şükela:  tümü | bugün
  • dilenciliğin az buçuk teknolojiyle harmanlanmış en yeni formudur. kısaca sokakta, cami önünde al açanlara burun kıvıranların, yaa çok ihtiyacım var bana para gönderin diyerek hiç tanımadığı insanlardan, borç falan gibi geri ödeme niyeti de olmaksızın para istemesidir. normal dilencilikten en büyük farkı da, normal dilenciye dileniyorsun dediğinizde o kişi bunu reddetmezken, böyle bir platformda dilenen birine dileniyorsun dediğinizde, ondan çok daha zor şartlarda yaşıyor da olsanız, çok daha az parayla ya da alın teriyle zar zor da geçiniyor olsanız, halden anlamaz, baba parası yiyen insan muamelesi görmenizdir.

siber dilenciler kendi yaptıklarını, başarılarıyla ya da gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu için burs alanlarla falan karşılaştırıp insanı durduk yere sinir sahibi yaparlar.
  • (bkz: ızdırabını sikeyim butonu)

afilli olsun diye siber denilen dilencilik türü. duyan da adamı hacker sanacak.
  • malum kişiyle yaşadığım olayı alice practice nickli arkadaşa şöyle özetledim. kendisinin ricası üzerine buraya da yazıyorum.

"bu geldi evime gecenin 12sinde
    neyse yattık uyuduk falan
    sabah kalkar kalkmaz benim bilgisayarımı açtı ben daha ne yapıosun diyemeden
    sonra ben sucuklu yumurta falan pisirdim kahvaltı hazırladım salona çağırdım bu böyle pijamayla geldi annem kızdı giyinsene dedi ay yok daha uyanamadım dedi ciddiye bile almadı geldi salonda makyaj falan yaptı kezban kezban
    sonra ben saat 1 gibi gidicem buna dedim ben oturabilir miyim dedi yani böyle bi soru var mı ya? bisi demedim oturdu bu da annem de evdeydi aksam 6da artık annem sen gitmeyecek misin diyince gitti ve bi tesekkür bile etmedi bana"
  • bahsi geçen bu arkadaşlar anonymous'tan mı? anlamadım. ya da insanların önüne siber mendillerini serip "4ll4h r!z@s! !ch!n" şeklinde spam bombardımanına tutup dileniyorlar mı?

bu siber lafını da olur olmaz her yerde kullanır olduk artık azizim. pek popüler. yakında pınar da modaya uyup siber köfte çıkarır, yanında @ sulu pilav ve pat@es püresiylen yeriz.
  • online oyunlarda, zırt pırt diğer oyunculardan para isteyen tipler bu gruba girer sanırım.
  • siber kerizliğin doğal bir sonucudur.

hiç tanımadığı birinden, kardeş kimsin adresini telefonunu ver, araştırayım demeden para yollayan kişi iyi niyetli değil kerizdir.
  • (bkz: aga 10 k pls)
  • ulan ben bunun fransız versiyonuna rastladım o da bir şey mi aamına joyim...

hatun hem fransız, hem dindar bir katolik olduğunu idda ediyor, hem boy boy fotoğraflarını gönderiyor hemde zor durumda oldugunu ve acilen paraya ihtiyacı olduğunu söylüyor...

bir de jesus isa mesih muhabbeti yapıyor habire...

fransızca konuştum, ardı ardına fotoğraflar istedim... hesap fake değil ve kişi gerçek...

şu kendi sefil halimle dayanamadım acıyıp gönderdim bir 30 euro... sonra iyice yapıştı baktım habire istiyor, bas git deyip engelledim...