• zırhlı askeri araç,
    emniyet müdürlüğü envanterinde de kayıtlıdır.

koç bünyesinde otokar tarafından üretilmekle beraber, devrilmesi sonucu verdiği şehitler ile ünlüdür.

http://www.otokar.com.tr/…r/urun_detay.aspx?urun=20
  • tsknın lastik tekerli taktik araç ihtiyacını kobra ve kobra2 ile beraber karşılasada basitlikten dökülen araç. bir adet tepeci (bixi yada mg3 ) bir adet şoförden müteşekkil. saatte 100 km üzerine çıkamaz. ağır zırhlı desen değil en basitinden rpg ile ters dönebiliyor. mayına basarsa içindekilerin yaşama şansı çok az. her an her arazi şartında hatta düz yolda bile devrilebilir. hayvan gibi mazot yakmakta.

askerin elindekiler pek işe yaramaz polisin elindekilerde ekstra bazı özellikler mevcut diye biliyorum.

birde askeri jargona göre shortland olarak okunmaz direk olarak şorland olarak okunur.
  • 75 günlük acemilik eğitimi sonrasında 1yila yakın kullandığım araç. 70-80 km hızda çok dikkatli olunması gerekli zira araç devrilmek için can atıyor. zannedersem bunun ilk üretimlerinde benzinli olanlar da vardı. ben denk geldim 3500 v8 benzinli olanını karakol bütçesini zikip attığı için çalıştırmıyorlardi bile. içi çok havasızdir ve fazla sallanir. bu sebeple arka tarafta muhafız olan askerlerin bir çoğu kusmamak için adeta direnir.
  • zırhlı olsada mayınlara karşı biraz savunmasız gibi yol tutuşu çok ta iyi değil
  • 10 ağustos 2015 pkk'nın şırnak saldırısı olayında paramparça olan araç
  • yan tarafındaki ufak zırhlı camından dışarı bakarken molotof kokteyli isabet ettiğinde, alevlerin göz alıcı renklerini yakından görmenin mümkün olduğu araç. artık devriye bitmiş, müdahale başlıyor demektir...
  • torosun doblo haline benzer. anlatamadım dimi? neyse, zırhlı personel taşıyıcır. genelde karakollarda, ilçe jandarmalarda bulunur. bu aracı sürmesi zevklidir çünkü gaza basışta havalı bir motor sesi gelir, ama araba sese ayak uydurmaz. öyle ağırdır ki frene asılsan duruş mesafesinden hissedersin ağırlığı. fazla hıza gelmiyor çünkü çok sallanıyor. benzin düşmanı, bununla bir olaya gitmek zulümdür. ama güven verir. yaz aylarında demir olduğu için yanar içi. kliması yoksa içinde oturanlar için sınav vakti. acayip sıcak, havasız oluyor. ama öyle böyle olaylara bir girişi var ki, üfff.
  • teşkilat içinde şorland olarak anılır.
  • neden ve hangi amaçla üretildiği belli olmayan araç. ulan hız desen hızlı değil, zırh desen kutu kola tenekesi gibi, hacim desen kibrit kutusu kadar iç hacmi zaten. cidden insan merak ediyor. bu arabadan olsa olsa eskort olur diyeceğim ama hızlı değil eskort bile olmaz. dediğim gibi iç hacminden dolayı ikmal için de kullanılamaz. o zaman ne yapıyorlar acaba bununla? ayrıca hayvan gibi de mazot içiyor şerefsiz. bu araç tıpkı baba parası yiyip başka da hiçbir bok yapmayan züppe evlatlar gibi.
  • kola kutusu kıvamında ki kaportası ile zırhlı taşıyıcı olduğu iddia edilen ve dahi bu amaçla personel taşıyan konseve kutusudur
hesabın var mı? giriş yap