• macos 9 la birlikte gelen,bilgisayar ici,disi* harika arama tarama,akabinde kesin bulma programi.macos x jaguarda bilgisayar ici arama-bulma ozelligini finda birakti.o* artik sadece internet icin var.varolan herseyi bulabilmek icin.
 • güzel yapmışlar. bu macos u sevmeye başladım. ilintili olduğu için bir arama tarama uzmanının adını da ben vereyim sherlock holmes
 • steven moffat amcanın bbc için yaptığı yeni mini dizi. fragmanı. günümüzde geçen dizinin ilk bölümü 25 temmuz da yayınlanacakmış.
 • o kadar iyi yapmışlar ki, günümüze uyarlama şekilleri ve karakterler üzerindeki küçük oynamaları ağzımı açık bıraktı. moffat yapmış yine, sakın es geçmeyin izleyin.
 • normalde bir dizinin sadece ilk bölümünü izleyerek yorum yapmam. en az üç bölüm beklemek gibi bir prensibim vardır. ama işin içinde steven moffat olunca, dizi mini olunca ve de bir bölümü 1 buçuk saat olunca beklemeye gerek yok dedim.

  tekrar tekrar çekilen klasikleri izlemekten hoşlanmam. hikayenin sherlock holmes hakkında olduğunu duyunca da, işin içinde steven moffat olmasa izlemezdim de açıkçası. iyi ki, steven moffat var ve iyi ki ben bu diziyi izlemişim.

  şahane ötesi bir dizi. sherlock holmes ancak bu kadar güzel günümüze uyarlanabilirdi. karakterler, çekimler, müzikler ve senaryo.. tam bir sanat eseri.

  öyle güzel bir dizi çıkarmışlar ki ortaya, bir buçuk saat boyunca hem eğleniyorsunuz hem düşünüyorsun hem de heyecanlanıyorsunuz. doğrusunu isterseniz, heyecan faktörünün üzerine biraz eğilmek lazım. jeklly'dan izlediğim kadarıyla moffat'ın izleyiciyi heyecanlandırma tarzı çok farklı ve özgün. kanımca, kendisinin amacı insanda beyin nöronlarının donmasına neden nefesinizi tuttuğunuz anlar yaratmak değil -bu tip bir heyecan yaratmak değil yani amacı. onun stilini en güzel özetleyecek cümle, kanımca şudur: "güldürürken düşündürmek ve düşündürürken heyecanlandırmak." bir holivud filminde insanın adrenalin patlaması yaşayabileceği anlar yaratmaktansa, bu anları mizahla karışık bir bulmaca şeklinde vermek. adrenalini müziği sesine abanarak değil, beynin kıvrımlarına seslenerek sağlamak. en uç anlarda, diyaloglara ağırlık vermek, trajikomik bir mizah sunmak. fevkalade, harikulade. bayılıyorum bu adamın tarzına.

  diziye dönersek, ilk bölümünden görebildiğim kadarıyla da, gene şahane bir iş çıkarmış moffat. moffat'a övgülerimiz hikayeye gidiyor ama çekimler de çok başarılı; dizinin bazı anları kartpostal kıvamında. 2010 londra'sında, sherlock holmes atmosferi ancak bu kadar yakalanabilirdi. insanın, londra'ya taşınası geliyor (gerçi bu default var bende). sherlock holmes karakterine başta ısınamazsam da, dizinin sonunda olmuş bu adam dedirtti bana hikaye. inanılmaz kıl bi karakter yaratmışlar ama insan hayran oluyor. barney stinson'ın karı kızla uğraşmayan dahi versiyonunu yaratmışlar. ama, ne kadar barney'e bayılsam da, sherlock'un esprilerinin daha derin olduğunu söylemem gerekiyor. dr watson karakteri ise bildiğin şahane. adama dizinin 3. dakkasında ısındım, sonunda da dost olmak istedim herifle.

  hikayeye gelince, pilot bölümü gayet doyurucuydu. mini bir dizi olacağından hikaye hızlı gelişecek gibi duruyor. izledikten sonra keşke mini dizi olmasa diyorsunuz ama yapacak da bir şey yok. tüm moffat yaptıları gibi, dizinin üzerinde amerikan tadı yok. gayet british bir dizi. yalnız, diyaloglar biraz ağır, iq'sı 300 olan sherlock holmes'in söylediklerini anlayarak takip etmek çok zor. ben durdura durdura izleyebildim ancak, gerçi bu benden kaynaklanıyor da olabilir.

  neyse, daha ilk bölümden bu kadar uzatmamayım.
  kısaca, moffat gene harika bir iç çıkarmış. güldürürken düşündüren, düşündürürken heyecanlandıran bir yapım. başka bir deyişle, düşünenler için bir yapım. abi ben çerez istiyorum, izliyim güleyim geçeyim diyorsanız size göre değil. ama izlediğiniz şeyin hakkını verenlerdenseniz, tam bir ziyafet.
 • ilk bölümünden hastası olduğumuz temaşa nesnesidir. o nasıl casting? 21. yy'ın dr. watson'ı için martin freeman, sherlock'u için benedict cumberbatch, daha iyisi olabilir miydi dedirtiyor.
 • tüm dizilerin arasını verdiği şu dönemde ilaç gibi gelen dizi.
  oyuncu seçimlerini de beğendim.
 • 3 haftadır kesintisiz takip ediyorum. bbc'nin klasikleri 21. yüzyıla uyarlama girişimi bu sefer başarıyla sonuçlanmış. akıl dolu bir senaryo izliyoruz, tipik sherlock çıkarımlarıysa (deduction) ağzımızı kitaplardaki gibi açık bıraktırıyor.

  --- spoiler ---

  o değil de, 3. bölüm çok feci yerde bitti.

  --- spoiler ---
 • süper dizi. açıkçası dandirik sherlock versiyonlarından biri sandım tabii bunu bir bbc yapımı olduğunu bilmeden, oyuncuları görmeden sandım. halt etmişim.

  bu arada tabii 3 bölüm olması kötü. insanın tadı damağında kalıyor. yalnız 30 ağustosta çıkacak dvdsinde yayınlanmamış pilot bölüm de olacakmış.