şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok sayıda süslü unvana sahip çinli siyasetçi. bir seneye kadar çin komünist partisi genel sekreteri, iki seneye kadar çin halk cumhuriyeti cumhurbaşkanı olması bekleniyor. hu cintav'ın halefi olacak kısacası...

  hakkında bazı bilgiler:
  - "şi" soyadı, "cinping" adı.
  - adının türkçe yazılışı ve okunuşu "şi cinping" şeklinde. pinyinde ise "xi jinping" olarak yazılıyor.
  - babası, mao'nun yoldaşlarından ve birinci kuşak önderlerden şi çongşün. şi cinping ise beşinci kuşak önderler arasında yer alıyor.
  - esas mesleği kimya mühendisliği ama hukuk eğitimi de aldı.
  - birkaç kez dünyanın en etkili insanları listelerine girdi.
  - ilk eşi bir diplomat kızıydı ve çok kültürlüydü. ancak çiftin evliliklerinden kavga eksik olmuyordu.
  - ikinci ve şimdiki eşi olan bıng liyüen ise ünlü bir çin halk müziği şarkıcısı. çiftin kızı mingdzı, harvard üniversitesi'nde okuyor.

  http://www.ansiklopedika.org/şi_cinping
  http://www.time.com/…066367_2066369_2066495,00.html
 • gün itibari ile türkiye'yi ziyaret eden çin halk cumhuriyeti başkan yardımcısı. ekim 2012'de başkan olacak olup 10 yıl boyunca çin'i yönetecektir. aralarında türk telekom'un çin kalkınma bankasından alacağı kredi de dahil olmak üzere 7 anlaşmaya imza atmıştır ayağının tozu ile.
 • isminin pinyin olarak yazılışı xi jinping olan kişidir. çin'in müstakbel devlet başkanıdır. eski parti liderlerinden birinin oğludur. kültür devrimi yıllarında kırsal kesimde köylüyle beraber yaşamış ve çalışmıştır.
 • çin'in sonraki devlet başkanı olması beklenen ancak ilginç bir şekilde bir süredir ortalarda gözükmeyen çin başbakan yardımcısı. kaçırılmış olabileceği iddia ediliyor.

  http://www.nytimes.com/…er-mysteriously-absent.html

  http://politikaakademisi.org/?p=2637
 • nihayet yeniden ortaya çıkmış.

  http://world.time.com/…ic-after-a-two-week-absence/
 • yakında çin halk cumhuriyeti devlet başkanı olması beklenen 1953 doğumlu çinli siyasetçi. orduyla yakın ilişkileri olduğu, partide güçlü bir tabanının bulunduğu ve özelleştirmelere karşı olduğu söyleniyor. tsinghua üniversitesi'nde kimya mühendisliği okumuş ve 1974'te çin komünist partisi'ne katılmış. açık sözlü olduğu belirtiliyor. şarkıcı karısı peng liyuan da kendisi kadar meşhur. kızları ise harvard'da okuyormuş. özel hayatı hiç bilinmese de, wikileaks belgelerine göre basketbolu ve hollywood savaş filmlerini sevdiği söyleniyor. bu bilgiler de bbc'nin dosyasından; http://www.bbc.co.uk/…ews/world-asia-china-19703672
 • çin’in yeni lideri olması beklenen enigmatik adam: şi cinping - dr. ozan örmeci

  8 kasım’da çin komünist partisi’nin 18. milli kongresi çin’in başkenti pekin’de düzenlenecek. çkp açısından tarihi sonuçları olması beklenen bu kongrenin en önemli konusu, kuşkusuz çin’in en yüksek siyasi organı olarak kabul edilen politbüro daimi komitesi’nin 9 üyesinden 7’sinin yaştan veya iki dönemlik sınırlamadan dolayı emekliye ayrılacak olması.[1] emekliye ayrılacaklar arasında cumhurbaşkanı hu jintao ve başbakan wen jiabao da bulunuyor. politbüro’nun neredeyse tamamının yenileceği ve cumhurbaşkanı ve başbakan’ın belirleneceği bu çok önemli kongrenin en dikkat çeken ismi ise kongre sonrası çin halk cumhuriyeti cumhurbaşkanı olması beklenen hali hazırdaki cumhurbaşkanı yardımcısı şi cinping (xi jinping). bu yazıda cinping hakkında şu ana kadar batı medyasında yazılanları türk okurlar için özetlemeye çalışacağım.

  1 haziran 1953 tarihinde pekin’de dünyaya gelen şi cinping, çin’de “princeling (genç prens)” lakabıyla tanınıyor. cinping’in bu lakabı almasının sebebi babası xi zhongxun’un (1913-2002) çin halk cumhuriyeti’nin devrimci ilk nesil liderlerinden ve en önemli siyasi figürlerinden olması. babası mao ile beraber bizzat çin devrimi’ni örgütleyen kişilerden biri olan cinping’e, bu nedenle çin siyasetinde uzun bir süredir “veliaht” gözüyle bakılıyordu. devrimin en önemli isimlerinden biri olmasına karşın, kültür devrimi sırasında tutuklanan ve uzun yıllarını hapiste geçiren zhongxun’un oğluna en büyük mirası ise serbest piyasa ekonomisine klasik komünistler ve maoculardan daha sıcak yaklaşımı ve 1989 yılında tiananmen meydanı’nda öğrencilerin üzerine ateş açan güvenlik güçlerine yönelik eleştirilerinin yarattığı saygın imaj.[2] babasının bu saygın imajınından da yararlanarak kariyerinde hızla ilerleyen cinping ise hakkında az şey bilinen enigmatik, ama aynı zamanda klasik çinli politikacılardan daha farklı olarak sıcakkanlı ve sempatik bir lider olarak ön plana çıkıyor.

  babasının tutuklanması sonrası zor günler geçiren ve taşraya çalışma kampına gönderilen, ancak komünist parti’ye üye olarak ülkesi için çalışmaya devam eden cinping, 1975-1979 yılları arasında pekin’in saygın üniversitelerinden olan tsinghua üniversitesi’nde kimya mühendisliği okudu.[3] babasının salıverilmesinin ardından önü açılan cinping, 1979-1982 yılları arasında çin komünist partisi’nin önemli isimlerinden ve merkezi askeri komisyon genel sekreteri geng biao’nun yardımcılığını üstlendi ve bu sayede çin halk kurtuluş ordusu ve çin komünist partisi içerisindeki bağlantılarını geliştirdi.[4] detant sonrası çin-abd ilişkileri gelişirken, cinping de 1985 yılında amerika’daki tarım sistemini incelemek için bu ülkeye giden bir delegasyonda yer alarak kısa bir süre bu ülkede ıowa’da yaşadı. cinping’in amerika’daki zamanlarından kalma en önemli alışkanlıklarının basketbol sevgisi ve hollywood savaş filmlerine olan düşkünlüğü olduğu söyleniyor.[5]

  kariyeri boyunca 4 önemli bölgede (shaanxi 1969-1975, hebei 1982-1985, fujian 1985-2002, zhejiang 2002-2007) görev yapan cinping, sadakat ve yönetici yeteneklerinin büyük önem arz ettiği çin komünist partisi’nde basamakları hızla yükseldi ve 2007 yılında şanghay’da parti yöneticiliğine atanması onu bekleyen parlak kariyerinin habercisi oldu. özellikle 1999 yılında görev yaptığı fujian eyaletinde meydana gelen bir rüşvet skandalının yarattığı sorunları başarıyla çözmesi onu parti nezdinde bir yıldız haline getirdi.[6] cinping’in 2007 yılındaki 17. milli kongre’de polit büro’ya atanması ise çin’in 5. kuşak liderleri arasına girmesini ve dünyanın da kendisini fark etmesini sağladı.

  bugün dünyanın konuşmaya hazırlandığı cinping’in özel hayatı ve siyasal eğilimleri konusunda çok az şey biliniyor. cinping’in boşandığı ilk eşi ke lingling’den sonraki ikinci karısı çin’de çok sevilen bir şarkıcı olan 1962 doğumlu peng liyuan.[7] sadık bir parti üyesi olan ve halkın çok sevdiği liyaun sayesinde cinping’in de halk nezdindeki saygınlığı kuşkusuz yükseliyor. çiftin kızlarını (xi mingze) farklı bir isim kullandırarak amerika’da harvard üniversitesi’nde okutmaları ise önemli bir anekdot ve cinping’in dünyaya bakışı hakkında önemli bir işaret olarak algılanabilir.[8] cinping’in son dönemde adı en çok eylül ayında 15 gün süreyle ortalarda gözükmemesi ve kaybolduğunun iddia edilmesi ile dünya basınında geçti.[9] hakkında bilinen az şey arasında yolsuzluk karşıtı sert duruşu ve kimseye düşman olmamaya özen gösteren ihtiyatlı siyasi yaklaşımı var.[10] babası gibi piyasa ekonomisine sıcak bakışı[11], onu bir anlamda çin’in efsanevi kurucu lideri mao’dan çok günümüzün şahlanan ejderhasını yaratan deng xiaoping’e yakınlaştırıyor. fotoğraflarında birçok çinli siyasetçiden farklı olarak gülümseyen pozlar veren cinping’in hakkında az şey bilinmesi nedeniyle gizemlilikten doğan bir karizmasının olduğunu söylemek de mümkün.

  21. yüzyılda süper güç iddiasını ortaya koyması beklenen çin halk cumhuriyeti’nin birkaç gün sonra cumhurbaşkanı olması beklenen liderinin hakkında yazılanlar şimdilik bunlarla sınırlı. kuşkusuz cinping’in ülkesine çizeceği rota sadece kendi ülkesi ve halkı için değil, tüm dünya ve dünya halkları açısından da önemli olacak.

  dr. ozan örmeci

  [1] “çin’de tarihi kongre 8 kasım’da yapılacak”, zaman, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://www.zaman.com.tr/…id.action?haberno=1351813.

  [2] “xi’s career gives few clues to his beliefs”, the wall street journal, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://online.wsj.com/…0504575560450728568626.html.

  [3] “china’s congress: front-runners for power”, bbc, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://www.bbc.co.uk/…ws/world-asia-china-19703672.

  [4] “xi jinping”, wikipedia, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://en.wikipedia.org/wiki/xi_jinping.

  [5] “china’s congress: front-runners for power”, bbc, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://www.bbc.co.uk/…ws/world-asia-china-19703672.

  [6] “xi’s career gives few clues to his beliefs”, the wall street journal, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://online.wsj.com/…0504575560450728568626.html.

  [7] liyuan’ın bir canlı performansı buradan izlenebilir, http://www.youtube.com/watch?v=azfc6pfi-xe, erişim tarihi: 21.10.2012.

  [8] “xi jinping millionaire relations reveal fortunes of elite”, bloomberg, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://www.bloomberg.com/…l-fortunes-of-elite.html.

  [9] “communist leader’s absence sets off rumor mills in china”, new york times, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://www.nytimes.com/…eriously-absent.html?_r=2&.

  [10] the creation myth of xi jinping”, foreign policy, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://www.foreignpolicy.com/…n_myth_of_xi_jinping.

  [11] “the guardian profile: xi jinping”, guardian, erişim tarihi: 21.10.2012, erişim adresi: http://www.guardian.co.uk/…i-jinping-profile-china.

  kaynak: http://politikaakademisi.org/?p=2974
 • çin halk cumhuriyeti'nin yeni devlet başkanıdır. vatana, millete hayırlı olsun.

  liderliğinin ilk yılında yumuşak bir geçiş süreci bekliyorum, ikinci ve üçüncü yıllarında kendisinden önceki liderlerden daha farklı olduğunu kanıtlamak istercesine yönetimdeki etkisini daha çok hissettirerek dışa açılımcı reformist bir dizi politikalar izleyeceğini öngörmek mümkün. başkan yardımcılığı görevinin son bir yılında yaptığı yurtdışı gezileri bu öngörüyü destekler nitelikte. en çok merak ettiğim yaklaşımı ise, çin'de yaşayan ve ticaret yapan yabancılara karşı takınacağı tavır. hayırlısı.
 • en az uc cocuk demesi halinde dunyanin .... koyacak devlet adamidir.