şükela:  tümü | bugün
  • yakıttan tasarruf sağladığı iddia edilen, bu iddia da reklamdaki ar-ge merkezindeki bilgisayarın ekranında 50 punto ile yazılan "tasarruf edildi" yazısıyla bize gösterilen yakıt. reklamını izleyince bir an turist ömer uzay yolunda resurrection modunda hissettim. doğru düzgün bir merkez gösterip biraz daha bilimsel olsalar bence daha ikna edici olurdu
  • reklamında vurgulandığı üzere sadece shell istasyonlarında satılıyormuş. mc donald'sda whopper siparişi verir gibi opet'e gidip "shell fuel save doldurur musun?" diyen var herhalde.
  • her zaman shell v-power diesel +gtlalırdım geçen sefer hadi dedim şundan alayım, yok arkadaş gaza basıyorsun gitmiyor araba. yemişim yapacağı 1 litrelik tasarrufu. gtl varken uzak durun bundan.
  • pompacının gözünde "şirket arabası yakıtı" olan dizel yakıt türü.

p: abi v-power mı fuel save mi?
    w: ver, v-pow...
    p: şirket aracı değil mi abi?
    w: evet evet.
    p: tamam abi o zaman fuel save.
    w: ...

iyisin, hoşsun, yakmıyor, sadece koklatıyorsun ama biraz da motor çekişini arttıraydın be yavrum.
  • diesel için astra 1.3 cdti ile yaptığım gözlem şöyledir:

şehir içinde bp ve total ile karşılaştırıldığında menzil daha kısa. bp ve total'den alınan bir depo eurodiesel ile araç en az 700 km giderken shell ile 700'ün üzerine pek çıkamıyor. diğerlerinde yol bilgisayarının göstediği ortalama 6,5 lt tüketim de 6,7 civarında seyrediyor.

uzun yolda ise bu yakıt tam bir canavar. en yakın rakibine 70-80 km civarı fark attı. ışık yanana kadar aldığım yol 900 km'ye yakın bir değerdi ve bu değer rakiplerine göre çok iyi.

kısacası artık şehir içinde bp veya total, uzun yolda muhakkak shell.

not1: şehir içinde de son zamanlarda rakiplerine göre menzilde üstün gelmeye başladı. artık hep shell kullanıyorum.
  • reklamında ilk görünen yeşil sarı benzin pompası. ulan benzin pompası ve yeşil-sarı kafadan bp demek. nasıl çekiliyor bu reklamlar, kim çekiyor. shell'in parası ile bp'nin reklamı yapılıyor.
  • yaklaşık olarak ayda 2500-3000 km. yol yapan birisi olarak bu yakıttan performans beklemeyin. ancak bir depoda şehir içi kullanıma bağlı olarak maksimum 50-60 km. şehirler arası 100-150km. tasarruf sağlayabiliyorsunuz. corsa dizel ecoflex le bu böyle. zaten corsa gitmediği gibi yakmasıda enteresan olurdu arası ayrı.

şirket aracımda ise full de dayıyoruz yakıtı umrumuzda değil filo şirketi düşündün. hem zaten kötü yakıt kullanımı uzun vadede sorun oluyor, şirket araçlarıda zaten daha 100.000 km.ye gelmeden perti çıkıyor, o halde pahalı yakıt kullanarak aracın yakıt-enjeksiyon sistemini korumayı düşünmek mantıksız. tabi şahsi araçlarınızda bu düşünülebilir.

tamircime; taksici dizel dacia gelmişti, adam trafo yağı kullanıyormuş, elektrik trafoları var ya ordan çıkan yağı satıyorlar ve onlardan alıp kullanıyormuş yarı yarıya tasarruf sağladığını söyledi. ve tamirciye tabi ki motor yaptırmaya geldi piston erimişti motor açıldığında enjeksiyon sistemide değişti vesair derken maliyeti, yaptığı yakıt tasarrufunu fazlasıyla karşıladı hatta yakıt tasarrufundan motor yaptırmasına rağmen hala artıdayım demişti.

sonuç olarak yaptığınız km.yi göz önünde tutarak yakıt seçimi yapmak mantıklı, hatta öyle durumlarda dizel araca parayı gömmek bile mantıksız olur kimileri için.
  • her zaman sormadan shell nitro motorin koyarlarken bugün gerzek pompacı bu yakittan koymuş arabama. farkedince canım sıkıldı. internetten yazanları okudum iyice sıkıldı. sonra vurdum kendimi yollara. şehir içi arabayı iyice sıkıştırdım. performansında bu tuhaflık yok gibi. sonra attım kendimi çevre yoluna 210'a kadar bastım, bana mısın demedi.
    200 kmden fazla yol yapmışım bugün. bu nitro denen şeyden farkı yok gibi.

edit: benim esas yakıtım buymuştu. 500 kmden fazla yol yaptım hem yol bilgisayarı 6.2'den 6.0'a düştü, hem de araba şahlandı sanki ya hu.
  • denemek için bu yakıttan (benzin) aldım araba resmen öldü, performans bekleyenler uzak dursun. ekonomi de sağlamıyor. v-power candır.