şükela:  tümü | bugün
 • eseklerin bile ricky martin'den daha iyi sarki soyleyebildigini kanitlamis film.
 • kurrabiyenin sütler içinde ağır çekimde erimesi,en çok hüzünlendiğim sahne oldu. şimdi komik geliyor ama..
  -daha fazla süt dökün!!
  filmdeki en komik repliklerden biriydi
 • copy paste marifetiyle kamera arkası(!) bilgileri

  - şrek filminin devamını büyük ekrana getirmek için yaklaşık olarak 300 kişiden oluşan bir ekip üç yıl boyunca çalıştı.

  - ilk filmden hatırladığımız kurabiye adam, pinokyo, üç domuz, kötü kurt, sihirli ayna ve üç kör fare gibi masal kahramanlarına, şrek 2’de; çizmeli kedi, uyuyan güzel, tom thumb(parmak adam) and thumbelina (parmak çocuk), kaptan kanca, kötü kalpli üvey kız kardeş, başsız süvari, the muffin man (pasta adam), kırmızı şapkalı kız ve hansel ile gretel de katıldı.

  - çizmeli kedi karakteri, aslında yönetmen andrew adamson’un gri kedisi örnek alınarak tasarlanmıştı. ne var ki kedi´nin sarman türü olması kararlaştırılınca bu kez de andrew’un diğer kedisi joshua örnek alındı.

  - larry king ve joan rivers’ın da seslendirme kadrosuna dahil olduğu filmde; larry king kötü kalpli üvey kızkardeşi, joan rivers da kendini seslendirdi.

  - şrek 2´de farklı film ve televizyon dizilerine göndermeler yapılıyor. bunlardan bazıları: örümcek adam, yüzüklerin efendisi, görevimiz tehlike, the graduate, from here to eternity, oz büyücüsü, küçük denizkızı, güzel ve çirkin, sindirella, spirit: özgür ruh, peter pan, annie, hayalet süvari, guess who’s coming to dinner, zor baba, zorro’nun maskesi, frankenstein, notre dame´ın kamburu, parlayan eğerler, hayalet avcıları, sanford ve oğulları, polisler, rawhide, özel bir kadın, kutsal hazine avcıları, flashdance, charlie’nin melekleri.

  - filmdeki ‘uzaktaki ülke’ (the land of far, far away) hollywood ‘dan ve beverly hills´daki rodeo drive semtlerinden esinlenerek yaratıldı.

  - uzaktaki ülke´de bulunan mağaza isimleri için birçok ünlü beverly hills mağazasının isimlerinden esinlenildi. bu mağazalar: abercrombie & witch, saxxon fifth avenue, fe-fi-fo schwarz, versarchery, pewtery barn, armani armoury, baskin robbinhood, tower of london records, gap queen, barney's old york, farbucks, banana kingdom, old knavery, joust ralph lancer.

  - 43.000´den fazla çizim paneli filme çekildi ve avid´e gönderildi ( uç uça eklendiğinde bu panellerin uzunluğu golden gate köprüsünün uzunluğunun 47 katına ulaşıyor).

  - filmin yapımında görev alan tasarım sanatçıları ve film yapımcıları da filmde bazı karakterleri seslendirdiler.

  - baş öykü yazarı chris miller sihirli aynayı, cody cameron pinokyo ve üç domuzcuk´u; yönetmen conrad vernon kurabiye adam´ı; yapımcı aron warner kötü kurt´u, diğer yönetmen kelly asbury şrek ve fiona´yı uzaktaki ülkeye davet eden elçiyi seslendirdiler.

  - hem şrek hem de şrek-2 de yer alan karakterler, ilk olarak maket adı verilen küçük heykeller olarak tasarlandılar. maket tasarımları için ise, iki film için toplam olarak son “maket” seçilene kadar 100´ün üzerinde ¨kil eskizleri¨ adı verilen küçük heykelcikler yaratıldı.

  - şrek ve eşek’in şekil değiştirdikleri ahırın kapıları hem içe, hem dışa açılabiliyordu (menteşeli bir kapı bunu yapamaz).

  - tek animator bir haftada 3-5 saniyelik animasyon yaratabiliyor.

  - kare başına sadece bir karakter düşmüş olsaydı, animasyon dört saatten uzun sürerdi

  - geri plandaki kalabalığı yaratmak için 1.100´den fazla animasyon kurgusu yapıldı.

  - çoğu insan karakteri için benzer vücut ve yüz kontrolleri kullanılmış olsa da her karaktere kendine özgü saç tasarımları yapıldı, kalkan, kılıç gibi donanımlarla her karaktere farklı bir hava verildi.

  - eğer sadece tek bir animatör tüm filmi yaratsaydı, filmi bitirebilmek için yaklaşık olarak 47.5 yıl gerekecekti.

  - ortalama bir sahnenin uzunluğu 5 saniye. bu süre, aslında hareketin zorluğuna bağlı olsa da , bir animatör 5 saniyelik bir animasyonu 2 günde yaratabilir. bu hesapla 1,000 karakter içeren 5 saniyelik bir planın animasyonunu tamamlamak 2,000 gün ya da beş buçuk yıl alır. filmde bu tip bir sahne 1 dakika sürüyorsa, bu planı tamamlamak için 10 animatorün 6 buçuk yıl boyunca haftanın her günü çalışması gerekir.

  - filmde kalabalıklar ve jenerik karakterler de dahil olmak üzere toplam 5,884 karakter kullanıldı.

  - plan başına 4.3 karakter yer alıyor.

  - 19’u tanesi yardımcı ve 18’i baş karakter sınıfında olmak üzere, toplam olarak 163 tane kendine özgü karakter tipi var.

  - 1,000 kadar kendine özgü kalabalık karakteri var.

  - bu filmde bazı sahnelerde çıplak ayakla görünen şrek ve fiona’nın, şrek-2’ye kadar ayakları ve ayak parmakları görünmüyordu. ilk filmde, sadece ayakkabıları vardı.

  - peri vaftiz anne’nin saçlarının parıltısı için, yaklaşık olarak 100,000 parçacık kullanıldı.

  - en geniş kalabalık görüntüsü, şrek´in ve fiona’nın uzaktaki ülke’ye vardıkları sahnede yer alır. bu sahne için animatörler 5,819 karakteri simule ettiler (bunlardan 3,383’ünü bir karede görmek mümkün)

  - “babanın şeytani planı” adlı sekansta yer alan para çantası, 71 altın içerir.

  - çizmeli kedi´nin zorovari bir şekilde ağaca p harfini kazıması sırasında 13.208 tane talaş parçacığı açığa çıktı.

  - şrek-2’de sıvıların dinamik simulasyonu, sis ve buhar gibi hava olaylarını da içerecek şekilde genişletildi. üzeri tüten çay fincanları, yiyecek ve sis efektleri, sıvı akışkanlığı fizik formülleri çözülerek elde edildi.

  - kazandan çıkan sis efekti için kürk yaratma teknikleri çoğaltılarak kullanıldı. buhar sahnelerinin çoğunda parçacıklardan yararlanıldı, üzerinde buhar tüten çay fincanı sahnesi için çerçeve başına 6.421.800 parçacık kullanıldı.

  - şrek-2’nin 1,200 sahnesini dijital ortamda saklayabilmek için yaklaşık 1 terabayt’lık bir diske ihtiyaç var. tam 400 multimedya ansiklopedideki bilgileri saklama kapasitesine denk!

  - yere serilseydi, şrek-2’nin film uzunluğu tam 1.5 mil tutacaktı.

  - şrek-2’nin hazırlandığı süre içinde, pdi/dreamworks çalışanlarının 45 bebeği dünyaya geldi.

  - şrek 2’nin senaryosunda toplam 996 konuşma satırı bulunuyor, bu sayı ilk filmde 817 idi.
 • icinde e.t.ye, lord of the rings'e, spidermane,beauty and the beast'e,little mermaide,godzilla'ya,garfielde,true liesa,alien'a,mission impossible'a,zorro'ya, from here to eternity'e, cops'a, swans lake'e, frankenstein'a, ghostbusters'a, indiana jones'a,blazing saddles'a, ve de the graduate'e gonderme yapmis, kesinlikle cocuklara yonelik olmayan(icinde travesti olan kac cocuklara yonelik cizgi film var?), bilhakis yetiskinlere yonelik yapilmis, guzel sountrack li yegane cizgi film.
 • shrek'in insana dönüşmüş halinin tirbüşonun* aynısının tıpkısı olduğu film.
 • aksam seansina gideyim,coluk cocuktan uzak seyredeyim derken 19.30 seansinda yaklasik 300 cocukla izlemek zorunda kaldigim super film.
  film arasinda cocuklar got kadar salonda yakalamac oynuyorlardi.
  ancak cocuklarla izlememek gerektigini bir kez daha ogrendim,bu film cocukluklarinda okuduklari masallarla dalga gecen bir kisim insanin,agirlikli olarak buyukler icin hazirladigi animasyondur bana gore.tamam,5 yasindaki cocuk icin esegin "buyur anam" demesi dunyanin en komik seyi olabilir ama ben o yuzlerce cocugun tek cumleye 10 dakika gulmelerine veya biz alien gondermesine yarilirken "amca(ne amcasi huleyannn?) neden guluyor baba?" sorularina maruz kalmak zorunda miyim kardesim,aksam seanslarini altyazili gosterseler,ben kediyi antonio banderas'in seslendirdigini film bittiginde ogrenmesem,medyatik bir esegin 2 dakikada bir yenge demesine tahammul etmesem,butun dunya buna inansa,hayat bayram olsa...
 • türkçe dublajlısı izlenince, türkiye'deki seslendirme sanatçıların ne kadar iyi olduğunu gözler önüne sermiş filmdir.
 • an itibariyle show tv de başlamış olan ve minik kuzenlerimle izlediğim film.

  --- spoiler ---

  fiona'nın traş olması niye:(

  --- spoiler ---
 • doğada dolaşıyorlar ya. yağmur yağıyor hava kapalı veya gece. sanki yağmur sonrası toprak kokusunu ekran başında alıyorum. muhteşem atmosferi var...

  evet shrek izlerken müthiş huzurlu oluyorum.
  ölürsem beni shrekin gezip dolaştığı o yerlere gömün.
 • dış güzellik değil içi güzelliktir mühim olan dedirten, altyazıda "çizmeli kedi"nin "botlu kedi" olarak çevrildiği film. komiklik olsun diye mi yapmışlar yoksa gerçekten bir "bilmezlik" mi bilemiycem. çizmeli kedinin o kulakları yatık, masum halinden sonra kendi kedimin de kulaklarını yatırıp yüzünü avuçlarıma aldım. valla aynı onun gibi oldu, ısırasım geldi.
hesabın var mı? giriş yap