şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "dök karıştır, 40 yıl hatırı kalır" sloganıyla satışa sunulmuş, insanı kahve içmekten soğutan hilkat garibesi.
 • tadı pek de fena olmayan hazır türk kahvesi markası. (bkz: http://www.shazili.com.tr/) sitesinde de belirtildiği gibi adını kahveyi ilk içen kişilerden biri olduğu rivayet edilen şeyh şazeli'den almaktadır.
 • an itibariyle içiyorum, fena değil. ancak gerçek türk kahvesine benzeteceğiz diye telve olayını biraz abartmışlar... antepli bir şirketin ürünü olarak isim pek gerçekçi durmamış, kaliteyi düşüren bir havası var. şöyle "gelenek" tarzı bir isim kullanılsaymış daha iyi olurmuş, shazili nedir allasen?
 • shems gıda sn tarafından üretilen toz. kahve fincanına poşeti boşaltıp yarısına kadar sıcak su eklenip iyice karıştırdıktan sonra fincanı dolduracak kadar sıcak su ekleyerek içilmesi tavsiye edilmekte. ummadığım kadar güzel bir yenilik.
 • bu isme sahip olduktan sonra bir de utanmadan türk kahvesi diye övünüyorlar. yazık yahu.
 • yoklukta bile gideri yok*. tek kelimeyle, facia.
 • böyle bir ürüne gerek var mıydı bilemiyorum fakat lezzet olarak diyelim ki amerikano-nescafe ikilisiyle türk kahvesi-shazili'yi kıyaslarsak shazili'nin orijinal lezzeti taklit etme konusunda nescafe'den kötü olmadığını söyleyebilirim.

  paketin üzerindeki ingilizce çeviriler ise müthiş.
  hazır türk kahvesi: ready turkish coffee
  orta: middle sugar
 • cezvede yapılan türk kahvesine emsal olmasa da ofis içerisinde ve kritik anlarda imdada yetişmekte ve ihtiyaç gidermektedir. lezzet konuzunda kendilerini daha da ileri taşıma imkanları olursa tadından yinmez pardon içilmez..
 • paketlerinde türk gıda kodeksi'ne uygundur yazısı olan bu ürünün içinde "doğal arabica kahve ekstraktı aroması" bulunmaktadır. peki o zaman kahve içinde "kahve tat ve kokusunu taklit eden aromalar" kullanılmasının yasak olduğunu söyleyen türk gıda kodeksi'nin kahvelerle ilgili bölümünün 7'inci maddesi ne olmuş oluyor? ve bu madde varken bu ürün nasıl uygunluk onayı alabiliyor? --> http://i53.tinypic.com/14sckqt.jpg

  kahve ve kahve ekstraktlari tebliği

  yetki kanunu: türk gıda kodeksi yönetmeliği
  yayımlandığı r.gazete :02.12.2006-26364
  tebliğ no: 2006/52

  aroma maddeleri
  madde 7 - (1) bu tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde aroma maddeleri kullanılabilir. bu aroma maddeleri türk gıda kodeksi yönetmeliği’nin “gıda aroma maddeleri” bölümüne uygun olmalıdır. bu tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde, etil vanilin haricindeki yapay aroma maddeleri, krema veya süt aroması gibi süt ürünü muhteviyatı varmış gibi gösteren aromalar ve "kahve tat ve kokusunu taklit eden aromalar" kullanılamaz.
 • öncelikle --> (bkz: hazır türk kahvesi/@kahvedelisi)

  shazili, şu an piyasada hazır türk kahvesi üreten birkaç markadan birisi. onlar da tıpkı diğer markalar gibi bu kahveyi "köpüklü ve telveli" üretmeyi başardıklarından bahsedip duruyorlar. elbette bunu nasıl başardıkları(?!?) kimsenin umrunda olmadığı için kimse de sorgulamıyor. valla benim umrumda ve sorguluyorum, ki zaten ortada bir başarı falan da yok. peki ne var? elbette 2 as 1 papaz var.

  shazili'nin hem orta şekerli hem de sade versiyonlarını incelemeye alıp denedim. tatsal felaketi bir yana bırakırsak tüm ürünlerinin içinde "süt proteini" bulunmakta. bir kere türk kahvesinde süt proteininin işi ne? (birazdan söyleyeceğim işi ne) içinde süt mamülü varsa adı neden sade? süt mamülü tüketemeyen birileri bunun sade kahve olduğunu düşünüp alırsa onu kim uyaracak? bu üründe süt proteini yukarıda bahsi geçen köpüğün oluşmasına yardımcı olması (ki bu üründe oluşan şey bildiğimiz manada türk kahvesi köpüğü değildir) bir miktar kivam vermesi ve tatsal açıdan yumuşatmak için kullanılıyor.

  telve oluşumunu sağlamak için ise bildiğimiz türk kahvesi inceliğinde öğütülmüş kahve kullanılmış. geri kalanının ise çözünmesi daha kolay olan hazır kahveden (bildigimiz iri granullulere oranla daha ince) ibaret olduğunu düşünüyorum. yani aslında burada yapılan şeyin french press demleden pek farkı yok. ince öğütülmüş kahve taneleri şişip dibe çökerken sahte telvemiz de oluşmuş oluyor. elbette bildiğimiz türk kahvesi gibi ocakta demlenmediği için yeterince su çekemeyen tanelerin daha kalın olanları aynen french press yönteminde olduğu gibi yüzeyde kalıyor ve ilk birkaç yudumda ağza geliyor. ama onu bunu geçelim, kahvedeki tat sanki içine kahve kreması atmışsın gibi.. ki zaten elde edilen son ürünün rengi de aynen öyle.

  hadi bunun ev tipini hazırlayalım. sonuçta elimizde başka katkı maddeleri olmadığı için birebir aynısını yapamayız ama çok benzerini elde edebiliriz. var mı evinde türk kahvesi, hazır granül kahve ve toz kahve kreması olan? önce gidin 1 paket shazili alın bir fincana boşaltın, sonra bir fincan daha alın onun içine de 2 çay kaşığı türk kahvesi, 1 çay kaşığı hazır kahve (eğer nescafe instant espresso bulabilirseniz shazili ile birebir aynı görüntüyü elde edersiniz), yarım çay kaşığından biraz daha az kahve kreması (bunda konsantre süt proteini bulunduğu için). şeker isteyen şeker de eklesin. bunların hepsini fincanda kuru haldeyken iyice karıştırın, shazili paketlerinde anlatıldığı gibi her iki kahveyi hazırlayın. tatsal açıdan karşılaştırın.

  ve bu 3 maddeyi karıştırmaya devrim diyorlar, dünya'ya armağan ediyorlar falan. ahah ay allah canınızı almasın.

  edit: en seksisinden caps de şeyedeyim --> http://i51.tinypic.com/ifbdpk.jpg

  ********************************

  merak edenler için süt proteini ne işe yarar (hammaddeler.org'dan alıntı):

  köpürtme: süt proteini konsantresinin içeriğindeki proteinler, hava ile su yüzeyi arasında hava baloncuklarını içeren sabit bir tabaka oluştururlar. bu sayede pasta kremaları, bezeler, kekler, sufleler ve dövülmüş dondurmalar dengelenmiş olur.

  çözünürlük: ultra filtreleme, süt proteini konsantresinin orijinal protein yapısını korur ve böylece ürün yüksek çözünürlük özelliğindedir. bu hemen çözünme özelliği sayesinde, süt temelli gıda karışımlarına süt proteini konsantresi eklemek yararlıdır.

  tat: hafif tatlı yapısı ile süt proteini konsantresi, gıda ürünlerine eklendiğinde tat geliştirici özelliğindedir.

  su bağlama: süt proteini konsantresinin iç protein yapısı gıda ürünlerine eklendiğinde, gıda içindeki suyu emer ve ürünün akışkanlığını azaltır.