şükela:  tümü | bugün
 • ak partisi hükümetinin bakanısı binali yıldırım'ın, 20 haziran 2013 tarihinde şöyle bir cümle kurmuşluğu var.

  "siber saldırılar ucuz, savunması çok pahalı."

  hmm, pahalı! herkese göre çağrışımı farklı.

  bu devirde ikbale kavuşan ak partili iş adamlarının bu cümleden çıkarması beklenen hamiş:

  trişkadan siber saldırılar düzenleyip bunlara karşı savunma ihalelerini almalı!

  .
 • türkiye'deki finansal siber saldırıların yüzde 7'si başarılıymış.

  http://siberbulten.com/…rilarin-yuzde-7si-basarili/
 • "toplu tüfekli koskoca ordusu düzmece evrakla dolu tek bir bavulla darmadağın edilebilmiş bir ülkenin iletişim ağı, sistemli bir siber saldırıyla göçertilmeye açıktır, müsaittir, münhaldir, yaralı ceylandır, topal ördektir, hattızatında açmış domalmış bekleyen bir biçare meth fahişesidir." - victor hugo

  .
 • şuanda gerçekleşen olay.
  global firmaları hedef aldıkları söyleniyor. maersk ve tntfirmaları saldırı altındaymış.
  eğer şüpheli bir e-posta alırsanız, yanıtlamayın, eklerini açmayın ve hiç bir linke tıklamayın.

  kaynak: şimdilik götüm.
 • tnt kargo firmasının büyük ölçüde etkilendiği saldırı.

  gelen kargoların takibi ve sistem çöp durumda. her gün kargomuzu telefon ile sorguluyor , telefondaki arkadaşlar da excell den bu gün gelen gönderiler arasında olup olmadığına bakıyorlar.
 • bilişim alanında uzman kişi veya grupların siteler, bankalar, devlet kurumları ve iletişim yapıları gibi noktaları hedef alarak zarar vermek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemlere denir. dünyadaki başlıca örnekleri şu şekildedir:

  1982: abd, rusya’nın kendisinden yazılım çaldığını fark etti. bu durumu engellemek yerine yazılımın içerisine bir virüs yerleştirerek yazılımı çalmalarına izin verdi. virüs sebebiyle kanada’daki bir doğal gaz hattında dünyanın nükleer olmayan en büyük patlaması meydana geldi. yazılım, kanada’daki bir şirkette doğal gaz boru hattını kontrol etmeye yarıyordu.

  2007: israil, uçaklarıyla radarlara yakalanmadan suriye’yi bombaladı. suriyeliler saldırıyı sabah öğrendi. saldırının suriye’ye habersizce sokulan bir insansız hava aracı ile gelen radar sinyallerini durdurup, geriye bozuk sinyal gönderilerek yapıldığı belirlendi. buna göre israil, hava sahasını denetleyen bilgisayar koduna trapdoor (tuzak kapanı) yazılımını yerleştirdi ve bu sayede ağ sisteminin kontrolünü ele geçirerek suriyeli yetkililere istediği radar görüntüsünü izletti.

  türkiye’de ise 14-24 aralık 2015 tarihinde 236 adet ddos saldırısı yaşanmıştır. “.tr” uzantılı sitelere yapılan 10 günlük saldırı sonrası siteler erişime kapatılmış, dönemin enerji ve ulaştırma bakanı binali yıldırım saldırıyı “olumsuz sonuçlar doğuran saldırılar yaşadık” şeklinde özetlemiştir. maddi kayıp açıklanmasa da istatistiklere göre sitelerde %10 oranında ziyaretçi kaybı yaşanmıştır.
 • kabaca 3 şekilde gerçekleşebilir:

  1. phishing: sizi yanıltarak bir takım isteklerini yaptırarak hesabınıza girme, özel bilgilerinizi çalma türünde saldırılar. şuraya tıklayın, buraya şifrenizi yazın şeklinde içeriği olan mailler gibi. (bkz: nijerya'dan gelen e-mail)

  2. malware: eskiden virüs adı verilen, farklı adlara sahip solucan (worm), trojan, spyware gibi programcıkların bilgisayarınıza bulaşması ile yapılan saldırılar.

  3. ddos: aynı anda çok fazla istemcinin (ki bunlar sanal istemci oluyorlar) saldırdıkları bir web sitesine bilgi istemesi sonucu web sitesinin çöküp uzun süre hizmet verememesi türü saldırılar.

  (bkz: siber güvenlik)
  devletler tarafından başka devletlere uygulanan versiyonu için (bkz: siber savaş)

  bir de daha ilginç bir kavram olarak, sanal ortamda psikolojik saldırı var, onun için (bkz: siber zorbalık)