şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dostaki batch file dan çok ötedir. bir c++ olmasa da esnektir işlevseldir vs.
  • batch file'in ta kendisidir, batch file'da bir shell scripttir, dos shell'inde calisir.
    unix'deki farkli shell'ler icin farkli syntax ve bazi kullanim farkliliklari mevcuttur.
  • bugün amele gibi konsolda yazıyordum.

> ./my_prog 001.jpeg
    > ./my_prog 002.jpeg
    > ./my_prog 003.jpeg
    > ./my_prog 004.jpeg

içses: "yaw daha bu 200'e kadar gidiyor, yok mu bunun bir kolayı?"

sonra aradım taradım bu shell script denen şeyi öğrendim biraz:

> for f in *.jpeg
    > do
    > ./my_prog $f
    > done

sonra sırayla tüm resimleri işledi. ne güzel bir şey, ne büyük imkan.
  • windows'ta powershell üzerinden gerçekleştirilir. (bkz: powershell/@ssg)
  • basit bir mv komutunu bir turlu calistiramayarak kafayi yedirtebilir.
    (bkz: derdin ne oolum senin?)
  • ./file_name.sh

.sh uzantılı dosyaları yani, shell scripti kısa yoldan terminal üzerinde calıştırmaya yarayan komut.

aslında komut içerinde dosya uzantisinın olması dahi gerekmiyormuş, dosyanin +x moduna sahip olmasi yeterliymiş ancak neden bilmiyorum, masaüstünde uzantı olmamasına rağmen çalıştırmadı.

oldukça basit olmasına rağmen* bash ve emacs'i henüz öğrenmeye çalışan biri için hayli şaşırtıcı. emacs üzerindeki komutlarda henüz output almayı başaramadım ama onu da yapacağım umarım.

ayrıca,
    shell script for dummies

**
  • unix systemlerde shell tarafından çalıştırılan bir text dosyasıdır. dosyanın içinde bir takım komutlar bulunur(yapmak istediğiniz işleme göre). sistemde bir çok işi kolaylaştırır. dosyayı işlenebilir hale getirmek için dosyanın başına #!/bin/bash yazmanız ardından da dosyanın execute edilebilmesi için dosyanın izinlerini değiştirmelisiniz(linuxta chmod +x /dosya/yolu/dosyaadı ). bu işlemlerden sonra geriye script dilini öğrenmek kaldı, öğrenmek isteyenler için kaynak
  • (bkz: shellcheck)