şükela:  tümü | bugün
 • 16 mart 2020’de san francisco körfez bölgesindeki 6 county’nin covid-2019 salgınından korunmak amaçlı önlemler kapsamında ilan ettiği, 17 mart geceyarısından itibaren devreye girecek olan kısmi sokağa çıkma yasağının resmi ismi. sokağa çıkma yasağından daha esnek olmakla beraber, bu süreçte insanlardan mecbur olmadıkça evlerini terk etmemeleri istendi.

  halk sağlığını tehdit eden bir durum olduğunda, örneğin yakındaki bir okulda katliam olduğunda vs halka yapılan evinizden çıkmayın uyarısı da shelter in place kategorisinde. yani bir emir olmakla ve aleni ihlali cezalandırılabilir olmakla beraber, aşırı sıkı bir kısıtlama değil.

  yemek ve tıbbi ihtiyaçlar, yakınlara yardım götürmek, diğer kişilerle 6 feet mesafeyi korumak şartıyla yürüyüşe çıkmak vb aktiviteler serbest olmakla beraber, 3 hafta boyunca zorunlu olmadıkça evden çıkmamamız salık verildi. ne kadar sıkı takip edilecek ya da uyulacak zaman gösterecek.

  türkçesi "bulunulan yerde sığınma" olabilir. "sığınaklara gidin" gibi olduğunuz yerden ayrılıp güvenli bir yere gitmektense, bulunduğunuz yerden ayrılmayarak güvenli bir yerde sığınmış olma anlamı taşımakta.
 • ing. sığınaklara gidin çağrısı
 • yarından itibaren de miami’de geçiyorlar

  #104161029