şükela:  tümü | bugün
 • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53135788

  yazıda kuzey kutup dairesinde sıcaklık kayıtlarının tutulmaya başladığı 1885 yılından itibaren kaydedilen en büyük sıcaklık olduğunu söylüyor. ayrıca tekrardan yangınlar başlamış. sibirya diğer bölgelere kıyasla oldukça ciddi bir şekilde ısınıyor.

  ingilizce kaynaklarda olayın çok basit olmadığını anlayabilirsiniz:
  kaynak
  kaynak

  2020'de dünya gündemi virüsle boğuşurken en büyük tehlikelerden biri olan iklim değişimini unuttuk. insanoğlu susuzluk, kuraklık, kıtlık gibi sonuçları olan iklim değişimini; evinde 3 ay oturarak karantinada durup geçirebilecek mi bilemiyorum. susuzluğun, kıtlığın vs aşısı var mı?

  küçük bir araştırmayla permafrost (sürekli olarak donuk kalan) toprakların çözülmesinin:
  -metabolik faliyetlerini uygun sıcaklık sayesinde yapmaya başlayan çürükçül mikroorganizmalar organik atıkları ayrıştırarak sera gazı salınımını arttıracaklar. (bu toprakların yüzyıllardır donmuş olduğunu unutmayalım)
  -eski zamanlardan kalma, insanlığın yüzyıllardır karşılaşmadığı patojenlerin açığa çıkıp akarsulara karışma vs gibi faktörlerle yeni salgın hastalıklar getirmesi
  gibi etkilerinin olduğunu da görüyoruz.

  iklim değişikliğinin ekononomik olarak da korkunç sorunları var. türkiye gibi daha çöplerini ayrıştırma politikasına yan gözle bile bakmayan, suyu sonsuz kabul eden insanların oluşturduğu bir ülkede, çevre felaketlerinin yanı sıra ortadoğudan ciddi bir iklim göçü gelmesi bekleniyor.:
  atilla yeşilada'nın videosu

  hem 8 milyar olayım, hem de çılgınlar gibi tüketeyim... tüm ülkelerin, ülkeler üstü bir organizasyon ile toplu bir nüfus kontrol planına gitmesi dışında dünyanın başka çıkışı yok diye düşünüyorum. her bireyi bu kadar masraflı olan bir canlının; modern tıp, farmakolojideki gelişmeler gibi faktörlerle 8-9 milyar olması nereye kadar sürdürülebilir?
 • gelecekte, belki de sars cov-2'den çok daha ölümcül virüsler ile, 2 - 3 yılda bir pandemi yaşanabileceğinin habercisidir.