şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • kanka bir şey diyeyim. burada yazdığınız entry’lerin sonuna yatırım tavsiyesi değildir yazmanıza gerek yok. bist100 gibi spk tarafından denetlen bir borsa yok karşınızda. denetleme mekanizması yok yani. kripto piyasasının amacı da bu zaten devlet denetimlerinden uzak finansal piyasa kendisi.

yazın buraya istediğinizi sonra size çemkiren olursa rahatça “ banane yarrrraaaam senin kaybından” diyebilirsiniz. koskoca elon hayvan gibi speküle ediyor piyasayı senin kıçı kırık entry’ne ytd yazman önemli değil
  • götü sikilesice yazarların almayın diye haftalardır kafa siktiği sonra da 3x yapan coin. ya sizin projenizi arzınızı talebinizi dolarınızı ayrı ayrı sikeyim. giren adam aldı mı 3 5 x ini aldı. gerisi fasa fiso sadece kafa sikiyosunuz amk. projeyedi arzdı kulptu çanaktı. dogede da aynı şeyi yaptınız amk kerizleri. her şeyi siz biliyonuz amk. gidin chz alın 5 liradan 4.5 liraya bozdurun sonra

edit: kaç x oldu ben bile sayamıyorum artık.
  • bundan yıllar önce bir grup akil arkadaşlar yatırım yapılabilir coin arayıp gerçekten yatırım yapılabilir görünen , bir roadmapi olan poet coini inceledik. beğendik gelecek gördük , washington post gazetesinden bir müdür istifa edip bu coinin ceo’su oldu. roadmaplerini ince ince işliyorlardı. en son bir wordpress add on geliştirdiler adı frost. herşey mükemmeldi ve değeri artıyordu.
    sonra bir arkadaş ta bu işlere uzak diye tabir ettiğimiz, geldi bana süper bir coin bulduğunu söyledi. doge coin. çok güzel yükselecek bilmem ne.
    adam reddit nedir bilmez :) doge meme nedir bilmez . böyle yatırım yaptı biz kale almadık çünkü çok biliyorduk.
    sonra ne oldu yıl oldu 2021 benim po.et coinim 20 bin adet şu anda 10 dolar ediyor tamamı ve binance tarafından delist edildi bozamıyorsun bile.
    arkadaşın aynı miktar 20bin dogesi 10 bin dolar civarı.

yani arkadaşlar buraya gelip shitcoin mitcoin filan yazıyorsunuz ya buna kıçımla gülüyorum.
  • biri yukarıda "2 milyar tane aldım unuttum" yazmış.

her 5 dakikada bir açıp fiyatına bakmıyorsa hiçbir şey bilmiyorum.
  • 900 milyar tane aldım bundan. eğer 1 dolar olursa çıkartıp masaya koyacağım 128 milyar doları. alın diyeceğim aylarca sorduğunuz para burada.
  • sıfır atar mı diye soran arkadaşlara:

kardeş sıfır atacağını bilsem kriptodaki tüm paramı buna basarım.

iki sıfır atacağını bilsem kripto dışındaki tüm paramı da buna basarım.

üç sıfır atacağını bilsem götümü satar buna basarım.
  • ulan 10 doları düşürsen üzülmezsin adam gelmiş 10 dolarım 3 dolar oldu diye aglıyor kupon yapar gibi 10 dolar atmış coine olm sizin neyinize lan borsa
  • biraz bundan, biraz akita, biraz pig, biraz doge.
    para kazanayım derken hayvanat bahçesi müdürü gibi oldum.
    çalışın da para getirin!
  • başlık resmen dilenci kaynıyor ahaha. 15 doları 2ye katlayan mi, 50 dolar kar eden mi.

olum sizin yaptığınız yatırım değil. yatırım böyle bir şey değil hahaha. gidin luppo yiyin seratonine yatırım yapmış olursunuz.
  • öncelikle söyleyeyim 2015'ten beri kripto ve consensus metodları ile ilgileniyorum. birçok kişinin kripto ne demek bilmediği zamanlarda sözlüğe proof of stake tanimi yazmıştım. burada birkaç uyarıda bulunmak istiyorum. biliyorum birçok arkadaş dinlemeyecek hatta felaket tellalığı yapıyorsunuz, insanların para kazanmasını neden istemiyorsunuz falan diyecekler ancak yine de ben uyarımı yapmak istedim.

doge, shib ve akita'nın yaptığı hareketler bu piyasadaki en büyük sat sinyalleridir. eğer şu anda bu piyasaya girmeyi planlıyorsanız, hele hele bu bahsettiğim coinlerden birini almayı düşünüyorsanız büyük ihtimalle yatırdığınız paranın tamamını kaybedeceğinizi bilerek girin. bakın size bu üç coinin kısa bir değerlendirmesini yapayım.

doge birçok kişinin bildiğin litecoin forku, ufak tefek değişiklikler yapılmış şaka amacıyla çıkarılan bir coin. bitcoin ve litecoin'in aksine limitli bir arzı yok, yani sürekli artacak bir şekilde yapılmış. consensus metodu olarak da proof of work kullanıyor. yani şu anda işlem ücretleri ne kadar az olursa olsun, kullanan sayısı artınca bitcoin gibi işlem ücretleri çok yükselecek ve ödeme aracı olarak kullanılamayacak hale gelecek.

doge'nin bu derece değerlenmesinin en büyük nedeni elon musk oldu. bu adam hakkında pek olumlu yorumlarım yok. bana göre narsistik eğilimleri olan, kendini tanrı gibi gören bir insan. bu yüzden yaptığı yorumlardan sonra insanlar para kaybedecek falan çok önemseyeceğini, itibarını falan düşüneceğini düşünmüyorum.

shib ve akita ise birbirine çok benzeyen iki token. neden token, çünkü dogecoin'in aksine bunların kendi zincirleri yok, ethereum networku üzerinde oluşturulan tokenlar. bu tokenları oluşturmak o kadar kolay ki siz de basit bir tutorial izleyerek yapabilirsiniz.

tokenomics olarak bu iki token da benzer bir yol izlemişler. diyorlar ki biz coinlerin yarısını vitalik buterin'in walletına gönderdik. bak bak... peki neden abi, direkt üretme o tokenları daha az arzı olacağı için herkesin elindeki coinin değeri daha yüksek olsun. bunun mantıklı bir sebebi yok, maksat bu şekilde dikkat çekmek. fakat bu durum elinizdeki tokenın değerini tek bir kişinin insafına bırakıyor. vitalik anında elinizdeki parayı pula çevirebilir yani.

bunun yanında baktığımız zaman klasik bilinçsiz yatırımcı tuzağı olarak yüksek arz düşük fiyat yolu izlenmiş. shib şu anda 0.00003345 dolardan işlem görüyor ve gerçekten bunun 0.1 dolar olabileceğine inananlar var. bakın arkadaşlar bu tokenın 0.1 dolar olması demek neredeyse dünyadaki altınların toplamı kadar değerli olması demektir. böyle bir şeyi sizin aklınız alıyor mu? herkesin oluşturabileceği dandik ve kaderi tek bir kişinin elinde olan bir şeyden bahsediyoruz.

sonuç olarak bu çılgınlıklar kriptolar ortaya çıktığından beri sürekli oluyor. kriptodan önce de farklı formlarda insanlar çılgınlık yaparak binlerce kat değerlenmiş şeylere para yatırıyordu. fomo olayı çok da yeni şeyler değil ancak kripto ile artık bu çok geniş bir alana yayılmış durumda. ben insanların çoğunun elindeki birikmiş parasını kaybedeceğini ama biraz akıllanacağını düşünüyorum. ancak elinde para olmadan çılgınca kredi çekerek, borç alarak kripto alan parasını katlayacağını düşünenler için gerçekten endişeleniyorum. yapmayın arkadaşlar, sonunda gerçekten bu kadar pembe olmadığını göreceksiniz bu piyasanın. belki size bazı değerler inanılmaz geliyor şu anda ama elinizdeki coinlerin yükselme öncesi fiyatlarına geri dönmemesi için hiçbir sebep yok. bu yüzden piyasaya girecekseniz de elinizdeki paranın tamamını kaybetmiş gibi düşünüp öyle işlemlerinizi yapmanız akıl sağlığınız için yararlı olacaktır.