şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başo'dan sonra gelen en büyük haiku şairlerindendir.
 • japonca "ceset iblis" anlamına gelen kelime. bu isimde çok güzel bir anime de vardır. vampirli entrikalı. tavsiye ederim.
 • (bkz: masaoka shiki)
 • anime olanı vampir konulu yapımlar arasında ayrı bir yere sahip, twilight vampirlerinin ve liseli animelerinin piyasayı ele geçirdiği bu günlerde ilaç gibi gelebilecek, vampir miti konusunda dracula ekolünü gayet iyi takip ettiklerini söyleyebileceğim 22 bölümlük anime. bunun dışında insanın ağzını açık bırakacak sahneleri de vardır.
 • japoncada, kullanılan kanji'ye göre bin tane anlamı olabilecek kelime

  - dört mevsim
  - formül
  - ifade
  - tarz
  - kumanda, idare
  - mat, ped, tampon, yastık
  - başlangıç (zamanı, dönemi)

  vesaire vesaire
 • underrated bir anime. hem kendisi hem muzikleri mukemmel.
 • müzikleri, atmosferi ve çizimleri çok kaliteli olan bir anime. vermek istediği etkiyi ve atmosferi çok güzel aktarıyor. özellikle müzikleri üzerine değinmek lazım. opening ve ending parçalarından her ne kadar nefret ediyorsam, bölüm içerisinde çalan müziklere o derece bayılıyorum.

  shiki

  edit: burada bahsedilen serinin ilk opening ve ending parçalarıdır. daha sonra değişiyor, onlar fena değil.

  edit 2: finali hayal kırıklığı yaratmış seridir.
 • ömrümde gördüğüm en fantastik saç modellerine sahip karakterlere, nedense gackt tarafından seslendirilen bir vampir ile bir adet lady gaga çakması vampire sahip, insanı geren bir anime. higurashi no naku koro ni'den de aşina olduğumuz "çok acayip doğaüstü olayların yaşandığı tekinsiz japon köyü" temasını bu sefer vampirlerle, kurt adamlarla işlemektedir. shiki'nin romanını yazan şahıs arsızca salem's lot'tan esinlenmiştir. oradaki alkolik rahibi intihara meyilli budist rahibi yapmakla olmuyor tabi bu işler; yemeyiz.

  --- spoiler ---

  doktorun çakma lady gaga'yı köylülere yem ettiği anki ani gülümsemesi, bu animeyi özetleyen sahnedir.
  --- spoiler ---

  zaten buck-tick sever bünyeler, ilk açılış ve ikinci kapanış jeneriği olarak kullanılan şarkılara tav olarak gönül rahatlığıyla izleyebilirler. hele kuchizuke tam manasıyla bir vampir şarkısıdır.
 • az evvel bitirdiğim ve bölüm içindeki müzikleri enfes olan anime. vampir animelerinde aşklı meşkli twilight havasından sıkılan bünyelere iyi gelmektedir.

  animedeki saç şekilleri cidden kopuk. kafasında gül böreği olan kadın mı dersin, sakalları yukarı doğru uzamış adam mı... seç beğen al. hele bi de kurt adam tatsumi ve efsanevi kreasyonu var ki evlere şenlik. leopar desenli ve zımbalı tulumlar, kısa taytlı, kapişonlu, beyaz yapışık kıyafetler... "tatsumi ne giymiş" diye baka baka animenin sonu geldi ha.
 • taze bitirdiğim 2010 yapımı anime. aynı isimli mangası aslında 1998 yılında iki bölüm şeklinde yayınlanmış, ardından 2005'te beş bölüm haline basılmıştır. konusunun vampir oluşuna kanmayın, felsefe dozu yüksek. insanı "iki taraf da hayatta kalmak için birbirini öldürmeye mahkumsa, burada bir suçlu bulabilir miyiz?" diye sorgulatan cinsten.

  içeriği... japonya'da küçük bir köy olan sotoba'da her şey huzurlu ve sıradan bir şekilde ilerlerken, köyün dışındaki şatoya taşınan çift ile birlikte ardı arkası kesilmeyen ölümler baş gösterir. soğuk algınlığı ve ardından kalp krizi ile gerçekleşen ölümlere gizemli ısırıklar eşlik eder. bu önce yeni bir hastalık zannedilir fakat zamanla öyle olmadığı anlaşılacaktır. ve shikilerle insanlar arasındaki hayatta kalma savaşı, başlayacaktır.

  ana karakter... aslında çok fazla ana karakter var, malum olaylar küçük bir köy ile sınırlı kaldığından bütün köylüler olaylara bir şekilde dahil oluyorlar. fakat sigara tiryakisi doktor ozaki, intihara meyilli ve depresif hikayeler yazan rahip muroi, sessiz ve gizemli ergen natsuno, şehir hayatına özenen liseli megumi, küçük kız suretindeki vampir sunako bunların en belirginleri. benim favorim sunako oldu, gerek seslendirmesi gerek görüntüsü gerek kişiliği ile. belki de tüm animenin en masum kişisi o, tanrı'nın kendisini terk ettiğini düşünen ve sevdiklerini sürekli kaybeden biri.

  özetle izlenir, izlenmeli.