şükela:  tümü | bugün
 • ingiltere'de 70lerde ikinci dalga feminizmin ünlü isimlerinden ve yine aynı dönemde varlığı başlayan devrimci feministler kolektifinin de kurucularından olan akademisyen ve aktivist.

  günümüzde hala aktivizme ve feminist akademik kitaplar yazmaya devam eden biri olarak her feministin az çok hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşündüğüm kişi. yazdıklarıyla her kadında bir farkındalık yaratibildiğine eminim.

  feminist hareketin 2.dalga zamanında kazandığı içeriksel zenginliğin ne yazık ki teorileştirilmesi veya bu kuramların kamuoyuna ulaşması her zaman zor ve 'sakıncalı' olmuştur. bu metinlerin barındırdığı düşünceler ile karşılaştığınızda bunun nedenini daha iyi anlıyorsunuz. sheila ‘nın takdire şayan kitapları da işte bu kategoriye giriyor.

  feminenliğin kadınlara neler yaptığını, kadınların feminen olmak için nelerden vazgeçmek zorunda kaldıklarını ve feminen rutinlerin sadomazoşist, erkek hegemonyasını destekleyen taraflarını anlattığı beauty and misogyny; queer politikaların gerici temellerinden, eşcinsel ilişkilerdeki içselleştirilmiş homofobinin patriarkal nedenlerinden, transseksüelliğin muhafazakar argümanlarına kadar detaylı bir eleştiri sunduğu unpacking queer politics, fuhuşun neden seks *işçiliği* olmadığını, çocuklar ve kadınların erkeklerden 7/24 cinsel istismara maruz kaldıkları bir endüstri olduğunu ve neden fuhuşun yok edilmediği bir dünyada kadınların özgür olamayacağını aklınızın alamayacağı kadar veriyle önünüze sunduğu the industrial vagina ve postmodernist düşünceye bağlı olan transgenderism'in kadınlar - özellikle kızlar ve lezbiyenler- üzerindeki etkisini, mizojinist ve homofobik yapısını masaya yatırdığı gender hurts isimli kitaplarından en az birini okumanızı öneriyorum.

  beauty and misogyny pdf
  unpacking queer politics pdf
  the industrial vagina pdf
  gender hurts pdf