şükela:  tümü | bugün
  • özellikle soğuk kış günlerinde içmesi paha biçilmez bir keyif verir.

hava soğuk. balkona çıkıyorsunuz, nefesiniz duman oluyor...

içeride demlediğiniz çay, aradan geçen on dakikada iyice oturmuş...

fincanınızla demliğe doğru yürüyorsunuz. önce barağınızı, çayınızı uzun süre sıcak tutması ve hemen soğumaması için sıcak suyla çalkalıyorsunuz...

iyice demlenmiş olan çayınızın demini bardağınıza döküyorsunuz. bardaktan yükselen demli çay kokusu yüzünüze vuruyor...ardından suyu ilave ediyorsunuz. tadaaa.

çayınız fincanda içilmek üzere hazır...

dumanı tüten çayınızı alıp (içiyorsanız sigaranızı da yakıp) ve üzerinize üşümeyeceğiniz, aslında biraz üşüyecek kadar sizi saracak, bir şeyler alıp balkona çıkın...

biraz üşüyeceksiniz; işte o kertede devreye sıcak çayınız girecek. o, sizin içinizi ısıtacak, soğuğu unutturacaktır.

bir yanda çayınızın dumanı ve içinizde hissettiğiniz sıcaklık, öte yanda sizi hafif üşüten soğuk... işte muhteşem denge.

seviyorum seni...
  • dario'nun hatırlatması oldu,* "çay dediğin bardakta içilir" diye.

haklı. alışkanlığımdan olsa gerek fincanda çay diye yazmışım. yoksa ince belli bardakta çayın yerini ne alabilir ki?

bu başlığa ilaveten, çay keyfinizi arttırmanız adına (bkz: çay kültürü)
  • damaktan damağa değişen çaydır. en önemlisi bir çay ne kadar sıcaktır? ne kadar sıcak olmalıdır? ne zaman sıcak olmalıdır? kaynar mı olmalıdır? damağı yakmayacak kadar mı? bir çay her şartta aynı sıcaklıkta mı içilmelidir? bazen içmesek olmaz mı? meselâ uçakta? bir çayın lâfı mı olur allasen?! çağırın hostesi! getirsin kaynar seylanı.. http://wp.me/p2czim-1k
  • anne olmanın akabinde istediğim an ulaşamadığımdır. tam kavuşucaz, kızımın bebek sensörleri çalışıyor ve ağlamaya başlıyor. uyutuyorum, oynatıyorum vs talebi ne ise yerine getiriyorum. sonra geri geliyorum çay buz olmuş. hayde.. e dök, yeniden çayı ısıt, bir bardak daha koy.. bu sebeple de artık damacana daha hızla boşalıyor. sırf masraf la bu bebek!
  • her türlü gideri vardır, ama ben çay içmem..
  • insanın içini ısıtan. motive eden. tatlı bir huzur arası.
  • ılığa yakın sıcaklıkta olması gerekir,yoksa tavşan gibi küçük küçük içiliyor ve hos degil.