şükela:  tümü | bugün
  • veya pittsburg landing muharebesi. amerikan iç savaşı'nda 6-7 nisan 1862 tarihleri arasında batı cephesi'nde, güneybatı tennessee'de gerçekleşti. tümgeneral ulysses s. grant komutasındaki birlik ordusu tennessee'nin içlerine girmek için tennessee nehri'nin batı kıyısına geçti. pittsburg landing'de kamp kuran general albert sidney johnston ve general pgt beauregard komutasındaki konfederasyon güçleri, grant'ın ordusuna ani bir saldırıda bulundu. konfederasyon kuvvetleri ilk gün önemli başarı elde etse de savaşın ikinci gününde yenildi.

    6 nisan'da savaşın ilk gününde konfederasyon birlikleri uzaktan birlik kuvvetlerini takip ederek, batıdaki owl creek bataklığı içinde sıkıştırdı. johnston, tümgeneral don carlos buell'un ohio ordusu gelmeden önce, grant'ın tennessee ordusu'nu yenmeyi umuyordu. konfederasyon savaş hatları şiddetli çatışmalar sırasında karıştı ve grant'ın askerleri yerine konfederasyon kuvvetleri kuzeydoğu pittsburg landing yönünde geri çekilmeye başladı. geri çekilmeye başlayan tuğgeneral benjamin m. prentiss ve whl wallace'ın askerleri, birlik kuvvetleri tarafından savunulan "hornet yuvası" adı verilen yol üzerinden, pozisyonunu sağlamlaştırmak amacıyla, çok sayıda topçu bataryasının koruması altında taarruza kalktı. prentiss teslim olurken, whl wallace shiloh, bölgesinde ölümcül bir şekilde yaralandı. general johnston savaşın ilk gününde öldürüldü ve beauregard, onun yerine komutayı aldı. o gece birlik kuvvetleri son saldırıya karar verdi.

    buell'un ordusu 6 nisan akşamında grant'in ordusuna takviye olarak geldi ve ertesi sabah birlik komutanları tüm hat boyunca bir taarruz başlattı. konfederasyon kuvvetleri, kuzey mississippi içlerine ilerleyen birlik ordusu'nu durdurma umutlarını bitirerek, o zamana kadar amerika birleşik devletleri tarihinin en kanlı savaşından çekilmek zorunda kaldı.

    kaynak