• shahram nazeri de söyler bu isimde kürtçe bir şarkı, severek dinleriz yıllardır. senfonik melodilerde de kürtçe sözler nasıl keyifli oluyor.

http://www.youtube.com/watch?v=woqzfqzxjc0

geçenlerde aklıma gelmişti bir dinleyeyim derken mohsen namjooya ait olan shirin'i keşfettim, yine anlamına dair en ufak fikir sahibi olamadığımız bir şarkının duygusuna vakıf etti bizi adam.
  • abbas kiyarüstem'in çok farklı bir filmi. kadın yüzleri üzerinden bize ferhat ve şirin hikayesini anlatmaktadır. sadece yüzler müzik ve hikaye vardır. arkası yarın dinlemek gibi... aslında biz buna aile efradının mimiklerini izlediğimiz uzun kış gecelerinden aşinayız.
  • abbas kiarostaminin yönetmenliğini yaptığı 2008 yapımı iran filmi.

hüsrev ile şirin veya daha çok bilinen ismi ile ferhat ile şirin hikayesini dinliyoruz arka fonda. filmin kendisi ise bu hikayeyi izleyen kadın yüzlerinde dolaşan kamera kayıtlarından derlenmiş. izleyici kadınların yüzleri inanılmaz karakteristik. hollywood veya moda kanallarının dayatmacı güzellikleri dışında insan güzelliğinin çeşitliliğini yeniden hatırlatması ve insanoğlunun duygu derinliğini farklı 'yüz'lerdeki, ifadelerde yakaladığı görsellikle anlatması açısından değerli bir sinema eseri.
    bu kadar eski bir hikayeyi bu çağda yeniden ele alıştaki yarattıcılık açısından takdire şayan.

filmdeki bazı yüzler için buyurunuz;

golshifteh farahani ( darbareye elly filminden hatırladığımız oyuncu)
    mahnaz afshar
    pegah ahangarani
    leila hatami
    ....

oyuncular (aslında bu film için belki de izleyiciler demek daha doğru olur) arasında juliette binoche'da var.
  • bir abbas kiarostami filmi, hüsrev ile şirin'in aşk hikayesi anlatılmaktadır, harikadır.
    (bkz: hüsrev ile şirin)
    (bkz: abbas kiarostami)
  • (bkz: şirin)
  • (dibim düştü)

http://youtu.be/cor1ew7uq9a
  • mohsen namjoo'nun shirin'i mi yoksa shirin shrinam'imi mi emin olamayip buraya geldim ama bu oyle bir turku ki ismi veya diliyle degil ruhuyla var olanlardan, azeri turkuleri gibi. bir de bu isimden bir abbas kiarostami harikasi var ki insanin naiflesip pismaniye gibi dagilmasi icin yeterli. iran sinemasi ve muziginin guzel orneklerindendir her ikisi de.
  • abbas kiyarüstemi filmidir.
    film inception'ı gibi bir şey, onlar filmi izliyor, biz film izleyenleri. filmin ismi 'ferhat ile şirin' değil 'şirin' ve biz sadece kadınların yüzünden süzülen hikayeyi izliyoruz. izlediğimiz her kadın kendine has bir güzelliğe sahip belki de bütün kadınlar böyle de biz göremiyoruz onları böylesine sade.

--- spoiler ---

..ve siz, kederli kardeşlerim.

hüsrev'in cansız bedenine
    bakıp ağlıyorsunuz.

benim hikayemi dinleyip
    ağlıyorsunuz.

gözyaşları arasından
    gözlerinizi görüyorum.

o gözyaşlarını, ben, şirin
    için mi döküyorsunuz?

yoksa her birinizin içinde
    saklı olan şirin için mi?

--- spoiler ---
  • bana göre abbas kiarostami'nin en güzel filmidir, zaten kendisi de filmleri arasında en çok close up ve shirin'i beğendiğini söylemiştir, filmin sonundaki şarkının ismini bilen, insaniyet namına yeşillendirsin.
  • mohsen namjoo parçası olanı böğrüme vura vura dinlediğim.

bana ne oluyorsa artık.
    içimde bir şeylerin acısı var ama birisine karşı duyulan aşk acısı değil, biliyorum.
    tuttuğum her şey elimde kalıyor, her şeyi elime yüzüme bulaştırıyorum. ondan mıdır, nedir...

yemin ederim ben bu kendimle ne yapacağımı bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap