şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tapılası deli samuel fuller'in 1963 yapımı filmi. başrolünde peter breck oynamaktadır. bir akıl hastanesindeki cinayetleri çözmek için oraya giren, kendisini pulitzer ödülünü kazanmaya adamış hırslı bir gazeteci hakkındadır. film mükemmel bir amerikan toplumu eleştirisidir. içerideki deliler amerikanın ve fuller'ın çılgınlığını temsil eder. seyredilmelidir.
 • muhteviyatinda siyah dusmani, ku klux klan'ci bir siyahi de barindiran film.. sam fuller, studyo sistemi coktukten sonra, yildiz oyuncusuz ve dusuk butceyle kotarmistir bu yapimi..

  --- spoiler ---

  filmin finalinde yer alan, baskahramanin o koridorda yagmurlar altinda kaldigi sahne, sinema tarihindeki en civanmert disavurucumcu sahnelerden biri bence..

  --- spoiler ---
 • deli işi harika film. ekşi sözlük sinefilleri, sanatlog,bakınız.com ve bloglarının linkini buraya koymayı çok seven yazarlar göreve. bu filmdeki kkk üyesi zenciyi, kore savaşındaki komünist amerikalıyı, kah özgürlük heykeli olan kah nazi selamı veren sabit çılgını ve gürbüz italyan opera sanatçısını ikinci dünya savaşı ve amerika ya da samuel fuller neden kesinlikle manyaktır konseptleri altında incelemeye.
 • tam bir foucault filmi. * tımarhanelerdeki insanlara iyi bakınız: amerikan toplumunun dışlananları, iktidarın düşmanları, hepsi bir araya toplanmış.

  amerikan iç savaşı göndermeli deliler
  komünizm göndermeli deliler
  soğuk savaş için deliren fizikçiler
  ku klux klan üyesi zenciler
  ensest istekler ile toplum normlarını çiğneyenler

  (bkz: ku klux klan)

  duvardaki büyük usta freud tabloları da filme ayrı güzellik katmış tabii.