şükela:  tümü | bugün
  • evde bulunmasi kesinlikle tehlikeli yiyeceklerdendir. cayin, kahvenin yaninda bir, iki derken koca bir kutunun farkina bile varmadan tuketilmesi isten bile degildir.
  • un kurabiyesinin ince yapılmıs ve fazla fırınlanmıs versiyonu
  • fingers, petticoat tails ve rounds olarak bulabileceginiz biskuvi. en unlu markasi walkers'dir.
  • doyurucu ve lezzetli, ama unun iki katı tereyagı içerdiğinden tehlikeli kurabiye.

http://www.shepherds-pie-recipe.com/…shortbread.jpg

(bkz: ingiliz mutfagı)
  • mısır unu muhteva etmesinden mütevellit bildiğimiz un kurabiyesinden kıvam ve tat olarak farklılık gösteren kurabiye.
  • wt jr'in en sevdigi kurabiye, kan cekiyor sanirim.

yapmasi en basit ve geri donu$u super tarifi:

250 gr tuzsuz tereyagi/margarin(yani 1 paket) -yumu$atilmi$ olacak-erimemi$ olsun, atraksiyonu orda
    yarim kahve fincani ni$asta-
    3.5 fincan un
    yarim kahve fincani toz $eker-pudra $ekeri olmasin, atraksiyonu orda

kolunuza kuvvet kari$tirin once yag ve $eker krema haline gelinceye kadar. ama $eker erimemeli.

sonra hamuru 20 dakika buzdolabinda dinlendirin. ta$ gibi olsun soguyunca.

crumbly olacak yani boyle diger kurabiyeler gibi kivamda degil, yogurdugunuzda sert bir hamur ve parca parca olacak.
    fingers/tails nasil istiyorsaniz $ekillendirin. ben oklavayla inceltiyorum, yoksa elinizle yapabilirsiniz. hamurken bicakla kesip, catalla da $ekil verebilirsiniz.
    ustune $eker gezdirin ve 170 derece 20 dakika pi$irin. firin derecesi onemli cunku sert olmali.
  • bana çocukluğumdaki bir tadı, birebir anımsatan yiyecek. çocukluğunuzdaki kadar yiyemiyorsunuz tabi.
  • anneannemin hakkında "doldurmuşlar tereyağını şekeri, e tabi güzel olur bu kadar" yorumunu yaptığı müthiş kurabiye. kendisi tüm yemekleri olabildiğince sağlıklı ama aynı zamanda lezzetli yapabilen biri olmakla ün salmış olduğundan; shortbread'i adeta kendisine edilmiş bir küfür saymıştır.
  • bizim bisküvi üreticileri de el atsa artık şuna. eti, halihazırda ürettiği çay keyfi'ne bolca tereyağı ekleyip, ekose ambalajla piyasaya sürse olacak bu iş.
  • karşı konulamayan kalori bombası.