şükela:  tümü | bugün
 • muhteşem bir animasyon film. seslendiren sanatçılar eddy murphy, antonia banderas, cameron diaz harika is çikarmişlar özelliklede son final sahnesindeki goruntelere bayılacaksınız. lütfen kazçırmayın böyle bir filmin devamı umarım gelir. shrek 2900 falan yapılsın derim ben...
 • shaolin soccer kadar beni eğlendirmiş film. birincisinden çok daha iyidir bence.
 • sonuna 2 eklenen filmlerin illa ki kötü olması gerekmediğini göstermektedir
  öte yandan yeni karakterleri pozitif sıfatlandırılmada kelime bulamadığım için vöh gibi bir şey
  neyse
  evet
  örneğin puss karakterine negatif birşey söyleyen taocudur dombilidir denebilir
  antonio banderas da iyi şeyler yapabiliyormuş demek ki demek yetersiz
  sadece
  i hate mondays
  *
 • ost'sinde nick cave - people ain't no good bulundurarak 7.4 $iddetli bi beyin sarsintisi gecirmeme neden olmu$ pek ba$arili film. sarsintinin $iddetini elle olctum bu arada, yanli$ olabilir.
 • yemek masasinda sinirler gerilir ve shrek ile kral birbirlerine ne kadar guclu ve sinirli olduklarini gostermeye calisirken kralice ve fiona kocalarini uyarmaktan ote gitmez.

  queen- harold!!
  fiona - shrek!!
  shrek - fiona!!
  king - fiona!!
  fiona - mom!!
  queen - harold...!
  donkey - donkey!

  ve yemek sirasinda shrek her zamanki mesajini vermekten geri kalmaz :

  better out than in, i always say, eh, fiona?
 • 25 ağustos 2004 çarşamba sabah cinebonus mackada türkçe dublaj kopyasının basın ön-gösterimi ve hemen ardından basın toplantısı yapılacak olan ho$ film.
 • copy paste marifetiyle kamera arkası(!) bilgileri

  - şrek filminin devamını büyük ekrana getirmek için yaklaşık olarak 300 kişiden oluşan bir ekip üç yıl boyunca çalıştı.

  - ilk filmden hatırladığımız kurabiye adam, pinokyo, üç domuz, kötü kurt, sihirli ayna ve üç kör fare gibi masal kahramanlarına, şrek 2’de; çizmeli kedi, uyuyan güzel, tom thumb(parmak adam) and thumbelina (parmak çocuk), kaptan kanca, kötü kalpli üvey kız kardeş, başsız süvari, the muffin man (pasta adam), kırmızı şapkalı kız ve hansel ile gretel de katıldı.

  - çizmeli kedi karakteri, aslında yönetmen andrew adamson’un gri kedisi örnek alınarak tasarlanmıştı. ne var ki kedi´nin sarman türü olması kararlaştırılınca bu kez de andrew’un diğer kedisi joshua örnek alındı.

  - larry king ve joan rivers’ın da seslendirme kadrosuna dahil olduğu filmde; larry king kötü kalpli üvey kızkardeşi, joan rivers da kendini seslendirdi.

  - şrek 2´de farklı film ve televizyon dizilerine göndermeler yapılıyor. bunlardan bazıları: örümcek adam, yüzüklerin efendisi, görevimiz tehlike, the graduate, from here to eternity, oz büyücüsü, küçük denizkızı, güzel ve çirkin, sindirella, spirit: özgür ruh, peter pan, annie, hayalet süvari, guess who’s coming to dinner, zor baba, zorro’nun maskesi, frankenstein, notre dame´ın kamburu, parlayan eğerler, hayalet avcıları, sanford ve oğulları, polisler, rawhide, özel bir kadın, kutsal hazine avcıları, flashdance, charlie’nin melekleri.

  - filmdeki ‘uzaktaki ülke’ (the land of far, far away) hollywood ‘dan ve beverly hills´daki rodeo drive semtlerinden esinlenerek yaratıldı.

  - uzaktaki ülke´de bulunan mağaza isimleri için birçok ünlü beverly hills mağazasının isimlerinden esinlenildi. bu mağazalar: abercrombie & witch, saxxon fifth avenue, fe-fi-fo schwarz, versarchery, pewtery barn, armani armoury, baskin robbinhood, tower of london records, gap queen, barney's old york, farbucks, banana kingdom, old knavery, joust ralph lancer.

  - 43.000´den fazla çizim paneli filme çekildi ve avid´e gönderildi ( uç uça eklendiğinde bu panellerin uzunluğu golden gate köprüsünün uzunluğunun 47 katına ulaşıyor).

  - filmin yapımında görev alan tasarım sanatçıları ve film yapımcıları da filmde bazı karakterleri seslendirdiler.

  - baş öykü yazarı chris miller sihirli aynayı, cody cameron pinokyo ve üç domuzcuk´u; yönetmen conrad vernon kurabiye adam´ı; yapımcı aron warner kötü kurt´u, diğer yönetmen kelly asbury şrek ve fiona´yı uzaktaki ülkeye davet eden elçiyi seslendirdiler.

  - hem şrek hem de şrek-2 de yer alan karakterler, ilk olarak maket adı verilen küçük heykeller olarak tasarlandılar. maket tasarımları için ise, iki film için toplam olarak son “maket” seçilene kadar 100´ün üzerinde ¨kil eskizleri¨ adı verilen küçük heykelcikler yaratıldı.

  - şrek ve eşek’in şekil değiştirdikleri ahırın kapıları hem içe, hem dışa açılabiliyordu (menteşeli bir kapı bunu yapamaz).

  - tek animator bir haftada 3-5 saniyelik animasyon yaratabiliyor.

  - kare başına sadece bir karakter düşmüş olsaydı, animasyon dört saatten uzun sürerdi

  - geri plandaki kalabalığı yaratmak için 1.100´den fazla animasyon kurgusu yapıldı.

  - çoğu insan karakteri için benzer vücut ve yüz kontrolleri kullanılmış olsa da her karaktere kendine özgü saç tasarımları yapıldı, kalkan, kılıç gibi donanımlarla her karaktere farklı bir hava verildi.

  - eğer sadece tek bir animatör tüm filmi yaratsaydı, filmi bitirebilmek için yaklaşık olarak 47.5 yıl gerekecekti.

  - ortalama bir sahnenin uzunluğu 5 saniye. bu süre, aslında hareketin zorluğuna bağlı olsa da , bir animatör 5 saniyelik bir animasyonu 2 günde yaratabilir. bu hesapla 1,000 karakter içeren 5 saniyelik bir planın animasyonunu tamamlamak 2,000 gün ya da beş buçuk yıl alır. filmde bu tip bir sahne 1 dakika sürüyorsa, bu planı tamamlamak için 10 animatorün 6 buçuk yıl boyunca haftanın her günü çalışması gerekir.

  - filmde kalabalıklar ve jenerik karakterler de dahil olmak üzere toplam 5,884 karakter kullanıldı.

  - plan başına 4.3 karakter yer alıyor.

  - 19’u tanesi yardımcı ve 18’i baş karakter sınıfında olmak üzere, toplam olarak 163 tane kendine özgü karakter tipi var.

  - 1,000 kadar kendine özgü kalabalık karakteri var.

  - bu filmde bazı sahnelerde çıplak ayakla görünen şrek ve fiona’nın, şrek-2’ye kadar ayakları ve ayak parmakları görünmüyordu. ilk filmde, sadece ayakkabıları vardı.

  - peri vaftiz anne’nin saçlarının parıltısı için, yaklaşık olarak 100,000 parçacık kullanıldı.

  - en geniş kalabalık görüntüsü, şrek´in ve fiona’nın uzaktaki ülke’ye vardıkları sahnede yer alır. bu sahne için animatörler 5,819 karakteri simule ettiler (bunlardan 3,383’ünü bir karede görmek mümkün)

  - “babanın şeytani planı” adlı sekansta yer alan para çantası, 71 altın içerir.

  - çizmeli kedi´nin zorovari bir şekilde ağaca p harfini kazıması sırasında 13.208 tane talaş parçacığı açığa çıktı.

  - şrek-2’de sıvıların dinamik simulasyonu, sis ve buhar gibi hava olaylarını da içerecek şekilde genişletildi. üzeri tüten çay fincanları, yiyecek ve sis efektleri, sıvı akışkanlığı fizik formülleri çözülerek elde edildi.

  - kazandan çıkan sis efekti için kürk yaratma teknikleri çoğaltılarak kullanıldı. buhar sahnelerinin çoğunda parçacıklardan yararlanıldı, üzerinde buhar tüten çay fincanı sahnesi için çerçeve başına 6.421.800 parçacık kullanıldı.

  - şrek-2’nin 1,200 sahnesini dijital ortamda saklayabilmek için yaklaşık 1 terabayt’lık bir diske ihtiyaç var. tam 400 multimedya ansiklopedideki bilgileri saklama kapasitesine denk!

  - yere serilseydi, şrek-2’nin film uzunluğu tam 1.5 mil tutacaktı.

  - şrek-2’nin hazırlandığı süre içinde, pdi/dreamworks çalışanlarının 45 bebeği dünyaya geldi.

  - şrek 2’nin senaryosunda toplam 996 konuşma satırı bulunuyor, bu sayı ilk filmde 817 idi.
 • çeşitli hollywood filmlerini ve tv dizilerini tiye alan eğlenceli göndermelerle dolu üç boyutlu bilgisayarlı animasyon teknolojisinin eriştiği son noktayı temsil eden bir çizgi film diyebilirim.
 • tek kelimeyle harika olmus diyebilirim. neredeyse ilkinden daha guzel. her sahnede ufak ayrintilara ve muthis esprilere yer verilmis. three blind mice bile var. tekrar izlenilesi.
 • keşke bir tanecik salonda da orijinal seslendirmesi ile gösterime girseydi dedirten film (sadece bir kaç seansta bile olsa olurdu).

  edit: sadece istanbul'da ve sadece capitol spectrum sinemalarında orijinal olarak gösterime girmiş.
hesabın var mı? giriş yap