• fragmanına bakınca felon'dan ve un prophète'ten etkilenmiş gibi duran filmdir.

ayrıca ing. karar verici, yetkili
    (bkz: yetkili abi)
  • hapishane temalı a prophet ve celda 211 kadar etkileyici olmasa da izlenmesi gereken bir film. hikayesinde diğer filmlerden farklı olaylar zinciri yok ama oyunculuklar ve filmin kurgusu kaliteli, ki bu da filmi sonuna kadar izlettiriyor.
  • nadir güzel filmin çıktığı son yıllarda inci gibi parlayan film. hapishane temalı filmleri hep sevmişimdir. ancak bu film biraz farklı. dram yönü ağır basıyor. biraz daha fazla aksiyonu olabilirdi. yer yer sıkıcı olabiliyor çünkü. 7.5/10
    ayrıca (bkz: sir jamie lannister)

edit: oz ile kıyaslayanlar olmuş. aman aman diyim dostlar çarpılırsınız. o dizi bu dünyadan değil.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

film ufacık bir hatanın insan hayatında ne kadar değişiklik yapabileceğini gösteriyor. ayrıca amerikan hapishane sistemini ağır bir dille eleştiriyor.

finaline kadar fena değil tadında izledim. sonunda kahramanımız ailesini kurtarmak için ölür diye düşündüm. sonu ciddi anlamda ters köşe etti beni. sırf finali için bile izlenir.

ayrıca şu ana kadar izlediğim en gerçekçi hapishane isyan sahnesini içermektedir kendisi. hele gözlüklü cool bir beyaz abimiz vardı ki hastasıyız.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • boş rollerinde (bkz: nikolaj coster-waldau) ve(bkz: jon bernthal) olan, 2017 yapımı suç ve dram filmi.
  • senaryo yazarlığı ve yönetmenliğini ric roman waugh'ın yaptığı 2017 yapımı film, klasik hapishane filmlerine benzese de sernaryosundaki ufak detaylar, finalinde bağlandığı nokta ve nikolaj coster-waldau'ın ve jon bernthal gibi oyunculuğunun iyi olduğu aktörleri barındırmasıyla benzerlerinden sıyrılıp oldukça keyifli bir film haline geliyor. senaryo anlamında eksik bir kaç kısım bulunsa da (bazı olayların seyirciye aktarılmasında problem yaşanması, aksiyonun genel manada düşük olması) filmin iyi bir filmin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  • felon kadar kötü , un prophète kadar da iyi olmayan kriminoloji / dram filmi.

liseli değilseniz, hbo'nun oz serisini baştan sonra izlemişseniz, koca filmin oz'un tek bir bölümü olduğu kanaatine soğuk bakmazsınız.
  • ortanın biraz üstü kalitede hapishane filmi.

jaime lannister (nikolaj coster bilmem kim) ve walking dead den tanıdığımız shane (jon bernthal - bu adamı hep corey stoll ile karıştırıyorum nedense) ile parlayan bir film.

--- oz içeren spoiler ---

oz dan daha iyi diyebileceğimiz dizi hatta film bile yapılmadı. o yüzden esinlenmeler var deyip, geçelim. geçmeden önce sadece şunu belirtebilirim; tobias beecher ın ezilmemiş, başarılı hali oluyor, "money".

amerikan ceza sisteminin efsane haline gelmiş "zenci karşılaması" ile ilk dakikalarda iğrenç gerçekleri hatırlatıyor, farklı olarak bu sefer kendi halinde bir çikolata renkli kardeşimizi eziyorlar. bu sahne oz a yakışırdı, evet.

kolay adapte olan "money", ne yapması gerektiğini çabuk kavrıyor, midesi bulansa da, etik değerleri engel olsa da, hayatta kalmak için gerekenleri yapıyor. sıradan bir mahkum olmadığından, olayları yavaş yavaş kendi lehine çevirip, zirveye ulaşıyor. bir yandan da içindeki düzgün adamı gizliyor, filmin dram dozunu arttıran da bu gerçek.

"shane" hep orço rollerinde. adam ihanet edeceğini oyunculuğuyla öyle güzel anlatıyor ki, adeta spoiler veriyor ve filmde pek sürpriz de bırakmıyor.

"jaime" nin karizma yetse de, sanki biraz tutuk gibiydi. belki de karakterin içindeki hesaplaşmaların yarattığı tutukluğu yansıtmak için öyle oynadı.

"liv tyler ın kuzeni kılıklı kız" sadece çeşni gibi görünüyordu. evet, ışığı var fakat rolünden dolayı mı bilemiyorum ama dekor tadındaydı. hatta sadece hapishane duvarındaki fotoğrafta gözükse daha iyiydi diyebilirim.

hapishanedeki zavallı adamı saymazsak, filmdeki tek iyi zenci polis olan. onu da "common" denen elemanla karıştırdım, omari diye bir oyuncuymuş. bu arkadaşta da karizma mevcut, oyunculuk iyi.

aryan tiplerin liderlerinden gözlüklü olanı bana michael douglas ın d-fens karakterini hatırlattı.

filmdeki sıkıntıları tam tanımlayamıyorum. illa oz la karşılaştıracaksak; bir sürü boktan adam var ama oz daki karizma kötülerden yoksun bu film.

--- oz içeren spoiler ---

yer yer ağırlaşan, bazı noktaları havada kalan ya da bilerek havada bırakılmış ama vermek istediği mesajları gayet güzel veren film.

7/10
  • film hakkında analiz yapmıyorum genellikle. son zamanlarda çıkan boktan senaryolu filmleri izledikten sonra bana ilaç gibi geldi. puanım 8/10 ve izleyin derim.
  • ekşide hak ettiğinden fazla övülen ortalama bir film. özel bir hikaye, kurgu ya da oyunculuk yok. buradaki yorumlara ve 7.5'lik imdb notuna bakıp büyük bir beklentiyle izlemeyin derim.
  • insanın hapishaneye normal girip canavar olarak çıkmasını konu alan bir dram filmidir.
hesabın var mı? giriş yap