• ürün modellerinin cazibesine dayanamayarak alan şanssız azınlıktanım sanırım. dikiş konusuna katılıyorum, dikişleri kötü. her tarafından ip sarkıyordu gelen ürünlerin, istisnasız hepsinde. bedenleri fena değil, neredeyse birebir gibi. ama gerçekten hayalini kurduğunuz ürün değilse siteden alacağınız ürün almaya değmez. evet modeller sitedekinin aynısı , ama kumaşlarının kalitesi de çok kötü. model / fiyat performansı iyi olsa da kalite / fiyat performansı açısından "otur, sıfır". şöyle söyleyeyim, a 101 de satılan taytların kumaşından daha kötü gelen taytların kumaşı, biri 9,90-tl, diğer 65,00-tl. varsın paçasında beyaz çizgi de olmayıversin zira giyince için görünüyor. iade konusu da ciddi sıkıntı . iade edeceksen kargo ücretini her türlüssen ödüyorsun bir kere, ki bu da min. 185-tl civarında bir ücret. hadi diyelim ki çok alışveriş yapmıştın ve ödemeye karar verdin gönderdin, ücret iadesini de taahhüt etmiyorlar, bizim iade politikamıza uygunsa ürünleri alır ücretini sana iade ederiz diyorlar. iade politikalarının ne olduğu belli değil, böyle bi durumda ürünleri iade çabasına hiç girişmemek lazım. hem ürünlerden, hem ürünler için ödediğin bedelden, hem de kargo ücretinden olma ihtimalin çok yüksek. he bütün bunlara rağmen ben ne bok yemeye aldım, neden hala sitesinde dolaşıyorum gerçekten tam bir muamma ... böyle bir cazibesi var işte kodumun sitesinin. kanmayın, kapılmayın.
  • sonunda dayanamayıp, az önce çeşit çeşit kıyafet sipariş ettiğim web sitesi. ürünler elime ulaşınca editleyeceğim.

---
    geç gelen edit:

ürünler 20 gün içinde elime ulaştı. aynı modelin farklı renklerinde 2 crop top, biri gümüş biri gold olmak üzere iki yüzük seti, bir tane bikini, bir tane de incili, boğaz kısmı transparan uzun kollu bir üst söyledim.

öncelikle ürünler fotoğraflardaki gibi. fakat ebatlar değişebiliyor ve kumaş kaliteleri bambaşka:) belki bu işi yapan, kumaşların kalitesini bi bakışta anlayan insanlar vardır fakat tüketici olarak çok da fazla şeyapamıyor insan.

crop top bodyler: boyum uzun, buna rağmen görselde yarım göbek duran bodyler belime kadar iniyor:) hatta aynı bluzun iki farklı rengi de birbirinden farklı uzunluklara sahip. birini iyice pantolonun içine sokuyorum öyle diyim. kumaşlar çok kalitesiz, ne zaman bunları giysem terden öldüm. minik de batıyor vücuduma. fekaaat, renkleri çok güzel. bunları diyorum ama renkler o kadar güzel ki öyle birer kere giyip atmadım. ikisini de ayrı ayrı 2-3'er kez giydim.

yüzükler: taşlı takı söylemeyiniz. setlerin içinde taşlı - taşsız olarak karışık modeller var. taşlıların taşı asla olması gereken yerde değil. biri sağda, biri yukarıda vs. yapıştırıcısı falan gözüküyor baya. onları attım ama taşsız olanlar güzel, günlük kullanıyorum. bence bershka'da h&m'de satılanlardan farklı değiller. hepsi malzeme olarak uyduruk ama güzel modeller. indirime girince bi şeyler beğenirsem yine alırım.

bikini: tatilim bittikten sonra geldi, kullanamadım. modeli ha-ri-ka ama ilk denize girişimde delinirse şaşırmam. bikini mayo vs söylememek lazım aslında, ben bi gaza geldim. bi daha almam büyük ihtimal.

bluz: kumaş yine kötü. bu arada bu ürünleri, herhalde çok kaliteli olacak hali yok, çin'den söylüyosun sonuçta diye bilerek aldım zaten. iki giyer atarım demiştim ama bu baya bir basit duruyor. üstündeki inciler ucundan tutturulmuş, iki adım atsam düşecek gibi. transparan kısmı bulaşık teli gibi sert ve acıtıyor. giymeyi düşünmüyorum.

---

özet: kumaşlar tahmin ettiğimden daha kötü. buradan ucuz takı toka bulursam alırım. belki bir de güzel baskılı tişört vs. görürsem (aliexpress'ten tecrübeliyim, acayip güzel ve kaliteli tişörtler çıkabiliyor. ama sadece tişört), sezonluk kullan at gözüyle bakıp alıp bi denerim. modeline vurulursam falan o da. elbiseymiş, üstmüş, montmuş elim gitmez.
  • elbiseler harika, etekler desen gerçek olamayacak kadar iyi ve ucuz duruyor.

site genel olarak şahane ama bunların hepsi sonuç olarak bahane.* ben de dayanamayıp bir sürü elbise, takı vs. alanlardanım, ancak ödeme sayfasında en azından telefonuma gelen bir kod vs. olsaydı içim biraz olsun rahat ederdi.

edit: ürünler dün elime geçti, elbiselerin kaliteleri beklediğim kadar iyi değil, hem kumaşları hem de dikişleri özensiz. fiyat performans dengesine baktığınızda sınıfta kaldığını söyleyebilirim, modeli özellikle çok beğenmediğiniz sürece çok da tavsiye etmiyorum. takılar çin malı, zaten sitenin farklı bir iddiası yok, bir kere taktıktan sonra kararacak türden, bu nedenle beklediğim gibi geldi diyebilirim.

bedenler genel olarak geniş, ben sadece elbise aldım ve elbiselerin hepsi düşündüğümden geniş geldi. small giyiyorsanız xs almanızda yarar var, bazı elbiselerde ayrıntılı cm vs. bilgisi var onlara dikkat edebilirsiniz.
  • fazlaca ucuza ürün sunan bir fast-fashion şirketi daha. fast fashionlar genel olarak işçisiyle , tüketim alışkanlıklarını değiştirmesiyle ve atıklarıyla lokal olarak değil de küresel çapta bir sorun aslında.

ama gelin görün ki, şirketin agresif reklam çalışmaları tüketicide karşılığını hızlı bir şekilde buldu ve şirket değeri 100 milyar dolara ulaştı. toptan alışveriş için de sıklıkla tercih edilebilir hâle geldi. ürün kalitesi esasen fena değil. amerika için söylüyorum; herhangi bir ürünü bedavadan biraz fazla bir rakama alabilirsiniz.

2021 yılında çocuk işçi çalıştırdığı iddaaları ile gündeme gelmiş görsel
    ve şirket yönetimi ağız gevelemeli bir açıklamada bulunmuştu. o kadar ucuza köle işçi çalıştıran bir firma ancak bu kadar bedavaya ürün satabilir kaldı ki.

tüm bu denetimsizliklere, güven vermeyen pazaryeri satışlarına rağmen tüketici tarafındaki kabulü şaşılacak cinsten. bir diğer benzeri için (bkz: temu)
  • herkes fiyatları övmüş de harıl harıl çocuk işçi çalıştırdığı için bu kadar ucuz olan marka. oldukça düşük maaşa uzun çalışma saatleri geçirdiklerini söylemeye gerek yoktur herhalde.

kimse babamızın hayrına diğer fast fashion markalarından üçte bir ucuza elbise, çanta satmayacaktı tabii. bu işlerde win-win yok. hem ucuz olsun hem etik olsun, genelde pek mümkün değil, keşke olsa.
  • temu ile birlikte avrupadan cok ciddi vergi cezalari yemelerine kesin gözüyle baktigim e-ticaret sitesi. avrupaya 10 dakikada bir ucak indirip gümrük memurlari icin kontrolünü imkansiz hale getiriyorlar. gümrük vergisi ödememek icin ayni ürünü farkli ürünlermis gibi 2'ye 3'e bölüp yolluyorlar. öyle bir bombalama yapiyorlar ki gümrük sefi %100 emin fakat her seyi tek tek kontrol etme sanslari 0.
  • kıytırık trendyol milla'dan daha ucuz hale gelmiş. türkiye'deki fiyat şişkinliği dolar kurundan yüksek mübarek.
  • ptt kargoya ödediğiniz gümrük vergisi damga vergisi zart vergisi zurt vergisinin fişini customer service iletince yarısını geri ödeyen marka.
  • bu ay içinde bir gaflette bulunup hiç bir bilgiye sahip olmadıgım bu siteden arkadaşıma hediye mahiyetinde bir elbise almış oldum, elbisenin tl karşılığı ile kargo bedeli 175 lira tuttu 145 lirası elbisenin bedeli..elbise tahminimden erken geldi ancak elbise hem defolu hemde tam bir çin malı çıktı..zaman kaybetmeden iade işlemleri için türkçe çevirisi berbat olsan sitelerinden iade işlemini başlatmak için post açtım(allah var 24 saat olmadan dönüş yapıyorlar) ve süreci başlattık..alırken ödediğim kargo parası gitti ama en azından kıyafet elimde kalmayacak, ayrıca gönderirken ödeyeceğim kargo ücretini de iade edeceklerini ifade ettiler hatanın kendilerinden kaynaklı oldugu durumlarda iadelerin kargo bedellerini iade ediyorlarmış..işin buraya kadar olan kısmı makul ve kabul edilebilir sonuçta 2 3 saatlik şehirlerden de alışveriş yaptıgımızda bazı zamanlar kargo ücretleri alıcıya ait olabiliyor ve alıcı göze alıyor aldıgı ürüne göre..ancak son gelen mesajda alış veriş yaparken kargo bedeli dahil nekadar ödeme yapmışsak o rakamın üzerini nakit olarak iade edemediklerini, yani hongkong'a gönderilecek 300 gr'lık bir paket için ödenecek ücret olan yaklaşık 155 liranın sadece 27 lirasını nakit olarak iade edeceklerini geri kalan kısmı sitelerinde daha sonra kullanılmak üzere puan olarak yansıtabileceklerini belirttiler..işin sonunda 175 liraya aldıgım bir ürünü geri göndermek için 155 lira daha ödemeyi göze aldıgım da iade edilecek tutar sadece 145+30 lira( ilk alırken ödediğim kargo bedeli kadar olan karsılık)..gün sonunda ptt kargo ile göndermemi istedikleri için ptt kargoyada anlattım durumu, aldıgım ürünün parası ödeyeceğim kargo parası kadar yok mu başka bir gönderim şekli deyince sagolsun personel, abi biz bunu en iyisi kargo olarak değil taahhütlü normal posta olarak gönderelim hem daha ucuza gider dedi ve dediği gibi de 155 lira kargo ücreti yerine 40 küsur liraya paketi gönderdik..ne bir daha alış veriş yaparım nede yaptırırım..eğer son msjlarında belirttikleri gibi ilk alırken ödediğim tutarı iade ederlerse 40 lira girmiş olacak yok onuda yapmazlarsa durduk yerde 215 lira girmiş olacak...bence bulaşmayın derim arkadaşlar çok çokk cazip olmadıkça..
  • modellerini çok beğenim lakin kumaşlarının kalitesiz olduğunu hissetmiştim, yorumlara bakınca yanılmamışım. zaten neredeyse tüm ürünlerde polyester yazıyor. bildiğiniz naylon pazar malı yani.swh verilmez tabi o kadar para.
hesabın var mı? giriş yap