şükela:  tümü | bugün
 • sıcak çarpması, beden sıcaklığının aşırı artmasıdır; havanın çok sıcak olmasından, havadaki nem fazlalılığından ve gereğinden çok giyinmekten kaynaklanır. ilk belirtileri baş ağrısı ve baş dönmesidir; yüz kızarır; deri kurudur ;terleme durmuştur;hastanın midesi bulanır ve ateşi yükselmiştir(40 dereceye kadar çıkar.).bu durumdaki kişi öncelikle serin bir yere alınıp, üstündeki ağır ve kalın giysiler çıkarılır; başı yüksekte olacak şekilde yere bırakılır. beden sıcaklığını düşürmek için herhangi bir şey yelpaze gibi kullanılarak , hastanın yüzüne ve bedenine serin hava verilir kan dolaşımının denetlenmesi için doktor çağrılır.
 • bence daha doğru bir tabirle, ısı çarpması.

  sıcak ve nemli havada, vücuttan terin buharlaşmasının yavaşlaması ve soğuma mekanizmasının doğru çalışmaması halinde vücut ısısının aşırı artışıyla gerçekleşebilecek, tehlikeli, ölümcül ve acil tedavisi zorunlu olan durumdur.

  bulguları ise güçsüzlük, baş ağrısı, bulantı, şiddetli terleme, sersemlik, kulak çınlaması, kollaps ve bilinç kaybıdır.

  özellikle egzersiz yaparken ortamın havasız, sıcak ve nemli olmamasına dikkat edilmelidir; çünkü egzersiz sırasında vücutta çok miktarda ısı oluşur ve vücuttan ısı kaybının azalması ısı çarpmasına neden olabilir.
 • temmuz ayı, istanbulda nem oranı >%80, sıcaklık 35-40 c ve ramazan ayı, malum oruç ayı. üzerine pardesü ve sıkı bir türban koy, sonra bu teyzeyi iett otobüsüne bindir köprüyü geçir; gözünde canlandırabildin mi sahneyi? hah işte bunun sonudur sıcak çarpması ve çok insanın eceliyle ölüm sebebidir.
  (bkz: eşitsizlik/@mutruki)
 • öğleden sonra saat 1 gibi, yatak odasını temizlemeye başladım. kışlıkları kaldırdım, beton battaniyeleri düzenledim. iki saat sonra, bir yastığı bile kaldırırken nefes nefese kalmaya başladım. başım ağrıyor, bulanık görüyorum, midem bulanıyor. işi yarım bırakıp oturdum. un çuvalı gibi çöktüm koltuğa. su içtim. sandviç yedim. yok, geçmedi.

  ben de çok çalıştığım için yoruldum, diye düşündüm.

  akşam 8 gibi sıcaktan bunaldım. bahçeyi sulamaya çıktım. serinlemek için bacaklarımı da suladım. ama eve girince yine sıcak bastı. eşim, banyo tavsiye etti.

  soğuğa yakın ılık bir banyodan sonra, havluya gerek kalmadan bedenim kurudu. o zaman gerçekten inandım ki, sıcak çarpmış.

  10 temmuz 2018, ankara'da yaz mevsiminin başladığı tarihtir. gececil yaşama merhaba.