şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aklından bir sayı tut'un yazarı john verdon'un 2. kitabıdır.

  yine gerilim, yine polisiye, yine macera...
 • dedektif d. gurney'in ikinci macerası. yine okunası bir kitap. ama ilk kitaba göre biraz sönük kaldı gibi.

  --- spoiler ---

  --- inanılmaz spoiler öyle böyle değil ---

  - konuya daha yavaş giriyor ilk kitapda daha ilk birkac sayfada oha lan ne oluyor derken bunda bir yuz yuz elli sayfa okumak zorunda kaldım gizeme tam girmek için

  -katil daha tahmin edilebilir geldi bana nedenlerini şöyle açıklayayım.

  yeteri kadar polisiye roman, film, dizi seyredenler özellikle csi izleyenler aşinadır katil hali hazırda ismi geçen kişilerdir. buna göre

  zaten katilin bahçivan olmadığı arka kapak yazısında bile sezdirilmiş.

  gizemli bay jykynstyl'e gelirsek gereğinden fazla gizemliydi eğer katil o cıkarsa hiç sasırtıcı olmazdı.

  durup dururken ortaya çıkan ve soruşturmanın ayrıntılarını öğrenen bay örümcek adam var ondan bekledim acıkca ama olayla bağlantısı cabuk kesildi.

  ashton'a tüm gelişmeler yeni bakış açıları anlaılıyordu. bi bok çıkıcaksa bundan çıkmalıydı üstelik sorunları kızları toplama fikri de onundu.

  sonra yine bu kitapta ilkine göre gereğinden çok ip ucu verilmiş en önemlileri

  hector'u gören herkesin öldürüldüğü söylenmesine karşın dr. ashton sağ kalıyor.

  dr. ashtonun gizliden arayan ve kaybolan kızları söyleyen kızın korkusuu fazla vurgulanıyor.

  kulübede saklanıcak hiçyer olmadığı ve kameralarda kör nokta olmadığı cok vurgulanıyor ki bu katilin kacmış olacağı düşüncesini engelliyor.

  bir de ashton neden jillianla evlendi diye sürekli sorulan cevapsız soru.

  katil bu sefer hiç süpriz gelmedi. ama yine de keyifle okudum.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  (bkz: aklından bir sayı tut)
 • son zamanlarda okuduğum en sağlam katil kim kitaplarıdan biri. sonu çok sık değişecektir eminim kafanızda. ama kesinlikle ilk kitaptan daha yavaş ama daha akıcı ilerlediğini garanti edebilirim. ayrıca aklımdan çıkmayan bi alıntı

  --- spoiler ---

  "bizzat gözlemlediklerimize nazaran hayal gücümüzü etkileyen tehlikeler, bizim açımızdan çok daha korkutucu olur. karşımızda avaz avaz bağıran değil ama sakin bir sesle öfkesini aktaran adam bizim kanımızı dondurur."

  --- spoiler ---
 • katili tahmin etmenin çok da zor olmadığı john verdon'un 2.kitabı -seri- .
  güzeldi, sürükleyiciydi ve okunasıydı ama dediğim gibi katili tahmin etmek bu sefer hiç de zor değildi.
 • john verdon'un ikinci kitabıdır. ilk kitabına göre nedense şahşım adıma daha çok sevilmiştir. bestseller olma konusundaki başarısı aslında bilinen birşeyi ballandıra ballandıra anlatmasıdır diyebiliriz. kayıp çizme ile süre gelen hikaye aslında ne şekilde bağlanacağı tahmin edilsede yazarın görüşünün merak uyandırmasıyla daha okuyucu hale geliyor. bu tarz kitapların devamını merak ediyor ve eğlencelik, çerezlik okudukça haz verenler kütüphanesinde üst sıralara koyuyoruz.
 • çok sevdiğim bir kitaptır. her ne kadar ilk kitabı olan think of a number'dan daha ağır bir tempoda gitse de, olay örgüsü ve karakterlerin yapısı itibariyle iyi bir katil kim romanıdır. kesinlikle önerilir.

  not: think of a number'ı okumadan okumaya kalkmayın sakın.
 • şimdi john verdon bir seri yaratmak istiyor eyvallah. dedektif ve çok sevgili eşi de bunun olmazsa olmazı; ama ilişkileri çok sıkıcı be dayı. ilk kitapta da bunda da sıkıldım. onun dışında güzel kitap, sürükleyici.

  yalnız bu polisiye türlerinde böyle bir kural mı var acaba? daha önce bir sürü olayı çözmüş, zekasıyla ün salmış dedektifimiz emekli olur. yeni bir hayat kurar. bir süre sonra, bir cinayet gelir. önce kabul etmez. sonra kabul eder ve çözer. tamam yeni bir karakter için kabul edilebilir belki ama gurney için bu süreci, ilk kitapta atlattığımızdan bence sıkıcı ve gereksiz olmuş.

  ilerde kitap yazarsam; benim dedektifim, zeki olmasının yanı sıra delikanlı olacak. kıvırmayacak. almam dediği davayı almaz bu kadar basit. orda bitiririm kitabı, hepiniz göt olursunuz. kalan 300 sayfada da, staj yapıyorum şimdi, onun raporunu falan koyarım ne biliyim. alın size şaşırtıcı.

  bu arada spoiler yazmadım, umarım tadınız kaçmamıştır. gurney davayı alıyor, attığı triplere kanmayın.
 • john verdon'un ikinci kitabı. ilk kitaba göre daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. daha akıcı bir dille yazılmış, insanı sıkmıyor ve merak uyandırıyor.
  sayfalar ilerledikçe açıldı, bence john verdon kendini daha geliştirmiş. fakat katil yine belirli noktalardan sonra ortya çıkıyor. içerik hakkında bilgi vermek istemiyorum, alın okuyun, pişman olmazsınız. güzel bir polisiye roman.
 • yazarın ilk kitabından kesinlikle daha iyi. eminim sonrakinden daha kötü. neden mi? çünkü verdon her kitapta aynı şeyi yapıyor. eyvallah çok güzel bir konu örgüsüyle ,başta saçma sapan ve anlamsız gelen küçük detay ipuçlarıyla bir bağlantı oluşturup olayı bu bağlantı kıskacında hop diye sindiriyor. fakat tabii ki sindiremediği parçalar var.yazarı evet alkışlamak lazım çünkü o kadar harika bir olay örgüsüyle o kadar mantıklı yüzlerce soru soruyor ki bi kaç on tanesini yanıtlamasa da sizi cevaba inandırıyor. evet cevap inandırıcı fakat her zaman cevaplanmayan bazı şeyler var. belki soruların cevabını bizim bulmamızı istiyordur,belki unutuyordur hangi soruları sorduğunu bilemeyeceğim ama bir yerde bir kopukluk olduğu kesin.

  onun dışında gayet güzel ve farklı bir konuya sahip, sizi ters köşeye yatıran bir kitap. eeuuu cinayeti bu işlemiş, cinayet silahı buysa eeuuu diye düşünürken sizle alay edercesine bir de burdan bak diyip sizi 180 derece döndüren bir kurguya sahip romanlar. arkanızda bıraktığına bakıyorsunuz ve pat! olay çözüldü. özellikle gurney in elde edilen ve 'gereksiz, önemsiz,vakit kaybı' olarak işaretlenmiş dosyaları tekrar tekrar okuyup aralardaki ufak kelimeleri seçmesi bizlere güzel bir hayat dersi.

  okuyun,okutturun. john verdon birkaç eksikliğiyle olsa da bizimdir.
 • bu kitapta en sevdiğim şey yazarın betimlemeleri bazılarını sizile paylaşıyım;
  --- spoiler ---

  buzlu suya girmek üzere olan adamın kırılgan kararsızlığıyla hikayeyi anlatmaya başladı.

  sürekli bana, bir gün apartmanın tepesinden beni aşağı fırlatacakmış gibi soğuk soğuk sırıtıyordu.

  çift attığı zarın üzerine hızlı bir hamle yapar gibi.

  --- spoiler ---