şükela:  tümü | bugün
 • japonya'da bez süsleme ve şekillendirme yollarından biridir.

  shiboru, aslında yoksul insanların sanatıymış. eskiden japonya'da insanların gücü pamuk ve ipek gibi pahalı kumaşları almaya yetmezmiş. bu yüzden giysiler kenevir kumaşından yapılırmış. insanlar eskiyen giysilerinin yerine yenisini almaktansa onları onarmayı tercih ediyorlardı. böylece shibori sanatı yeni görünen eski kıyafetler olarak gelişti. tokugawa shougunluğunda birçok farklı sanat ve yeni teknikler gelişti. ayrıca shibori iki ayrı tarzda şekillendi: birincisi, japon soyluları için kimonoları ipek süsleme metodu olarak. ikincisi, bölgeden bölgeye fark eden halk sanatı olarak.

  şimdi ise bazı temel shibori tekniklerinden bahsetmek istiyorum:

  miura shibori: yukata gibi giysiler için kullanılır. genelde ucuzdur bu yöntemle yapılan ürünler.
  arashi shibori (fırtına): uzunca bir bez 4 metrelik bir çubuğun etrafına sarılır. bu katlama metodu çizgiler üzerinde fırtına etkisi gösterir. adı da buradan gelir.
  kumo shibori (örümcek ağı): arimatsu japonya'da kaliteli el yapımı kumo shiborileri ile ünlü bir kabadadır. örümcek ağı modellerini makinalarla üretmek mümkünken arimatsu'daki sanatçılar el yapımı kumo shibori yapmakla ünlüdürler.
  nui shibori (dikişli): bu malzemele boyama öncesi model oluşturmak için dikilir.
  suji shibori: arashi shibori'nin benzer bir türüdür. malzeme yapılış anında boyalı ve kurudur. sonra itinayla çözülür. çok dikkatli kullanmak gerekir malzemeyi yoksa ayların çalışması çöpe gidebilir. son olarak, malzemeyi gererek buruşma önlenir.

  shibori bu. çok güzeller.
 • tam isi gucu birakip ugrasmalik bir hobi de olabilecek teknikler butunu, sanat. uyduruk giysileri az malzeme ve bir miktar sabir ile yeniden canlandirmak icin ideal yollardan biridir. nhk world arada bir bununla ilgili belgesel yayinlar asian dreamers serisi icerisinde.