• kullanım koşulları arasında çok ama çok tehlikeli bir madde barındıran oluşum. bakın aynen kopyalıyorum:

--- spoiler ---

7.11. üyeler, gönderdikleri her türlü içerik için, shopier'e söz konusu içerik’i kullanma, kopyalama, değiştirme, silme, uyarlama, yayınlama, tercüme ettirme, buna dayalı türev eserler oluşturma, satma ve dağıtma hakkını ve söz konusu içeriği size herhangi bir ücret ödemeden dünya genelinde herhangi bir form, ortam veya teknolojiye aktarma hakkını, süresiz, geri dönülemez, telifsiz, devredilebilir bir hak ve lisans olarak verirler. bu sebeple üyeler, shopier'e lisansını vermek istemedikleri herhangi bir yorumu, gizli bilgiler veya öykülerini, ürün fikirlerini, bilgisayar kodlarını veya orijinal artwork gibi içeriği internet sitesi’ne göndermemelidir.

--- spoiler ---

lütfen birisi bana bu maddenin tam olarak ne amaçla konduğunu açıklayabilir mi? adamlar ayan beyan fikrinizi çalacağız diyor gibi geldi bana...
  • illüstrasyonlarımın printlerini satmak için burada bir dükkan açmaya niyetlendim.

fakat önceki entrylerde söz edilen tartışmalı maddeyi görünce girip bakayım dedim, onu şu şekilde değiştirmişler:

7.10. üyeler, shopier’e yükledikleri her türlü içerik için, şirket’e söz konusu içerikler’in shopier’de veya çeşitli mecralarda, çeşitli amaçlarla ve çeşitli şekillerde yayınlanmasına ilişkin hakları ve söz konusu içerikler’i ayrıca bir ücret ödemesi gerekmeksizin herhangi bir form, ortam veya teknolojiye aktarma hakkını, süresiz ve devredilebilir bir hak olarak verirler. herhangi bir karışıklığa sebep olmamak adına belirtmek gerekir ki; işbu madde kapsamında, şirket üyeler tarafından yüklenen ürünler’in kendilerine ilişkin herhangi bir hak iddia etmemekte, ürünler’in görüntülerinin shopier’de veya çeşitli mecralarda yayınlanması haklarına ilişkin bir bilgilendirme yapılmaktadır.

“ ...herhangi bir form, ortam veya teknolojiye aktarma hakkını, süresiz ve devredilebilir bir hak olarak verirler” nedir allah aşkına?
    ben gözümün nurunu dökerek yaptığım çizimleri böyle ne olduğu belirsiz bir hak devriyle sana neden emanet edeyim?
    “devredilebilir bir hak olarak” verecekmişiz üstelik. benim eserlerimin hakkını kime, neyin karşılığında devredeceksin shopier?
    “ürünlerin kendilerine ilişkin bir hak talep etmiyoruz” ne demek, bir de etseydiniz? orjinalleri de gönderelim mi?
    paşalara görüntülerin yayınlanma hakkını veriyormuşuz, o da dijital dosya zaten.

herhangi bir form; bardak, tişört, mouse pad, bebek bezi.. ver resmini, biz sağa sola basarız canımız isterse.
    shopier veya çeşitli mecralarda ürünlerin yayınlanması ne demek? hangi mecrada benim ürünümü yayınlayacaksınız, bu belli değil, neden güvenip ürünümü teslim edeceğim?

aslında aynı maddeyi lafı dolandırarak yumuşatmışlar, sakın bu tuzağa düşmeyin.
    kur konusunda yaptıkları da yukarıda anlatılmış. ben vazgeçtim, niyetiniz varsa da iki kere düşünün derim.
  • inanılmaz komisyonlar keserek emeğimin karşılığını aldırtmayan, küçük işletmeler için “sözde” kolaylık olsun diye kurulmuş, müşteriye kolay satın alma imkanı sağlayan fakat biz el emeğiyle geçinen, saatlerini harcayan insanlardan sırtlan gibi beslenen platform. şimdiye kadar kazandırdıklarımı helal etmiyorum.

edit: şikayetim üzerine shopier’den arandım ve aslında anlaşmalı kargo ücretlendirmesinin hiç de o tabloda yazdığı gibi olmadığını öğrenmiş oldum. 1 desi 23,90 yazan bir kargodan vergi, hizmet bedeli ve sms ücreti eklenip 29-30 liraya ulaştığını bunların da bizim satışlarımızdan kesildiğini anlamış oldum. yani en düşük ptt ücreti 11 lira yazıyor fakat aslında o kargo 17 lira.

alınan ek ücretler ücretlendirme tablosuna olduğu gibi yazılmadığı sürece lafımı geri alamayacağım.
  • son bir senedir kullandığım satış platformu.

bu arada bir de miamano ile de anlaştım ve ayrıca hiçbir aracı satış platformu kullanmadan da havale ile satış yaptım ve artık hepsini karşılaştırabilecek kadar tecrübeliyim.

hepsini gayet basit* anlatıyorum, iyi dinleyin :)

şimdi önce havale ile yaptığım satış tecrübemi paylaşayım; ki çok da anlatılacak bir şey yok aslında, bundan 7-8 ay önce bir kez yaptım bunu ve küçük desili bir kargoya tam 38 lira ödedim ve ayrıca hiç de profesyonel bir iş yapmıyormuşsun hissi de cabası oldu. muhtemelen şimdi zam da gelmiştir ama son fiyatları bilmiyorum.

miamano'ya gelince... yüzde 30 + 4 lira komisyon aldıkları için fiyatları yüksek tutmak zorundasınız bu platformda ve ayrıca reklam vermezseniz birinin sizin ürününüzü görmesi filan nerdeyse imkansız. açıkcası bir satış yapacaksam bunun miamano üzerinden olması son tercihim oluyor. muhtemelen çok yakın bir zamanda yollarımızı ayıracağız kendisiyle.

ve asıl konuya, shopier'a gelelim. merak edenler için, en son yaptığım satış üzerinden gayet açık bir şekilde rakamları yazıyorum. ben shopier için nedir, ne değildir diye işin başında araştırma yaparken biri bana böyle açık açık anlatsın çok isterdim :)

ürünün satış fiyatı 95 lira,
    kargo ücretini 12 liraya sabitledim,
    kargo 13,52 lira tuttu,
    shopier komisyonu 5.83,
    kdv 1,05

yani 95 liralık bir üründe, 1,52 lira ekstradan kargo ücreti ödedim ve bu satıştan hesabıma yatan tutar 86,60 lira oldu.

yani az komisyon aldığı, herhangi bir bankayla pos cihazı için anlaşmam gerekmediği ve avantajlı kargo ücreti nedeni ile benim için en mantıklı platform bu işe girdiğimden beri shopier oldu.

tabi şunu da söylemem gerek; müşteriden tahsilatın hangi gün yapıldığı fark etmeksizin, siz ödemelerinizi her hafta çarşamba günü alıyorsunuz. bir yerden kazanıyorlar tabii ki :)

bu şartlar, özellikle de haftada bir tahsilat tabii ki herkese uymaz ama benim gibi hobisini işe çevirenler için ben daha iyi bir satış platformu bulamadım. siz biliyorsanız bana da söyleyin lütfen :)
  • etsy'nin sacma odeme politikalarindan dolayi hem shopier'i hem paypal'i ayni anda kullanmaya karar verdim.

fakat bir ay icinde paypal'la odeme yapan musterilerime bir kez daha odeme emaili gondermis. tam sekiz kisiye.

dusunun bir yerden bir sey aliyorsunuz ve parasini odediginiz halde odeme yap diye ayri bir mail geliyor. ne dusunursunuz bu durumda? karsinizdakilerin dolandirici olabilecegini dusunurdum ben sahsen.

kendilerine mail attigimda bu durumun binde bir oldugunu soylediler. fakat uzerinden iki hafta gecmeden dort hatali email daha gonderildi.

etsy'den odeme almak konusunda en pratik alternatifti ama bu sartlar altinda kullanilmasi mumkun degil.

ustelik gittikce sark kurnazi olmuslar. odemeleri tl'ye cevirirken bir gun onceki kurdan ceviriyoruz diye bir sey cikartmislar. biraz once odeme aldim. tl'ye 3.49'dan cevirmisler. merkez bankasi doviz kuruna gore dun dolar alis 3.53 satis 3.54 idi. hic 3.49'a dustugunu gormemistim gun icinde.

hem kdv kesintisi yap hem komisyon al hem de kurdan kar etmeye bak.

sanirim tek care estonya'dan e-residency almak ve tum bu sacmaliklardan topluca kurtulmak.
  • metadata yapısı facebook ve google merchant center’la uyumlu olmadığı için shopier müşterisiyseniz facebook/instagram shop, instagram sale ads, google product feed ads gibi özellikleri kullanamazsınız.
    manuel olarak fb shop’a ürün ekleyebilirsiniz ancak fb pixel de, google tagmanager kursanız da otomatik kurulum olmuyor. shopier’in ya bu iki mecrayla integrated partner olması lazım ya da fb ve google’ın istediği şekilde dizilmiş bir metadata csv’si oluşturması lazım, ki şu an iki durum da mevcut değil.

sosyal medya’dan ticaret yapmak istiyorsanız, yerli olarak tsoft, ticimax ya da ideasoft’u, global ölçekte de bigcommerce ya da woocommerce’ü öneririm.

komisyon oranları ve ağır altyapısı sebebiyle shopify’ı önermem.

bu işi çok ciddiye alıp binlerce ürün listeleyecekseniz de sizi magento’ya alalım.
  • bu gün, gün içinde hesabıma gelen doları 6.35 liradan hesaplayarak tl ye çevirmişler. aynı saatlerde kur 6.58 liraydı. anlaşılan rakip firmaya geç demek istiyorlar. zaten komisyonun fazla, birde böyle şark kurnazlığı yaparak iyice kendilerinden soğumaya başladım.
  • uzak durulması gereken ödeme yöntemi. bir sürü dolandırıcı bu domain üzerinden insanları mağdur ediyor. bende kurbanlarından biriyim. ufak bir miktar ama hemen itirazda bulundum, kartımı da iptal ettirdim. çok fazla kredi kartı bilgileri çalınan insanlar olduğuna dair yorumlar okudum sikayetvar.com üzerinde.

shopier.com sistemini kullanarak insanları mağdur eden firma ya da kişilere müsaade etmemeli ve insanların paralarını iade edip, kendilerini de bu fiile ortak eden firma ya da şahıslar ile bir daha çalışmamalı.

param iade edilmez ise suç duyurusunda da bulunacağım.
  • kendilerinden kaynaklı bir hata sebepli ücret iadesi için günlerce bekleten, eksik iade yapan, sürekli size döneceğiz diyip dönmeyen ve ısrarla yanlış bilgi veren müşteri temsilcilerine sahip, yetkili kişilerin hiç müsait olmadığı güvenilmez internet sitesi. mümkünse bulaşmayın.
  • bir üstteki entride internet sitelerinin çökmüş olduğuna dair bir yorum olup, hala bir sorun olup olmadığını merak ettiğim ödeme sistemi.
    bugün etsy üzerinden bir sipariş aldım, akabinde siparişi shopier sayfamda da gördüm. alıcıya ödeme için e-mail gönderildiği de yazıyordu. birkaç saat sonra akşam 22:00 sularında bu yabancıların paypal'a alışkın olup diğer ödeme sistemlerinde pek becerikli olmadıklarını daha önce deneyimlemiş olduğumdan alıcıya ödemede bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığını sormayı düşündüm. önce shopier sayfama baktım, ödeme gerçekleşmiş mi diyerek... o da nesi? gün içinde görünen siparişten eser yok. etsy'de siparişim halen onaylı duruyor. müşteriye döndüm bu kez, işte shopierden gelen e-mail'i aldınız mı, ödemeyi ancak öyle tamamlayabilirsiniz diyerek. ne e-maili, almadım ben e-mail falan dedi. bir de üstüne paniklemesin mi kadın,debit kartla ödedim ben, şimdi benim param nereye gitti, oh my god, olmuyorsa siparişi iptal et, param da param diyerek... shopier'e sordum durumu ama haliyle henüz cevap yok. muhtemelen iptal edilecek sipariş. bir şeyler döndü ama anlayamadım henüz.

edit: sorun bugün çözüldü, ödeme onaylandı. ardından shopier müşteri hizmetleri benimle iletişime geçti, burayı da okumuşlar. müşteri memnuniyetini her mecradan takip ediyor olmaları bağlamında takdir ettim kendilerini.
hesabın var mı? giriş yap