir, en guzel sozluk kizlari posta kutunuza telefon numaralari yazili sutyenlerini birakirlar, kiefer sutherland birer hamburger yeseydik beraber diye not yazip araba sileceginize sikistirir, manavlar en taze domatesleri sizin icin saklar, "parmaginizla gosterdikleriniz yahut dokuntulerinizi toplayanlar" nobel odulu alirlar **, taksiciler her daim gunduz acar, vs (hayir ben de tek baslik altinda tematik yaptim, oradan biliyorum)

edit: bugun taksimde duzenlenecek tum tematikler birer baslik altinda olsun mitingiyle uzaktan yakindan alakam yoktur; boyle seyleri savunmuslugum yoktur, bunlar siyasi rakiplerimin iftiralaridir. bizim partimizin programinda acik acik yaziyor, eger istanbul belediye baskani olursam, sozluk calismalarinin ilgili basliklarda toplanmasi suretiyle bilgiye etkili ve kolay ulasimdan yana olacagiz. evet, hayri gulle sozlukcunun de yaninda.
  • kendisini savunurken eleştirenlere "it, havyan, havlarlar ancak, orospu çocukları, ananızı mı sikti lan" gibi hakaretler eden avukatlara sahip adam. adamın asabını bozmak için özellikle seçilmişler, doluşmuşlar sanki. arkadaş yemin ediyorum tiksindim. midem bulandı...
  • son yazdığı entryleriyle bize bir şeyler anlatmaya çalışan* tematik yazardır.

şifreli mesajın tam metni şöyledir:

değerli arkadaşlar! (bkz: hevlen heja)
    bana (bkz: ji min ra)
    bu gece (bkz: isev)
    mesaj, ileti (bkz: hinare)
    göndermeyin (bkz: nesinin)
    uykum geliyor (bkz: xewka min te)
    öbürgün-yarından sonraki gün (bkz: dusibe)
    okuyayım (bkz: bixwinim)
    şimdi (bkz: şimdi) (bkz: niha)
    okuyamam, okuyamıyorum (bkz: nikarim bixwinim)
    hepinize iyi akşamlar, iyi geceler (bkz: sevbas ji we hemuyan re)
    allah rahatlık versin (bkz: xwede asani bide)

meali: yarın tematik çalışmasına devam etmeyeceğim, öbürgün-yarından sonraki gün görüşürüz ciğerlerim.
hesabın var mı? giriş yap