şükela:  tümü | bugün
  • attack on titan diye çevrilmiş animenin orijinal adı.

--- spoiler ---

götten uydurulan moderasyonları kabul etmiyoruz kampanyası
    --- spoiler ---
  • 3. sezona iyi bir başlangıç yapmış. ilk bölümün adı smoke signal.
  • --- spoiler ---

son bölümü ile imdb'de cersei'nin great sept of bealor'ı havaya uçurduğu bölümü bile geçerek bir numaraya oturmuştur. şaşırtmıştır lakin hak etmiştir.
    mangayı takip eden bir arkadaşım sebebiyle o kadar kaçınmama rağmen levi ve elinde bulundurduğı şırınga ile ilgili kötü bir spoiler yedim. madem yedim, yukardaki entry'leri okuyup battı balık yan gider diyeceğim birazdan.

edit: game of thrones'a ait olan bölüm winds of winter imiş. yanlış hatırlamışım.

--- spoiler ---
  • çok derin olaylar var. anlamak istiyorum. yamerooooooooo!!!
  • --- spoiler ---

daha önce iki kez izlediğim animeyi 3. sezonunda çıkmasıyla 3. kez 3 günde bitirdim. bir animesever olarak en sevdiğim ve en merak ettiğim animelerden birisi.

karakter yapıları, dövüş stilleri, çizim kalitesi muhteşem. birinci sezon bizleri titana doyuruyor, hele ilk 10 bölümü bize umutsuzluğu, arkadaşlığı, mikasa gerçeğini, titanların hiçte boş beleş tipler olmadığını bir güzel anlatıyor.

ikinci sezonda özel titanların üzerinde ayrı durulmuş, nereden geldikleri, güçleri, maria duvarı sefwrinin stratejileri ile geçiyor.

3. sezonda bana mı öyle geldi bilemiyorum ilk 4 5 bölümde çizim farkı var, sanki durum komedisi (gözler pörtlemeli hööö diyen tipler) yapacaklarmışta yetkili bi abimiz "yapacağınız işi skerim düzgün çizin" diye uyarmış gibi.
    neyse 3. sezonda kale içine odaklanıyoruz, kasap biraz zorlama karakter gibi geldi bana. kale içindeki hükümeti düşürme girişimleri falan. birde koskoca karizma kralın tahtına depik atıp kaleden sktiredilip kovulması ani oldu, ben saplam biri sanardım bu fit gandalfı.

3. sezonda bitti, titan tehlikesi yok denecek kadar azaldı ve okyanus göründü. belli ki marleylerle hesaplaşma var yeni sezonda ve ben yokum.

sikerler marleyi amk ben titan savaşı için izliyorum, 3. sezonda da içim kıyıldı. bir tek beastı doğrayan levide heyecan yaptım. yinede izlenmeli. ayrıca sevgili çok sayın hajime ısayama, biraz daha flashback yaparsan sadece flashbacklerden yeni bi anime yapabilirsin. yapacağın işi sikim, tamam geçmişi öğrenekte 20 dakkanın 15i flashback olmaz. ayıp. çüş. adama, amın oğlu derler, yapma.
    --- spoiler ---
  • (bkz: #97160903)

niye iki ayrı başlık var anlamadım. bence attack on titan zaten uygunsuz bir isim.
  • üçüncü sezonunun ikinci sezonun günahlarını affettirdiği japon çizgi filmi.
    birinci sezonun ardından gelen vasat ikinci sezonu izledikten sonra "bu da matrix serisi gibi mi olacak?" demiştim. bilen bilir matrix serisinin devam filmleri ilk filmin yanına bile yaklaşamıyor. şimdi üçüncü sezonu bitirince rahatladım.
    bu arada erwin smith karakterini sadece ben mi çağlar ertuğrul'a benzetiyorum?
  • üstteki yazar erwin'i jotaro'nun seslemdirmesinden bahsetmiş. bir ekleme yapayım zeke'yi de(a.k.a. beast titan) yine jojo dan dio'nun seslendirmeni seslendiriyor. yani bir bakıma erwin vs beast titan aslında jotaro vs dio
  • izlediğim en iyi anime, okuduğum en iyi manga diyebilirim. başlarda bambaşka bir konu olduğu hissiyatını uyandırırken sonlara doğru tamamen değişiyor. ta ilk bölümdeki bir olayı, repliği, hareketi en sondaki bir olayla bağlamayı başarıyor. animenin 4. sezonu inanılmaz olacak. öyle sahneler var ki animasyona nasıl yansıtacaklar çok merak ediyorum. manga ise sonlara gelmek üzere. biraz sıvamaya başladı sonlara doğru ama umarım bir game of thronesvakası da burada görmeyiz. coronavirüs sebebiyle son bölüm ertelenmiş, 9 haziran'da yayınlanacakmış sanırım.
  • aşağıdaki linkten 4. sezonun son yayınlanan fragmanı izlenebilecek olan anime:

https://youtu.be/slnprths9t8

gözüme çarpan ufak noktalar: studio wit yerine mappa adı verilen bir stüdyo yapımcılığını üstlenmiş. karakter dizaynlarında bir değişim gözüme çarpmış olmasa da hem animenin önceki sezonlarında hem de vinland saga gibi manga fanları tarafından çok beklenilen bir mangayı fanları tatmin edebilecek şekilde uyarlamayı başararak kendini kanutlamış wit stüdyo’yu bırakıp başkasıyla anlaşmak olmamış. mappa değil de fate serilerinde harikalar yaratan ufotable olsaydı da aynı şeyi söyledim.

ikinci noktaysa sawano hiroyuki artık besteci değil. onu da değiştirmişler. sawano’nun attack on titan için yazdığı her parça ikonik ve üst kalite olmasına rağmen böyle bir değişiklik yapmaları üzdü. “o” manga sahnesine sıra geldiğinde vogel im käfig’in yeni bir versiyonunun eşlik etmeyeceğinin kesinleşmesi daha da üzdü.

4. sezon’da anlatılacak olan hikaye iyi olmasına rağmen bu değişiklikler ağızlarda game of thrones 8. sezon tadı bırakmasa bari.

edit: katekolamin isimli yazarın uyarısıyla internette biraz baktım. fragmanın 1:30 dakikasında sadece kohta yamamoto’nun adı geçince işi o devraldı sanmıştım ama sawano hiroyuki asıl besteci olarak kalacak ve kohta yamamoto kendisine eşlik edecek anladığım kadarıyla. içimi rahatlattı açıkçası.