şükela:  tümü | bugün
 • -sibylla ne istiyorsun?
  -olmek istiyorum..

  kahin kadinlara verilen isimdir sibylla.. birkac efsanesi var yunan mitolojisinde..apollon kahinine gonul verir ve agzindan cikacak ilk dilegini gerceklestirecegini soyler.. sibylla uzun omur ister ama bu arada sonsuz genclik istemeyi unutur.. apollon da kizligini kendine vermesi karsiliginda sonsuz genclik vadeder ama sibylla rededer..yillar gecer sibylla yaslanir, burusur, buzulur ve en sonunda bir agustos bocegi haline gelir.. cumae'deki apollon tapinaginda bir kafese konur, cocuklar sibylla'ya sorarlar,
  "ne isterdin sibylla?" diye, o da hep "olmek istiyorum" cevabini verir onlara..
 • sistine kilisesinin tavaninda, farkli yerlerden farkli kahin kadinlar olarak yer alan bir figurdur ayni zamanda.
 • antikçağ'da vecd halinde iken gelecekten bahseden ve ağzından ilahların konuştuğu kabul edilen rahibelere verilen ad..
 • dişi kâhinler. bütün hikâye mozart'ın requiem'inde başlamıştı. dies irae'nin içine serpiştirilmiş "david cum sibylla" pek bir meşgul etmişti aklımı. nedir diye biraz okumuş, sonra bırakmıştım. orlando di lasso'nun prophetiae sibyllarum'unu dinledikten sonra meseleye gei dönmekte fayda gördüm.
  homeros'un hiç zikretmediği bu dişi kâhinlere ilk heraclitus'ta rastlanır. heraclitus bir tanesinden bahsetmişse de, gel zaman git zaman, bunların sayısında bariz bir artış dikkat çekmiştir. ne zamanki dokuza varılır, romalılar bir tane daha ekleyerek sayıyı yuvarlar.
  şimdi buradan on tane olduğunu çıkarmayın. çok daha fazlası var. yalnız ilk milattan sonra dördüncü yüzyılda lactantius marcus terentius varro'nun kayıp bir metnine atıfla bunları sıralar. bu ilk onda sibylla delphica, sibylla erythraea, sibylla tiburtina, sibylla phrygia, sibylla hellespontiaca, sibylla samia, sibylla libyca, sibylla persica, sibylla cimmeria ve sibylla cumana top koşturmuştu. sonradan sayıları devamlı arttırılmaya çalışıldıysa da, en dikkate alınanlar bunlardı.
  onüçüncü yüzyılda bu dişi kâhinler meselesi pek önemsenmişti avrupa'da. devamlı eserler veriliyordu bu kahinlere dair. bu dönem ayrıca herkesin kendi kâhinini de yaratma çabasına tanıklık etmişti. françois rabelais de sayıyı ona sabitleyenlerdendi. lakin bazıları sayıyı çoktan onikiye çekmişti. sibylla agrippa ve sibylla europaea da katıldı mı bizim halay ekibine.
  çok popüler bir mevzu idi bu zamanın avrupa'sında. michelangelo'nun sistine chapel'ine beş tanesini resmettiğini ekleyelim. merak edenlere bunların, sibylla cumana, sibylla libyca, sibylla persica, sibylla delphica ve sibylla erythraea olduğunu hemen belirtelim. raffaello da sibylla phrygia'yı çizmişti.
  sağda solda atıflar görürseniz şaşırmayın bu dişi kâhinlere. tarih boyunca rastlanıldı onlara, rastlanmaya da devam edecek...
 • kingdom of heaven filminde eva green tarafından canlandırılan tarihi karakter. 1150 doğumlu olup 1190 yılında öldü. yani filmin anlatıldığı yıllarda 35 yaşlarındaydı. kudus kralının kızı. guy de lusignanile evlenip kocasını kudus kralı yaptı. 3 . haçlı seferi sırasında öldü. fransızdır
 • isveç'te fast food zinciri olarak bilinen bir marka
 • (bkz: fraternis)
 • apollon'a adanmış tapınaklarda, gelecekten haber veren kadın falcılara verilen genel bir addır.
 • romalı ermiş bir kadındı. bir gün kral tarquinius’a gelerek ona dokuz kitap satmak istemiş, kral istemeyince kitaplardan üçünü yakmış, geri kalan altısına aynı parayı istemiş.kral gene almayınca üçünü daha yakmış, geri kalan üçü için gene aynı fiyatı istemiş.kral en sonunda meraktan kurtulamayarak almış üç kitabı. bu kitaplar sonradan özel olarak saklanmış, kutsal sayılmış, roma devletinin başı dara düştükçe bunlara başvurulmuştur.