• japonca "ceset iblis" anlamına gelen kelime. bu isimde çok güzel bir anime de vardır. vampirli entrikalı. tavsiye ederim.
  • az evvel bitirdiğim ve bölüm içindeki müzikleri enfes olan anime. vampir animelerinde aşklı meşkli twilight havasından sıkılan bünyelere iyi gelmektedir.

animedeki saç şekilleri cidden kopuk. kafasında gül böreği olan kadın mı dersin, sakalları yukarı doğru uzamış adam mı... seç beğen al. hele bi de kurt adam tatsumi ve efsanevi kreasyonu var ki evlere şenlik. leopar desenli ve zımbalı tulumlar, kısa taytlı, kapişonlu, beyaz yapışık kıyafetler... "tatsumi ne giymiş" diye baka baka animenin sonu geldi ha.
  • ömrümde gördüğüm en fantastik saç modellerine sahip karakterlere, nedense gackt tarafından seslendirilen bir vampir ile bir adet lady gaga çakması vampire sahip, insanı geren bir anime. higurashi no naku koro ni'den de aşina olduğumuz "çok acayip doğaüstü olayların yaşandığı tekinsiz japon köyü" temasını bu sefer vampirlerle, kurt adamlarla işlemektedir. shiki'nin romanını yazan şahıs arsızca salem's lot'tan esinlenmiştir. oradaki alkolik rahibi intihara meyilli budist rahibi yapmakla olmuyor tabi bu işler; yemeyiz.

--- spoiler ---

doktorun çakma lady gaga'yı köylülere yem ettiği anki ani gülümsemesi, bu animeyi özetleyen sahnedir.
    --- spoiler ---

zaten buck-tick sever bünyeler, ilk açılış ve ikinci kapanış jeneriği olarak kullanılan şarkılara tav olarak gönül rahatlığıyla izleyebilirler. hele kuchizuke tam manasıyla bir vampir şarkısıdır.
  • japoncada, kullanılan kanji'ye göre bin tane anlamı olabilecek kelime

- dört mevsim
    - formül
    - ifade
    - tarz
    - kumanda, idare
    - mat, ped, tampon, yastık
    - başlangıç (zamanı, dönemi)

vesaire vesaire
  • kalburüstü musikisi, yine japonların işi kitabına göre yapma geleneğine binaen asıl metine senkron, animelere özgü pek tercih etmediğim ama işin tabiatına uygun aksesuarlarıyla, yabana atılmayacak derinliğiyle hidden gem denilebilecek anime.

şükrü erbaş'ın "köylüleri niçin öldürmeliyiz"ini, hasan ali toptaş'ın gölgesizlerini, dimağ ferahlatan güney kore yapımı "gokseong"u akıllara getiren, janrın batılı kültlerinden aldığı - bu tarz animelerin olmazsa olmazı- eklentileriyle bazı önemli soruları didaktik sulara girmeden bir potada eritmeyi başarmış yapım.

2010-2011 arasında yayınlanmış. açıkçası olgun, animeye meraklı olmayan aklı selim herhangi bir insana ciddiyetle önereceğim bir yapım değil. zaten o seviyede işler çok nadir. ancak şu önemli. sadece japonların ve güney korelilerin tercih ettiği bir "mesel" anlatma üslubunun yine nadir ancak keskin hatlı bir örneği. henüz -dış- dünyanın hazır olduğu veyahut tercih edeceği bir alan/yöntem olmamaklar beraber özellikle cesur güney koreli ve japon sanatçılar maddi şartlar oluşursa bu mecrayı bir yerlere taşıyacaklardır(sinemada bu alan ittire çeke açıldı anlamında). manga/anime aleminde keçiboynuzu misali çok hoş şeyler çıkabiliyor ancak ciddiye alınacak seviyede işlerin ortaya çıkması biraz da işbu kültürlerin kendilerine has sosyal dinamikleriyle alakalı.
  • zamanında oynadığım playstation 1'im vardı. orada 'school' adlı bi dövüş oyunu vardı. karakterler manga çizimlerden oluşuyor, özel güçleri vardı falan çok hoşuma giderdi. o yüzden yıllardır animeyi çok severim.
    uzun zamandır da izlemeyi planlıyordum ve açılışı da shiki ile yaptım. bir filmi, diziyi vs izlerken en çok dikkat ettiğim şeylerden biri de müzikleridir. gerçekten shiki'nin müzikleri çok başarılıydı. heleki nerdeyse her bölümde çalan kemanlı, operamsı bir soundtrack var beni benden alıyordu. hangi sahnede hangi müziğin gireceğini gerçekten çok iyi ayarlamışlar. o yüzden beni daha da çok içine çekti ve 2 gün olmadan bitirdim. korku, gerilim sevdiğim için güzel bir başlangıç oldu. 22 bölüm sürüyor ve 15. bölümden sonra sizi daha da içine alıyor. anime'ye, çizgi film demek gerçekten kabul edilemez çünkü çizgi film ile anime'nin yaş grubu ve iq seviyesi gerçekten çok farklı.
    o yüzden shiki'yi anlamayanlar, gözüyle izlemeyenler saçma sapan yorumlar yapabiliyor, siz aldırmayın izleyin. pişman olmayacaksınız.

---------spoiler-------

finali tam da olması gerektiği gibiydi. mutlu bir son olsaydı bende bu kadar etki yaratmazdı. ölümler acımasızdı. hele ki megumi chan'ın ölümü, nedense bana kösem sultan'ın ölümünü hatırlattı. kendisine pek ısınamasam da öyle ölmesine üzüldüm. ben yuki'nin onu öldüreceğini bekliyordum ama öyle olmadı. yuki'nin kendini kurt adamla patlatması, akari'nin ve ablasının yaşıyor olması, ozoki(doktorun) mücadelesi, köyün yanması ve tapınak yardımcısının küçük vampir kızla kaçması yerli yerindeydi.

yazar hem insanları hemde shiki'leri orantılı ilerletmiş. ne insanlar haklı ne de shiki'ler. iki tarafta yaşamak için savaş verdi.

ne insanlar kazandı, ne de shiki'ler..

kazanan tek bir şey var. o da bu güzel animenin o güzel müzikleriyle ve duygulu yapısıyla benim gönlümü kazanması..

-----spoiler-----
  • (bkz: masaoka shiki)
  • mükemmel animedir. underrated’dir. openingi dile dolanır. sonrasında another izleyerek güzel animeye doyabilirsiniz
  • one piece de luffy nin dövdüğü elemanlardan biri.

(bkz: luffy)
    (bkz: one piece)
  • başo'dan sonra gelen en büyük haiku şairlerindendir.
hesabın var mı? giriş yap