• karakter isimlerinden bilişim çağına da göz kırpmışlar. karakterlerin niteliklerine bakıldığında, elbette onlar da bir apple ve mac os hayranı. muazzam dizi.

ps: kıçımdan attığım bir teori, pek itibar etmeyin :)

--bi ihtimal spoiler--

sherlock: mac'in arama motorunun ismiymiş. dizide de mac'deki gibi muazzam çalışma kararlılığı ve 'dışarıdan müdahale edilemez' hali söz konusu. bağımsız, denetlenemeyen, düzenlenemeyen.

mycroft: belki de hepimizde yarattığı 'microsoft' algısına bakarak, sherlock'un abisi oluşu ile de mukayese ederek; resmi çalışma düzeni, denetlenen, emir alan, emir veren, en nihayetinde müdahale edilebilen bir zat.

dr. watson: windows sürümlerinde karşılaştığımız o klasik mavi ekrandaki 'dr. watson' hata kayıt günlüklerini tutar. dizide de 'ortalama zeka' göndermeleri ile vardır. sherlock'un yakın arkadaşı. muhtemelen burada mac'in windows hatalarını göz önünde bulundurup, kendisini nasıl iyileştirebildiğine vurgu yapılmıştır. -sherlock mode on- hatta belki de jobs dr. watson'ın tüm hata kayıtlarını ele geçirip, mac'i kusursuz hale getirmeye çalışmıştır. lol.

edit: bu köylü kardeşiniz diziyi yeni izlediğinden, kitaptan da haberdar olmadığından böyle indirgemeci bir yorum yapmıştır. ama gönlümden geçenleri yazdım, kesinlikle bir alaka var. bu kadar tesadüf olamaz :) uyarı için yazar mcm47 'e teşekkürler.
  • simdiye kadar izledigim en iyi diziydi.
    4. sezonu da bu akşam bir kez daha izlemeyi düşünüyorum.

ayrıca bir çaylak olarak ilk entrymi yazdığım başlıktır yazar olduğum gün 5. sezonun çıkmış olması dilegiyle.
  • benedict cumberbatch'ı tanımamı sağlayan izlediğim en güzel sherlock uyarlaması. adam dünyaya sherlock olmak için gelmiş gibi. keşke daha fazla bölüm olsaydı..

- kalbini cayır cayır yakarım.
    - güvenilir kaynaklardan öğrendiğime göre bende ondan yok.

- kilitli odalar dünyasında, anahtarı olan adam kraldır. ve tatlım, beni taç takarken
    bir görmelisin.

-meleklerin tarafında olabilirim,ama sakın onlardan biri olduğumu düşünme.
  • öncelikle filmleri izlemiş birisi olarak diziye başladığımda watson ı hiç beğenmemiştim. bu rölün adamı değildi. sabırla ona alışmayı bekledim. bıyıklı haline bile tahammül ettim. ama sonradan alıştım sana be john
    --- spoiler ---

mery baştan beri ajan olduğun ve bir hatlar karıştırdığın belliydi. seni hiç sevmedim öldükten sonra bile. ve son olarak moriarty sen izlediğim en iyi psikopat rolünü oynayan adamsın. öldükten sonra bile hep yolunu gözledim. not: ı love you
    --- spoiler ---
  • s4e0'yi az önce izlediğim dizidir. kahramanımız uçaktayken kokainlendiği için zihin sarayına giriyor ve orada geçmişte yaşanmış, çözülememiş bir suçu, hayal gücü ile çözüyor.

diziyi bitireli 3 ay falan oluyor, bu bölümün varlığını daha yeni keşfettim. yılbaşı bonus bölümü imiş zaten.

ne bileyim, bölüm biraz yavan geldi bana. uçakta zihin sarayına girmesini, inception filmindeki cobb ve ekibinin uçaktaki bir iş adamının rüyasına girmesine benzettim. belki de oradan çarpmışlardır.

suçu tamamen hayal gücü ile çözmesi pek mantıklı gelmedi bana, yetersiz buldum. 19. yy ingiltere dönemini, insanların yaşayışlarını, kıyafetlerini güzel betimlemişler ama, beğendim. sosyal analiz, gözlem yapmak isteyenler için faydalı olabileceğini düşünüyorum.

az araştırdım kaç puan almış diye. 8,2 puan almış, halbuki 7,3 bilemedin 7,4 lük bir bölümdü.
  • sherlock; ingiliz yapımı bir dizidir. dizi sir conan doyle romanları ile ün yapmış bir dedektif olan sherlock holmes ve onun yardımcısı olan dr. watson’ın televizyona aktarılmasıdır.
    uyarlama olan bu dizinin kalitesi üst düzeydedir. imdb puanına göre en çok izlenen on dizi arasında yer alan dizi bir sezonda her biri 1 saatten fazla süren sadece 3 bölüm olarak yayınlanmaktadır.
    dizinin yanına girdiği tarih olan 2010 yılından bu yana toplam 13 bölüm yayımlanmıştır. bu bölümlerden birisi yıl başı özel bölümüdür.
    izlediği dizide olayları kendisi çözmek isteyen , kafa yormayı , gizemi seven seyirciye hitap etmektedir.
  • sonunda bitirmiş bulunuyorum mevcut bölümlerini. kesinlikle başarılı bir proje. hakkını yememek lazım çok orjinal ve sürükleyici senaryolar var bünyesinde. 4. sezon finali de baya baya etkileyiciydi. sanki sonu biraz baştan savma bitti, daha derin ve ciddi bir şekilde sonlanabilirdi. yine de dizi her saniyesi ile kalitesini belli ediyor. 5. sezon için net bir tarih var mı bilmiyorum ama sanırım tahminen 2020'den önce izlemeyiz gibi gözüküyor. gel de bekle şimdi 2020'yi.
  • geçen hafta sonu bir çırpıda üç bölümlük ilk sezonunu bitirdiğim, haftada bir sezonla bir ayda bitirmeyi hedeflediğim muhteşem ötesi zekâ dizisi.

zekâ dizisi diyorum çünkü bence bir polisiye ya da gerilimden çok daha fazlası sherlock. yorumlamalar, çıkarımlar, tespitler. bir insan ne kadar zeki olursa o kadar zeki bir adam diyerek hayretlerle izliyorsunuz. sözlükte başlığı sık sık gündem olurdu ama spoiler almamak için okumuyordum, şimdi bir yandan burada yazılanları da okuyorum, daha bir keyif veriyor izlemek. tek problemim diyalogların çok hızlı oluşu. ingilizceyi yeni yeni öğrendim, hatta tam öğrendim bile sayılmaz. alt yazı da okumaya yetişemiyorum 1,5 saat akıveriyor öylece. *

bir dizide gerilim, aksiyon, oyunculuk ve fazlasıyla da zeka ararım diyorsanız hiç durmadan hemen başlayın derim ben.
  • anderson yüksek sesle konuşma,bütün sokağın zeka seviyesini düşürüyorsun.
  • ne kadar kez izlenirse, alınan zevki bi o kadar artıran muhteşem ötesi yapım.
hesabın var mı? giriş yap