şükela:  tümü | bugün
 • jean sibelius'un piyano için 13 parça yazdığı op.72 serisinden sevilen bir etüd olur kendisi. la minör tonundadır ve standart hızda çalındığı sürece 1 dakika 15 saniye falan sürer. staccato ve son derece leggiero çalınan bu eserde, sağ elin 5. parmağı oktavların son notasını basarken çekiç gibi sert bir hızla düşmeli, fakat aynı zamanda son derece artiküle ve yumuşak bir tını oluşturmalıdır. sağ elin bu nota tekrarlarına artikülasyonu bozmadan adapte olabilmesi gerçekten zor ve acılıdır. bazı konservatuvarlarda öğrenciye erken ve chopin etüdlerinden önce verilen bu etüd virtüöz chopin etüdlerinden hiç değilse birkaçına bulaşmamış biri için ama çok yanlış bir seçimdir! verilen tempoda ve leggiero çalındığı ya da buna uğraşıldığı sürece sağ elin üst kısmı ve üst bilek harap olmaktadır. hatta çalışma esnasında sakatlanmalara kadar götüren ünlü bir eserdir maalesef. kesinlikle göründüğü kadar masum değil!

  düzgün çalındığı ve sindirildiği sürece sağ elin repetisyon ve oktav kabiliyetine, sol elin ise kararlılığı ve hafızasına inanılmaz katkısı olan bir etüdtür.

  çalınması gerektiği gibi çalınan, küçümsenmeyen, youtube sınırlarından ''tek'' beğendiğim performans için:
  http://www.youtube.com/watch?v=yyvukhxz0xy

  bu da nasıl çalıyormuş gibi yapıp da çalınamayan, eseri etüd olmaktan çıkarıp hiçbir teknik getirisi olmayan kısa bir parça haline getiren, parçanın tekniğinden fersah fersah uzak videosu:
  http://www.youtube.com/watch?v=palbe-6nykm

hesabın var mı? giriş yap