şükela:  tümü | bugün
  • son yillarda mikrofon üretiminin yani sira kulak içi kulaklıklara da el atmis olan shure'un fiyat-performans acisindan en basarili ürünü.

earphonesolutions, cnet ve head-fi gibi önde gelen audiophile sitelerinde en cok övülen ürünlerin basinda geliyor. orta ve yüksek frekansta kristal berrakliginda ses sunmasinin yani sira dengeli baslari en cok övülen özelliklerinden. ses kalitesi kesinlikle kendi fiyat seviyesinin cok cok üzerinde. üstelik kullanilan malzeme 600$'lik shure se535'in malzemesiyle tamamen ayni. ve bu ücret seviyesindeki bir cok kulakligin sunmadigi "degistirilebilir kulaklik kablosu" özelligi de var, yani kablonun basina gelebilecek olasi bir sanssizlikta kulakligi cöpe atmak yerine sadece kablosunu degistirebilir, shure'larinizi kullanmaya gönül rahatligiyla devam edebilirsiniz.

bir diger cok övülen özelligi ise sagladigi konfor. tavsiye edildigi gibi kulagin arkasindan sarilarak kullanildigi takdirde özellikle spor yaparken müzik dinleyen insanlara büyük bir kolaylik saglayacaktir bu kulaklik. olasi bir kabloyla temas durumunda da kulaginizdan cikmasina veya kaymasina/hareket etmesine engel oluyor bu kullanis sekli. su an piyasadaki en konforlu universal-fit kulaklik diyebilirim kendisi icin.

100 dolarlik fiyatinin cok cok üstünde bir kaliteye sahip, artik yavas yavas high-end kulakliklara gecmek isteyenler icin ideal bir basamak olusturacak bu ürünü alin, tavsiye edin.

daha cok bilgi icin;
    http://www.shure.com/…215-sound-isolating-earphones
  • hastasıyım tek kelimeyle. 4 senedir kullandığım e2c modelinin ölmesi ile geçtiğim modeldir kendisi. ec2 modeline kıyasla baslar çok daha tatmin edici. ayrıca kulağınızın arkasından dolanan kablo kısmı çok daha sağlam yapılmış kı ec2 modellerinin ölümü bu bölümün zamanla çatlamasıyla meydana geliyordu.

eğer ki alırsanız, beraberinde gelen tüm başlıkları deneyin kulağınız için. bastan maksimum verimi alabilmeniz için başlığın kulağınızı bir güzel kapaması lazım tıpaç edasıyla. ben mesela en sonunda bir kulağıma orta boy 'soft flex' başlığı, diğer kulağıma da büyük boy olanını takarak maksimum verimi aldığımı fark ettim.

gürültülü ortamlarda - uçak, belediye otobüsü, vs - fazlasıyla mutlu eder.
  • bi süredir bunun fiyat aralığında geziniyorum. sırasıyla sony, sennheiser, klipsch ve phonak denedim. şimdi elime bi tane bundan geçti ve ben bu kulaklıktan aldığım detayı hiç birinden alamadım. cidden iyiymiş ha.
  • yalıtım olarak denediğim sennheiser'ların hiçbirinden daha iyi değildir. ki kulak deliklerim de küçüktür ama hangi başıkla denersem deneyeyim yüksek sesle dinlemediğim sürece dışarıdaki birçok sesi çok net alıyorum halbuki cx300 kullanırken dünyayla aramıza bir set çekiliyordu resmen. yalıtım mevzusu sorun olunca gelen müziği de yeterince kaliteli alamıyorum. bunun dışında inanılmaz temiz ses veriyor. ben müzikte biraz daha boğuk sese alışkın biri olarak ilk dinlediğimde çok garipsemiştim. bununla bol bol konser, caz, blues ya da r&b dinlenmeli. iphonedan müzik dinlemek için alınması çok şart bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum zira onca para verdik e hani diye hayal kırıklığı uğratabilir müziğe çok da hassas bir kulağı olmayanlarda. ama onun dışında gerçekten kaliteli.
  • yalıtım konusunda earbuds segmentinde olan cx300 ile kıyaslanması bile abesle iştigal olup, kulakiçi kulaklık* olan shure se215 'in yalıtım yapmaması ancak uçların* boyut seçiminde hata yaptığınızı gösterir.

100$ altı alınabilecek en iyi iem'lerden bir tanesidir*. giriş seviyesi bir kulaklık için mid'ler tatmin edicidir. geçtiğimiz haziran ayında mavi renkli limited edition'ı piyasaya sürülmüştür.*
  • shure'un se115'in bir kademe üstüne konumlandırdığı kanaliçi kulaklıktır.

kendisini 1 yıldır kullandığım için üstüne ufakta olsa birşeyler söyleme hakkını kendimde buluyorum.*
    kendisi mid'lerin önde olduğu bir kulaklıktır. mid sesler oldukça başarılıdır. bu yönüyle kendisi vokal ağırlıklı müziklerde iyi performans vermektedir. bass olarakta yine sınıfından(0-100 dolar) beklenecek şekilde hafif bass'lı bir yapısı vardır. fakat bu basshead'leri doyuracak seviyede değildir.
    tizler ise bu kulaklığın en zayıf yönünü oluşturmaktadır. bu kulaklıktan sonra daha üst sınıfa geçme konusunda teşvik edecek noktalardan en önemlisi bu olacaktır.
    sahne konusunda da kendisini kendi fiyat kategorisinde normal buluyorum. sahnesi tek tek enstrumanların konumlarını çok büyük bir hassaslıkla ayırt ettirecek kadar iyi değil. ancak bu seviyede bu da kabul edilebilir.

kulaklığın malzeme ve üretim kalitesi yine fiyatına göre makul seviyede. özellikle kablonun kevlar içermesi sağlamlık hissini çok arttırıyor fakat kablonun soket kısmında zamanla yaşanan gevşeme insanda tedirginlik yaratıyor. soket kısmının westone ürünleri gibi hareketsiz olmasını yeğlerdim.

özetle kendisini mid'lerin daha baskın olduğu müzikleri dinleyen, aşırı bass aramayan ve aldığı ürünün kalite algısı oluşturan bir markadan olmasını isteyenlere tavsiye ederim.
  • bugün nefan'ın gayrettepe'deki yerinden 250 tl ye satın aldığım kulaklıktır, tabi ki bir kaç suser dost ile istişare ve yine işbu sayfadaki bir kaç entry sonucunda.. hemen birkaç şey karalayalım,

öncelikle geçiş yaptığım ürün sennheiser cx-300 ıı idi. bunu da metan'dan resmen hibe almıştım, bi yerlerde bir entry'mde de olması gerekir.. neyse, ilk izlenim, cx-300 e kıyasla, baslar gerçekten zayıf. en azından başka üzerinde takılı gelen orta boy silikonlarda öyleydi, tam kapatamamış kulağı, bir de takılış şekli de bayağı değişik olduğu için tam randuman alamamış, "la gitti 250 tl" derken, paketin içinden çıkan diğer pad leri denemeye başladım. toplamda 6 çift pad ile geliyor, rengi siyah olan, materyalini tam kestiremesem de sünger-silikon karışımı bir hissi var. small medium ve büyük boy olarak. mediumlar dediğim gibi çok randuman vermedi, büyüklerle de birkaç saatlik dinleme sonrası resmen kulak deliklerimin genişlediğini hissettim. sonra rengi gri olan, ve nispeten dokusu sennheiser pad lerine daha çok benzeyen orta boy olan plastik pad'i taktım, hem kulağım alışık olduğu şekilde pad görünce rahatladı, hem de tam kapattığım için bass'lar da, hissiyat da olabildiğince sennheiser'a yaklaştı. konuyu özetlemek gerekirse,

basslar: gerçekten zayıf, kulağa tam oturan pad'i bulamadıkça iyice iphone default kulaklıklar ayarında bass veriyor. ama pad'lari takınca sennheiser cx 300 e baya yaklaşıyor.

ergonomi: tavsiye edildiği gibi takayım, gulaaan üstünden dolandırayım derken başlarda bildiğin fizik problemi çözdürüyor, insan içinde takmaya yeltenemiyosun, kulağını düğümlemiş olarak kendini bulmayasın diye. sonrasında az da olsa alışsan da, takıp çıkarmalar gerçekten dert. kulak içine, kanala değil, resmen o kanalın havzasına, kulak boşluğuna oturuyor, kulak çeperlerinize dayanıyor. sennheiser'ın sadece kanal içi, saniyenin 10 da biri hızla yerleşen tasarımına karşı, resmen, attan inip tekrar bindiriyor insanı. yani uğraşıyorum kulaklığı çıkarırken bile. bu da bugüne kadar okumadığım bir kriter olarak gelsin.

bass-tiz-mid ayarı: basslar tizler kulak tırmalıyor, bildiğin. iphone da bass yükseltici eq. ile kullanınca biraz daha olması gerekene yaklaşıyor, ama herkesin de dediği gibi, vokaller çok çok önde, o kadarına da gerek yok diyor insan. dengeyi pek tutturamamışlar gibi.

sonuç: farkındaysan hep bi sennheiser cx300 gibi giriş model kulaklığına bir yaklaştırma, bir 'onun ayarına getirme' çabası.. e arkadaş, 250 tl verdik, senheiser için emin olmasam da 130-150 arası bir meblağa kapatırsın. bu ne perhiz diyorum, lahana turşusuna bağlayıp kapatıyorum.

önümüzdeki günlerde yapılacaklar: mümkünse geri iadeyi düşünmüyor değilim. alacaklarını sanmıyorum ama yine de bir görüşeceğim zira alışmış kulak tüm kudurmuşluklardan beterimiş bunu gördüm. onun yerine 250 tl mi geri alıp, 500 daha koyup momentum alasım yok değil. elimdeki bir kulaklığından ses gelmeyen sennheiser'ımı da yine o anlayış abidesi metan müzik yetkili servis kollarına emanet edip in ear olarak cx-300'ümü daha mobil alanlarda kullanıp, çantamda da case'i ile birlikte bir momentum taşımayı kendime borç bilirim. bu ka.

ez cümle: sennheiser cx-300 ko.
    (bkz: streetfighter)
  • gümbür gümbür baslara, cıstak cıstak müziklere pek gelemiyor. lakin daha sakin ve akustik müziklerde, özellikle gitar tonlarında çok güzel ses veren bir kulaklık.
  • sennheiser'in cx serisinden herhangi bir kulaklıkla kıyaslanmayı haketmeyen bir kulaklıktır. detay, sahne derinliği, mid'ler anlamında bütün sennheiser cx serisi kulaklıklardan birkaç gömlek üstün bir kulaklık.
    ancak ergonomi anlamında ufak kulakların çok fazla şansı olmayabiliyor. kulak deliği için farklı boyutlarda ve tiplerde uçlarla bu iş çözülebilir ama kulaklığın ana gövdesinin kulağa doğru şekilde oturması için çok ufak kulaklara sahip olmamanız gerekiyor. bu tip kulaklıklarda, kulak (kanaldan bahsetmiyorum) ne kadar büyürse, o kadar rahat ediliyor.
    her şeye rağmen, bu kulaklığın üst düzey microdriver içermediğini unutmamak lazım. bu eksikliğine karşın, sahip olduğu ses kalitesi, giriş seviyesi iem'ler arasında kendisini fiyat/performans konusunda en iddialı kulaklıklardan biri yapıyor.
  • 100 dolara alınabilecek en iyi kulaklıklardan biridir.