şükela:  tümü | bugün
  • bu sabah şubeden arandım ve kartı tanıttılar. detayları şöyle:

1tl'lik alışverişinize en az 1mil kazanıyorsunuz. daha önceden bir bilinirlik var diye adına mil demişler ama çarpanlar thy ile aynı değil, sistem thy'den bağımsız.

3000tl'lik bir bilet için 300.000 mil toplamanız gerekiyor. biletleri kendi internet siteleri üzerinden karya turizm adı altında bir firma aracılığıyla alıyorsunuz. bugün baktığımda bilet fiyatları hemen hemen güncel piyasa ile aynı fiyatlardaydı ama ileride mil çarpanlarını aynı tutup 3000tl'lik bir bilete 6000tl yazarlarsa 600.000 mil vermeniz gerekecek ve buna hiçbirşey diyemeyebiliriz.

ek olarak miles and smiles da ilk başladığında 1tl'ye 1mil veriyordu. şimdiki durumu ise içler acısı denebilir. tabiki bunda enflasyon artışına bağlı toplam aylık ekstre harcamalarımızın rakamsal olarak artmasının etkisi de mevcut.

burda asıl hedef kitle ülke içi ve avrupa'da farklı havayollarını kullanmak isteyen kişiler. amerika için miles and smiles hala mantıklı gözüküyor.

fakat özetle: herzaman kasa kazanır...

edit: ilk aradıklarında, üzerine basa basa sormama rağmen 1tl'ye 100mil demişlerdi. şimdi reklamlar başlayınca gördüm ki 1tl'ye en az 1mil olarak değişmiş.
  • biraz önce garanti tarafından aranıp ikna edildiğim kart.

miles&miles artık içler acısı bir hale gelmişti. önceden kazandığım millerin 10'da 1 kadar mil kazandırıyordu. bir süredir iptal etmeyi düşünüyordum bu sebeple.
  • miles&smiles kullanıyorum yıllardır çok faydasını da gördüm ancak böyle bir kart çıkarıp avantajları kaydırırsan miles&smiles müşterine sırt çevirmek olmaz mı?

miles&smiles ayrıcalığının önüne geçmemesi alt kümesi olarak kalması gereken kart.
  • reklamında mfö'nün yer aldığı kart. kartın sahibi değilim fakat reklamı öyle muhteşemdi ki (beni sesli güldürmeyi başarmış bir reklam) dayanamayıp yazmak istedim. morali bozuk olanlara hemen o reklamı izlemesi tavsiye edilir.
  • yıllık üyelik ücretleri: gold sınıfı için, 165.-tl, platinum sınıfı için, 240.-tl olan garanti bankası'nın yeni kredi kartıdır.
  • gösterilen özellikleri güzel denilebilir.
    herşeyden mil kazanmak ve tüm havayollarında harcayabilmek gayet güzel fikir. alan veriglerini, bileti, araç kiralama vb hizmetleri de millerle yapmak da güzel.

dün garantiden arandım ve ikna edici bir konuşma oldu. tüm avantaj ve güzel özellikler anlatıldı ve karta evet diyecektim.o sırada aklıma ya aidatı kaçtır sorusu geldi. kart aidatinın lafı bile geçmezken kart aidatını sordum. afedersiniz de kooolll gibi bir aidat. ben zaten milesandsmiles kart kullanmaktayım ama bu yeni kartın aidatı benim kartın aidatını katlıyor. yanında da shopandfly american express de gönderiyoruz. onun da aidatı x lira dedi. yuh dedim.
    kimse kusura bakmasın ama mil, avantaj vs derken her sene normalden kat kat fazla aidat çıkarıyorlar. eger aidatı öderim sorun değil derseniz kart olarak özellikleri gayet güzel ama ben kart aidatı ödemeye baştan karşı biri olduğum için söylenen rakam sevimsiz geldi. platinum kart fiyatını söylemiştiler.

edit: gold olanı daha tercih edilebilir gibi.
  • miles & smiles kullanıcısı varsa aman diyim bu kartın "her şeye en az 1 mil veriyoruz" çakallığına kanmasın. iyi veriyorsun hoş veriyorsun da... o verdiğin milden kaç tane biriktirince bilet veriyorsun?? 100 mil 1 tl! miles & smiles'ta 3700-8000 mil ile alabildiğin tek yön biletler 15-32 bin mil arası!!!

"miles & smiles az kazandırıyordu buna geçtim" diye bir mantık yok yani. resmen 18. yy merkez bankalarının yaptığı "gümüş paralardaki gümüş oranını azaltma" taktiğini uygulamışlar. ama yanlış ülke kuzum o işler için :)

sonuç olarak: miles & smiles ile "tam puan veren" bilet ve lüks restoran alışverişleriniz, sık kampanyası olan market ve giyim alışverişiniz bolsa... statükoya devam. yok hiç birikmiyordu zaten diyorsanız; bu aidatları shop n fly'a da vermeyin gidin aidatsız kart alın daha iyi.
  • 6000tl'lik bilet için 500-600bin tl harcaman gereken kredi kartı. geçiniz.
  • bu ay itibariyle sahip olduğum kart türevleri. (visa+amex)

kesinlikle her vatandaşa hitap eden bir kart türü bence. her 1 tl'ye 1 mil veriyor evet. ancak bununla sınırlı değil. amex kartı hemen hemen her yerde geçiyor. ve bu kart 1.15 mil veriyor.

ama kartın asıl olayı bu değil, kampanyaları. bu ay yaklaşık 3.000 tl civarında bir alışveriş yaptım ve 300 tllik mil kazandım. hiçbir kart gidip de bugün size %10 civarında geri dönüş yapmaz. bu milletin güzel tarafı ise kendi sitelerinde her havayolu şirketinde geçiyor olması. biletleri de diğer sitelerden öyle aman aman pahalı değil ve ayrıca çok güzel tur paketleri de var. şöyle aylık 2-3bin tl harcaması olan bir kişi bile çok rahat 2-3ayda bir güzel bir tur alır. ben daha ilk aydan sitelerinde antalya istanbul için mesela şimdiden 4 bilet kazandım. gerisini siz düşünün.

bir diğer güzel yanı ise, kampanyalar birleştirilebiliyor. mesela kozmetik ve giyim kampanyası var 250tl harcamaya 25 tl değerinde (2.500 mil)(+250 mil alacaksınız harcamadan dolayı amex ile yaparsanız daha da fazla) veriyor . e bi bakıyorsunuz kadınlar gününe özel kozmetik parfüm de var mesela. o da 250tl'ye 3.000mil veriyor (30tl). tek bir alacağınız ihtiyacınız olan 250tl lik bir parfümle böylece yaklaşık 6.000 mil (60tl) kazanıyorsunuz. 250tl ye 60tl. ve yine üye sitelerdeki indirimlerden de yine faydalanıyorsunuz.

kısacası ihtiyaçlarınızı kampanyalara göre en fazla 1 ay bekleyip takip edip alırsanız, çok avantajlı olduğunu düşünüyorum. ve bu kampanyaların çoğunda üye iş yeri şartı yok. ister internet ister mahalleden al.
  • bünyesinde çalıştığı acentenin eurowings ve ryanairentegrasyonu bulunmayan biletleme sitesi

ayrıca pegasus'un yurtdışı biletlerinde ekstra 100 lira civarı bilet farkı çıkarıyor, pegasus'tan almak daha avantajlı oluyor bu durumda