şükela:  tümü | bugün
  • darkseed ve betray my secrets'in vokalisti olan stefan hertrich'in solo projesi. dark ambient, gothic, arab/indian muzikleri karisimi etnik grup.

http://www.shiva-in-exile.com/
  • etnik parçaların bir tür tekno coverı sayılabilecek müthiş albümleri şu parçalardan oluşmaktadır:

1.odysseia
    2.breathing
    3.dragon dance
    4.nightheat
    5.floating
    6.manju
    7.shaman fever
    8.oriental distortion
    9.hollow earth
    10.nomad
    11.ethnosphere
    12.aldebaran
    13.akasha
    14.myingmar

gökçe pehlivaoğlunun yönettiği çıma adlı kısa filmde kullanılan ve herkese bir yerlerden tanıdık gelecek ethnosphere ve akasha parçaları sayesinde tanıştığım bir müzik oluşumu olup devamının gelmesini dört gözle bekliyorum.
  • http://www.myspace.com/ethnogothic noir 2. albümden kısa bölümler bulunmaktadır.
  • şaştım kaldım.

bu arkadaşların akasha adında bir parçaları var. bu şarkın 02:07 koordinatında ciddi bir geçişe sahip, ve liquid tension experiment'in o delişmen eseri osmosis'in ana melodisi üzerine gayet sakin bir abi, damardan bir girişte bulunuyor, orada da bitiyor zaten şarkı:

sana dün bir tepeden baktım aziz istanbul*,
    ah, dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç*...

evet, şaştım kaldım.
  • internetten bile kendileri ile ilgili çok kısıtlı bilgiye ulaşılabilen bir grup. bence efsane olabilecekken adları bilinmeyen taş gibi hatunlara dönüşmüşlerdir. bu arada sazenu derim, akasha derim, belt of fate derim; sonra da karşılarında saygıyla eğilirim.
  • sert kalip taviz vermedigimiz donemlerden kulagimiza a$ina olan alman dark/gothic metal grubu darkseed'in esas elemani olan stefan hertrich'in olaganustu muzikal projesi. 2000'lerin ba$inda kurdugu bir diger grubu betray my secrets ile etnik tatlari goth-rock'a monte ederek tum gothic sahnesini sallayan stefan, distortiondan biktigi anda sanirsam ki bu projeye hayat vermi$. shiva in exile'in yayinlanmi$ iki albumu var; ilki 2003 senesinde cikan "ethnic" ve 2008 tarihli "nour"... ikisini yan yana koydugumuz zaman nour'da soundun cok daha olgun ve oturmu$ oldugunu sezebiliyorsunuz. acikcasi benim favorim de bu album oldu.

stefan'in urettigi muzigin altyapisina tamamiyle gothic bir atmosfer hakim. "darkwave", bu altyapinin stilini tanimlamak icin en uygun sozcuk olsa gerek. stefan ise yaptigi muzigi "new age/oriental/gothic" olarak tanimlami$, ho$ bir ucleme gercekten de. evet muziginde bir new age dokusu kesinlikle var ama ilgili tarzin "parlak" i$igi burada yok. darkwave'i hakkiyla yapabilen cok fazla "iyi" muzisyen oldugunu du$unmemekle birlikte burada kar$imiza cikan i$in oldukca ince bir torna-torpuden gectigi a$ikar. altyapiyi vucuda getiren sound tercihi kirli, basik ve ziyadesiyle endustriyel. "kirli" tabirim yanli$ anla$ilmasin, cunku produksiyon kalitesi muazzam seviyede. bu karanlik atmosfer cok daha dramatik bir hissiyat yaratiyor -ki bu da oldukca carpici bir muzik dinleme tecrubesine gebelik yapiyor. gelelim ust yapiya... odak alinan tat arap ve hint orijinli muzikler olarak kulaga carpiyor. bu yore muziklerinin en karanlik, en oryantalist ve en derin/ambientvari taraflari ozellikle on planda tutulmu$. cogu parcada da etkileyici bayan vokal partlariyla desteklenen bu muzikal mimari, bu son ogeyle cok daha doyurucu bir seviyeye ula$iyor. shiva in exile'in muzigi sanatsal kayginin had safhada gozlendigi, orijinal, oldukca zengin, melodik ve guclu bir deneme. dunya muziklerine ve darkwave'e temas edebilen herkesin begeni ve hayretine mazhar olacagini du$unuyorum.
  • "odysseia" adli parcalari podcastle isimli fantastik oyku podcastinin acilis muzigidir.
  • benim için karamelli çikolata yemek yada pazar günü evde oturmak ne demekse shiva in exile'i dinlemek de o demektir.

odysseia türü üzerinde yapılmış nadide bir örnektir. bi de shaman fever çok başka.

http://fizy.com/#s/1md9o1
  • stefan hertrich'in önderliğindeki proje grubu. stefan abimiz bir ortadoğuludan daha ortadoğuludur sanki ve grubun sounduna da bunu yansıtmaktadır.

oryantal etkili gothic-new age gibi bi tanımlama yapabiliriz illa bi isimlendirme yapacaksak. nour ve ethnic isimli albümleri başlı başına birer kült albüm sıfatına erişmiştir, içinde kötü parça yoktur.
  • kardeşim minibüs şoförü benim. öyle diplomalı hıyarcı falan değil rot balans ustası ama bir süredir işsiz diye şöforlük yapıyor. başlı başına ilginç bir mesele bu ancak konunun ilgilendiren kısmı şu ki, shiva in exile'ın ethnic albümünü ilginç biçimde seviyor ve çalıyor yollarda. velhasıl kelam alibeyköy minibüslerinde çalan gruptur shiva in exile.