şükela:  tümü | bugün soru sor
 • efsanevi dolmakalem markasi. ozellikle snorkel adındaki acaip doldurma mekanizmasiyla meshur olmustur. bu mekanizmada dolmakalemin ucunun hemen altindan ince bir boru cikmakta, murekkebe ucu degil o boruyu batırmak yetmektedir. tum zamanlarin en iyi dolmakalemleri siralamasinda snorkeller parker 51'lerle yarisir. (tabii burda bahsi gecen dolmakalemler yazim araci olanlardir. statu sembolu montblanc'lar ya da mucevher sayilabilecek jorg hysek'ler sayilmamaktadir.)
 • kalemlerini beyaz nokta ile taçlandıran şirketin tarihi walter a. sheaffer'ın 1907 yılında icadı olan tekrar doldurulabilir kaleminin 1908 yılında patentini almasına kadar uzanır. 1912 yılından bu yana şirket olarak faal olan sheaffer'i, en son bic almıştır.

  http://www.sheaffer.com/
 • benim için özel kalemlerdi.
  dedemde dolmakalemi, babamda -o ilginç mekanizması ile- tükenmez kalemi vardı.
  çok heveslenirdim doğrusu.
  ama ne yeri, ne zamanıydı...

  şimdi ise cebimdeki bir takım imperial 330 modeline baktıkça mutlu oluyorum.
  zira sonunda bir takımına sahip oldum.
  hem de o eski efsanelerden bir takım.
  bordo renk.
  efsane...
 • rahmetli dedem den babama ondan bana geçmiş kalemin markasıdır. hala yazıyor ama kıyıpta yazamıyor insan.
 • şu anda satılmakta olan sheaffer 100 modeli, fiyat / performans&kalite açısından harika bir noktada yer alan marka.
  bu kadar güzel ve kaliteli bir dolmakalemi kalemi 100 liranın altına bir fiyata alabiliyor olmak dolmakalem seven herkesi çok mutlu edecek bir fırsat.
 • tasarımları çok şık, yazım konforu açısından üst düzey rahatlık sunan marka. uzun süren kullanımlarda snorkel de denen pompasının iç çeperleri mürekkep olduğu için hangi seviyeye kadar mürekkep dolduğu anlaşılmıyor. bunun üstesinden gelebilmek için şırıngayla mürekkebi çektikten sonra pompanın haznesine püskürtüyorum. eğer bunu yapmak istemiyorsanız hazır tüpleri de kullanabilirsiniz.
  bir küçük detay, lamy marka turkuaz mavisi rengindeki mürekkep ile lacivert sheaffer kalemin şıklığı da pahalı modeller hariç başka hiç bir kombinasyonda kendini göstermiyor.
 • günümüzde ürettikleri modeller çöptür, tenekedir; açıkçası beş para etmez. özellikle made in usa damgalı modelleri ise kalem dünyasının efsaneleri arasındadır. gördün mü kaçırmayacaksın, alacaksın. dolması da rolleri de iyidir. özellikle usa damgalı dolma kalemlerinin çelik uçluları bile mont blanc'ın milyarlık kalemlerine taş çıkartacak derecede seri ve yumuşak yazar. o modellerin uçlarının görünüşleri de nevi şahsına münhasırdır. 444, 440 imperial modelleri baş tacıdır. altın uçluları özellikle müptelalık yaratır.
 • sagaris model dolma kalemi şahane olan markadır.

  kaweco ve lamy marka kalemlerim de var, en çok sevdiğim ve hiç sorun çıkarmayan bu kalem oldu.