şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arkadaşımdan duyduğuma göre bünyede alerji yaratmayan kediymiş. kendisinin alerjisi olduğu için evde hayvan besleyemezdi, internetten araştırmış; sibirya kedileri alerji yaratmıyormuş bünyede. şimdi altı aydır rusya'dan getittiği kedisiyle beraberler, daha bir şey olmadı hatuna.

  bugün de bu sevimli yaratıkla ben tanıştım. acayip sakin, söz dinleyen bir kedi. biraz da çekingen. mesela bana hemen yaklaşırken diğerlerinden korktu (dört ayak üstü durup sırtını kamburlaştırmasını, tüylerinin dikilmesini doğru yorumladım umarım), yanlarına yaklaşmadı. söylenenler gibi gerçekten de bu kedinin içinde bir köpek kişiliği var: sahibine çok sadık, bir de köpecik gibi fırlatılan eşyayı yakalayıp hemen geri getiriyor. ama en güzeli kucağına serilip karnını açması. öyle severken karından gelen homurtuları dinlemek çok zevkli (ama bu kediler için genel özellik galiba).
 • (bkz: donmuş kedi)
 • bu kediler kendilerini köpek zannederler. evin içinde nereye gitseniz peşinizden küçük ama seri adımlarla takip ederler. kendilerini 'sizin istediğiniz zamanlarda da' sevdirirler. mama seçerler ama çok temizdirler. "kumunu akşam eve gelince değiştiririm artık" dediğinizde bilin ki tüm gün çişini ve kakasını tutacaktır; asla o pis şeye yaklaşmayacaktır. yalnızlığa tahammülleri yoktur, uyurken bile. ihmal edildiklerinde tıpkı köpekler gibi alınır, küserler. kalın ve yağlı postları vardır, bu yüzden yazın özel ilgiye ihtiyaç duyarlar (serin veya klimalı ortam). oyun oynamaktan anladıkları tırmanmak ve sıçramaktır (siz ayakta dururken önce bacağınıza, ordan poponuza tutunarak kendilerini yukarı ittirmek suretiyle omuzunuza oturmayı başarırlar ve sonra gerisin geriye yere atlar ve bu oyunu tekrarlarlar). durdan sustan anlarlar, "hayır" dediğinizde yüzünüze bakar ve mahçup olurlar. siz de dayanamayıp ona ödül maması verirsiniz...
  -2 derece soğukta buldum onu, sibirya mibirya nedir hiç bilmeden... iyi ki var.
 • aylardır aranmasına rağmen bulunamayan bir kedidir.en azında türkiye içerisinde bulmak mümkün değil.yurt dışından getirtilebiliyor ve petshoptan satın alınabiliyor ancak bu benim düşüncelerime uymuyor.velhasıl bir sibirya kurdu gibi kapış kapış sahiplendirilen bir hayvan cinsi değildir.bu hayvanlar yavruladıkları zaman sahipleri tarafından -hepsi için söyleyemem tabii- yavruları yüksek fiyatlara satılmaktadır.kısaca canlı ticaret pazarının bir çarkınıda sibirya kedileri oluşturur.
 • bu cinsin safkan olanları alerji yapmamaktadır. alerji yapmamasının sebebi, kedilerin salyasında bulunan ve bazı insanlarda alerjiye sebebiyet veren fel d1 adlı proteinin bu ırkta, diğer kedilere oranla çok çok daha az salgılanıyor olması. eğer bir sibirya kedisi alerji yapıyorsa kendisinde ya da şeceresinde çok büyük olasılıkla melezlik vardır.

  normal bir kediyle beraberken salya sümük, kaşıntı vs. halinde takılan bendeniz, yeni sahiplendiğimiz safkan sibirya kedisiyle tek bir alerji belirtisi tecrübe etmeden, sıkıntısız bir şekilde yaşamaktayım.
 • alerji yapmayan kedidir. benim kızımdan yola çıkarsam meraklı, sakin, insanlarla iyi anlaşan, kucakta oturmayı sevmeyen bir türdür. canımın içidir.
 • alerjim olduğu için ve evde bir nefes olmasını istediğim için ve de bu nefesin bir kedinin olmasını istediğim için acilen sahiplenmek istediğim kedi türüdür.

  maalesef bu ırk memleketimizde yaygın değil. yetiştiriciliği yapılıyor ve 2500 tl civarında fiyatlara satılıyor.

  duyan gören olursa, beklerim.
  nasip be sözlük
 • en sevdigim kedi turu, ancak pet shop tan almaya karsi oldugum icin ve buradaki barinaklarda bulamadigim icin malesef sahip olamayacagim kendisine.
  en azindan ilk kedi olarak.
 • (bkz: şero)
 • bir turlu bulamadigim kedi turu. alerjim var ama kedileri de cok seviyorum. nasil bulabilirim bir bilen varsa yardim bekliyorum.