• en güzel dövüş filmlerini çekmiş olan brotherslardır.
  • kendilerine has bir üretim modeli olan hong konglu prodüksiyon şirketi.

merak edenler için hikayesi şöyle:

1960'lı yıllarda dört kardeş, çin sineması'nın seyrini değiştirdi. bu usta girişimciler, güneydoğu asya'nın dört bir yanında satın aldıkları sinemaları doldurmak için, 1920'lerden beri her ay bir anonim film yapıyorlardı. fakat bu yeterli değildi. henry ford'un üretim bandı modelinden ilham alan shaw kardeşler, dünyanın en büyük özel film stüdyolarından birini kurdu. 1980'lerin ortasına gelindiğinde, farklı türlerden binden fazla filme imza atmışlardı. gelgelelim, en meşhur oldukları tür, dövüş sanatları filmleri oldu.

hollywood'un stüdyo sistemini kopyalayıp çekimlerin çoğunu sesli olarak stüdyolarda yapan shaw brothers, kendilerine has bir üretim modeli geliştirdi. sözleşmeli çalışan yıldız oyuncular ve yönetmenler, stüdyo teknisyenleriyle birlikte çalışarak wuxia alt türünün ve ondan doğan tantanalı kung fu filmlerinin kalıplarını yeniden şekillendirdi.

"kahraman dövüşçüler" anlamında gelen wuxia felsefesinin kökleri, yedinci yüzyılın romantik edebiyatına dayanıyor. 1930'larda çin hükümetince yasaklanan bu filmler, efsanevi sinemacı king hu ve üretken öğrencisi chang chah ile iş birliği yapan shaw brothers sayesinde küllerinden doğdu. king hu imzalı da zui xia (1966), türün kodlarını belirledi. şeref ve adalete duyulan bağlılık, kaydadeğer bir mistisizm ve envaiçeşit silahla öne çıkan bu wuxia filmleri, kökeninde yatan edebi gelenek kadar amerikan western filmleri ve japon samuray filmlerinden de ilham aldı.

wuxia ve kung fu filmleri, kısa sürede uluslararası sulara açıldı. 1970'lerin başında dünyanın dört bir yanından sinemalar shaw brothers filmlerine büyük ilgi göstermeye başlayınca türün tesiri dalga dalga yayılmaya başladı. klasikleşen tian xia di yi quan (1972) quentin tarantino üzerinde derin bir etki bırakırken, king hu ve lau kar-leung'un büyüleyici işleri, ang lee'nin wo hu cang long (2000) filminin her zerresine işledi. çılgın kahramanlık ve intikam hikayeleri anlatan bu filmlerde, aksiyon sinemasının en büyük isimleri, adeta koreografi ve sahneleme dersleri veriyor.
hesabın var mı? giriş yap