şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arnavutça arkadaş anlamına gelen kelime.

  oscar'a aday gösterilen, imdb puanı 9.6 olan, 98'de kosova'da yaşanan savaşı iki arkadaşın gözünden anlatan 21 dakikalık kısa film.

  http://www.imdb.com/…tle/tt4273570/?ref_=fn_al_tt_1
 • daha geçenlerde sırbistan'ı ziyaret etmiş ve yörede karşılaştığım herkesi gayet sevecen bulmuş biri olarak bana bile bir anlık öfkeyle dişlerimi sıka sıka "ırıspı çıçıkları" dedirtti. bu anlamda gayet etkileyici bir kısa film olmasına rağmen neden oscar'ı alamadığı açıklanabilir sanırım.

  savaşın her türlüsüne hayır ama milliyetçilik de bir o kadar batsın yerin dibine.
 • savaşın psikolojik tarafını masum iki çocuğun gözünden anlatan etkileyici bir kısa film.

  yönetmeni ve senaryo yazarı "jamie donoughue" diye bir ingiliz (sanırım) filmmaker.

  fikrin ortaya çıkışı biraz tesadüfiymiş. 3 günlüğüne kosova'ya gidiyor daha sonra o zamanlara denk gelen volkanik patlamadan dolayı uçuşlar iptal oluyor 5 hafta falan geri dönemiyor. orada tanıştığı insanların hikayelerinden esinlenerek böyle bir kısa film fikri oluşmaya başlıyor.

  detaylar aşağıdaki linkte biraz daha var.

  link hedesi

  edit: haber başlığında kabak gibi "leeds filmmaker" yazıyormuş, kesin bilgi; adam ingiliz. (bkz: swh)
 • 21 dakika.

  izleyin. yakında buralarda, bu ülkede ne yaşanacak bir fikriniz olsun.

  spoiler
  *******
  *******

  - defolun gidin buradan. burası sizin ülkeniz değil artık.

  ******
  ******
 • (bkz: bisiklet)
 • bu balkanlarda yaşanan acı nasıl hazmedilmez bir şeymiş. nerede görsem o kasvetli ortam aylarca etrafımda geziyor. bu kadar kısa zamanda ne biçim film yapmışssınız arkadaş! ayrıca shok nasıl arkadaş demek olabilir. adını görünce aklıma bir sürü kötü şey gelmişti de arkadaş gelmemişti ama izleyince kötü şeyler oldu. anlamını bilmesek de çağrışımı filmi anlatıyor. en son mandariinidi izlerken de böyle olmuştum.

  buradan izlenebilir:shok
 • internette gezinirken varlığından haberdar olduğum ve izlediğim film.
  mutlaka 21 dakikanızı ayırıp izlemeniz gereken filmlerden br tanesi. filmin arnavut tarafından olan birisi olarak 21 dakikaya sığdırılmış bu kadar iyi anlatıma sahip bir şey görmedim.
  mutlakaizleyin.
 • izleyeli 3 gün olmasına rağmen hala etkisinden zar zor çıkabildiğim kısa film. belki halep'teki kıyımın da bunda etkisi var. insanların özellikle çocukların yok yere zalimce öldürüldüğü bir dünyada evde koltuğunda oturuyor olmak zoruma gidiyor.
 • balkanlarda yaşanan acıları anlatan kısa film. iki çocuğun gözünden, savaşın ne kadar can yakıcı olduğu aktarılmış. filmi internette gördüm, hakkında bir şey okumadan açıp izledim; iyiki de izlemişim. etkileyiciydi, onun da ötesinde üzücüydü. son sahne neydi öyle.
 • tanim olarak tek bir bkz verilebilecek 21 dakika:

  (bkz: durduk yerde adamın amına koyan filmler)