şükela:  tümü | bugün
 • zhang yimou`nun cannesde promiyeri yapilmis yepisyeni kung fu filmi.
 • zhang yimou'nun martial arts ve ask ogelerini bir araya getirdigi konusu basit olsa da cekimleri, goruntuleri ve oyunculuguyla ekranda siirselligi yakalayan yeni filmi.
 • görsellikten öte bir şekilde kurgulanmış her sahnesi ayrı bir güzel olan aşmış yönetmen yimou zhangin muhakkat görülmesi gereken filmi.
  ayrıca zhang ziyi nasıl güzel nasıl dillere destandır, o derece...
 • en sonda soylenecegi en basta soyliyelim bir ying xiong degil. onun kadar iyisini bekleyenler biraz hayalkirikligina ugrayabilirler. ama genede turu seven herkesin zevkle izleyecegi muhakkak. ozellikle goruntuler inanilmaz renklerin kullanimi vs sizi ayri bir dunyaya sokuyor.ozellikle mei'nin basta dans ettigi sahneler, sonlardaki duel sahnesi cok guzel. ama elestiri olarak sunu getirebiliriz ki filmin kurgusunda kopukluklar ve eksikler var goze batan. onlarda olmasa tadindan yenmezmis. hos genede benim cok begendigim bir film oldu. ulkemize daha ying xiong bile gelmemisken bu filmin geleceginden hic umudum yok. beyaz perdede eminim etkisi katlaniyordur.
 • bu filmi, ying xiong' ve wu shi'yi sevenlere bir başka tavsiye de şöyle: (bkz: tian di ying xiong)
 • izlediğim zaman çok beğeneceğim uzakdoğu masalı
  http://www.themoviebox.net/…ingdaggers/trailer.html
 • çin yemeği gibi, tatlı ve acıyı çok başarılı bir şekilde bir arada kullanmış, estetik olarak da gözün görebildiği her detayı içinde barındıran müzik kullanımı ve ses efektleriyle sahnelerin altını yöresel tadlarla çizen, küçük bir lokması* bile sinema sanatı adına her tadı bünyesinde barındırıp tokluk hissi veren ve yine çin yemeği gibi akla bir kere düştüğünde izlemeden hiç bir filmin film izleme duygunuzu köreltemediği şiir gibi bir film.
 • o kadar guzel bir film endustrimiz var ki, her seye "agbii turk filmi olmus buuu" diyebiliyoruz herhalde. bu film de oyle bir film iskelet olarak, ama o kadar guzel giydirmis ki adam*, oyle guzel ete burundurmus ki renkleriyle, o mevsim olayiyla, beni bu turun pek bir seveni olmadigim halde seyrettirmeyi basarmistir. ye$il guzeldir, bambu guzeldir dedirtmistir.
 • ilk yarısına dozu iyi ayarlanmış bir erotizmin hakim olduğu film. bir işkence tehdidi bile neredeyse bir çiftleşme ritüeline, karanlık bir şehvetin yansımasına dönüşüyor. hikaye sürükleyici, olay örgüsü enteresan, kavga koreografileri nefis ve görsel olarak yine şahane.

  zhang ziyi'nin yankı oyunu denen dansımsı performansı nasıl yürek hoplattırarak gerçekleştirdiğini görmek gerek. tüm o sekansın güzelliği için de zhang yimou'yu kutlamak. gerçekten ve tam anlamıyla şiir gibi.

  sonra neden, bir melodrama bulaşıyor işin içine. önceleri tahammül edilebilir olan entrikalar, koca kazanlarda hazırlanan ağdayla yapılmış bir trajediye dönüşüyor yavaş yavaş.

  filmin kuzey amerika'da gösterime çıkan versiyonunda bol melodramın ufak tefek bazı sahneleri yimou tarafından kırpılmış. yönetmence onaylanan son kurgunun bu olduğu söyleniyor. filmin yararına olmuş olması çok muhtemel.
 • ilk yarısında hafifte olsa sıksada, ikinci yarıda yine tam kıvamını bulmuş olan film. yine renkler ve dövüş sahneleri muhteşem. ayrıntılara verilen önem inanılmaz, kesinlikle izlenmeli ama ying xiongu izleyenler birazda olsa hayal kırıklığına uğrayabilirler*