• konu...............7/10
    senaryo............6/10
    oynanabilirlik.....7/10
    muzik..............2/10
    grafik..............4/10
    mekanlar..........5/10
    problemler........7/10
    piksel avi..........hayir
    inv.bagimli........evet
    yaraticiliga acik..hayir
    genel...............5/10

firma : frogwares
    yil : 2006

frogwares'in sherlock holmes serisinin the case of the silver earring'den sonra ikinci oyunu olan the awakened orta karar bir macera oyunu. oyun, baker street 221b adresli me$hur evde ba$layarak isvicre ve amerika'yi da icine alan bir hikaye aki$ina sahip. konu cok ozgun degil, bundan onceki gerilim/macera turu oyunlarda siklikla kullanilan dini tarikat ve cthulhu konusu kullanilmi$. bu konu senaryola$tirilirken de herhangi bir orijinallige yer verilmemi$. oyunun aki$i ta en ba$tan itibaren tahmin edilebiliyor ve bu durum bazi noktalarda oyuncunun canini da sikabiliyor. grafikler ve genel olarak mekanlar cansiz, hareketsiz ve oyuncunun fazla interaksiyonuna izin vermiyor. grafik kalitesi oldukca kotu. muzik tam bir rezalet. saatlerce devam eden oyunda ayni muzik tekduze bir bicimde donup donup caliyor. problemler yine yaraticilaga cok fazla imkan vermiyor, oldukca inventory bagimli kaliyorsunuz. onunuze cikani topladiysaniz problemleri cozuyorsunuz.

oyunun guzel sayilabilecek bir noktasi belli a$amalarda oyuncuya mini quiz'ler yapmasi. quiz'ler hikayeyi dikkatle takip eden oyuncularin rahatlikla cozebilecegi turden.

bununla birlikte bahsedilmesinde yarar olan ho$ bir husus; watson ve holmes tren yolculugu yaparken, bir istasyonda kompartmanlarina giren ufak cocuga watson'un "beynindeki gri hucreler bir cok zorlugun ustesinden gelmek icin yeterlidir." demesi ve ardindan bir kadinin "hercule! hercule! ner'desin?" diyerek cocugu aramasi, bu sirada konduktorun de "bayan poirot, ineceginiz duraga geldiniz." diye seslenmesi.

bir de new oerleans'ta ufak bir cocugun holmes'un cantasini calmasinin ardindan giri$tiginiz kovalamaca da muzigiyle olsun mekanlariyla olsun oldukca eglenceli.

genel olarak vasat, sadece macera oyunu sevenlerin tercih edebilecegi bir oyun kisaca.
  • deluxe edt olarak ps storedan önsipariş vermiştim. dün akşam başladım biraz bakayım dedim. 1.5-2 saat kadar oynadım. orjinal oyunu oynamamıştım. hikaye vs ye değinmicem ama grafikler yine tırt. npc ler ps3 den kalma. dünyası genel anlamda boş kalabalık yok. lovecraftvari olması dışında çokta ilgimi çekmedi şimdilik. 4k da oynamak şuanlık en iyi yanı. benim için çok önemli değil ama tr dil desteğide var. henüz başlarında olduğum için (3. bölüm) ilk izlenimlerim böyle. umarım sinkiny city gibi leş değildir.bitirince editlerim.

edit: bitti. memnun kalmadım. lovecraft atmosferi zayıf kalmış. 1-2 sahne dışında çok sarmadı. final sekansı yapıldığı döneme göre iyi olabilir fakat sıkıcıydı.ayrıca oyunda hiç aksiyon yok. bari ucundan ekleselermiş. geri kalan herşey bildiğiniz sherlock oyunu işte. sonlara doğru iyice baydı. puan verecek olsam 10/6 tam olur. belki daha düşük ama fazla değil.
  • türkçe yaması geliyor arkadaşlar. sherlock fanlarına müjdeler olsun.
    https://apexceviri.com/sherlock/
    edit: türkçe yama an itibariyle yayınlanmıştır. win 10'da açabilirsem oynayacağım. hala uğraşmaktayım.
    edit2: an itibariyle bitirdim. müthiş olmuş. sherlock oyun fanlarına şiddetle tavsiye ederim.
  • oyunun hikâyesini serinin bu oyununda daha çok beğendim. daha gizemliydi ve birçok farklı mekânda inceleme yapmamız gerekiyordu. gereksiz bir uzatılmışlık hissi almadım, önceki oyunda maalesef vardı bu. bulmacalar da bir tık daha kolaylaştırılmıştı sanki. önceki sinirlerimi bozmuştu.

birinci şahıstan oynama imkânı verilmesiyle ister istemez üç boyutlu bir evren de yaratmak zorunda kalmışlar, iki boyutlu oyunlarından daha farklı bir his verdi ve daha güzeldi. arada anlamsız şekilde fps dropları yaşadığım oldu ama neyse artık, oyunun açıldığına şükretmem lazım sanırım.

genel anlamda güzeldi. benim gözümde en büyük yenilik, boşluk tuşuna basınca etkileşime geçebileceğimiz nesnelerin gösterilmesi olmuş. diğer türlü çok zor oluyordu.
  • remake versiyonu 11 nisan'da çıkıyor, hem de türkçe dil desteğiyle.

steam fiyatları;
    standart edition - 452,00 tl
    deluxe edition - 565,00 tl
    premium edition - 625,00 tl

kaynak: https://twitter.com/…?t=d0rfx-1v0a80fs1lpahehg&s=19
  • remake versiyonun ne varsa eskilerde var dedirten oyun. aynı firmanın önceki oyununu 85le çarpıp 1/99a bölsek bu oyun etmez.

oyunun atmosferi şahane. adventure'ün ötesinde bir iş, yer yer black mirror(oyun olan) hazzı verse de özellikle ilk iki saatten sonra harika bir a cure for wellness ziyafetine dönüşüyor.

oynanış çok rafine bir hale gelmiş, zor değil bazen basit bile bulabilirsiniz. bu formülü frogwares artık kurcalamadan her oyununa aktarmalı.
  • henüz daha bu ay piyasaya çıkmış, sherlock holmes'ün son oyunu. lost files of sherlock holmes'te belirttiğimin aksine bu sefer yapımcılığı frogware ltd üstlenmiş, dağıtım ise focus home interactive'den.

oyunun orijinal sitesi http://www.sherlockholmes-thegame.com/ .

bu sefer klasik sherlock holmes hikayelerinden biraz daha farklı bir hikayeyle karşı karşıyayız, bu sefer son zamanlarda oyunlarla sık sık gündeme gelen call of cthulhu mitiyle karşı karşıyayız; yani ilk defa mantıksal ve bilimsel olan sherlock holmes'ün hayatına doğaüstü, fizikötesi öğeler karışıyor. popülarite uğruna sherlock holmes istenmeyecek bir şekilde gösterilmiş demiştim oyuna ilk başladığımda, fakat sonunda herşey olması gerektiği gibi oluyor ve sherlock holmes geleneği bozulmuyor.

önceki sherlock holmes oyunları gibi bu da oldukça zeki planlanmış bir hikayeye sahip, bu kadar karmaşık ilişkilerle bir baş yapıt aslında. yani, bir shoot'em up için pek bir hikayeye ihtiyacınız yok, ya da kafadan uydurulacak bir adventure oyunu için... ama sherlock holmes ve call of cthulhu gibi iki dev öğeyi bir araya getirip bir adventure oyunu çıkarabilmek oldukça önemli bir iş ve yapımcıları bu konuda tebrik etmek gerekiyor.

önceki sherlock holmes oyunlarıyla karşılaştırdığımda oyundaki gerilim öğeleri ile birlikte yeni jenerasyon görüntülerinin mükemmel birleşimi sayesinde çok daha heyecanlı, ilgi çekici ve sürükleyici olduğunu söyleyebilirim. genel adventure oyunlarının aksine first person olduğundan bu heyecanı ilk elden yaşamanız da mümkün.

genelde tamamen adventure oyunu olan, içinde hiç action barındırmayan oyunlarda grafiklerin çok büyük önemi yoktur (bkz: broken sword: angel of death) ve gerçekçiliği pek önemsenmez. bu oyunda bu kural da yıkılmış, (bir sahne dışında) ölmenizin, zamanınızın bitmesi mümkün olmayan bir oyunda bu kadar gerçekçi ve güzel grafikler sizi gerçekten oyunun atmosferine çekiyor.

sonuç olarak oyun, koyu bir sherlock holmes hayranı olan bendenizden, doğaüstü bir hikaye tabanına rağmen onu da klasik bir sherlock holmes hikayesi içinde eritmeyi bilerek, on üzerinden dokuz aldı. kesinlikle adventure severlere, call of cthulhu severlere ve sherlock holmes severlere tavsiye edeceğim bir yapım. shoot'em up'lardan, sneak'em up'lardan gözümüzün döndüğü şu günlerde farklı bir tat olabilir.

--- spoiler ---

oyunda, çok ilginç bir detay sanırım ama, yanılmıyorsam piri reis'in haritasını gördüm bir sahnede. evet evet, vikipedi'den bakınca, gerçekten de, hintli bir çocuğun odasına piri reis'in 1. dünya haritasının bir bölümü - afrikayı içeren bir bölümü - ters bir şekilde bir çerçevede duruyor, oldukça ilginç bir detay...

oyunun piri reis tablolu screenshot'ını http://students.sabanciuniv.edu/~aamcalar/piri reis.jpg adresinde,

piri reis'in 1. dünya haritasını http://upload.wikimedia.org/…_reis_world_map_01.jpg

adresinde görebilirsiniz.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap