• artık daha fazla susamam, katlanamıyorum.
    sıcak çikolata diye sulu süte karıştırılmış en leş kakao ve mısır şurubu karışımını içip midesi bulananların çilesini sonlandırmak benim görevim, kim verdi lan sana görevi demeyin, kendim durumdan vazife çıkardım.
    öncelikle, bu bilinene göre zahmetli ve pahalı bir yol, korkan şimdiden entriden çıkabilir. ben sıcak çikolatayı yaklaşık on on beş yıldır böyle yapıyorum, sonradan öğrendiğime göre italyan usulüymüş.

önce 200 ml'lik bir kutu kremayı hacmi iki katına ulaşana dek çırpıp dolaba kaldırıyoruz.

sonra bir tepeleme yemek kaşığı nişastayı az soğuk sütle açıyoruz, içinde kesinlikle topak olmayacak. bu da dursun kenarda.

üçüncü olarak bir kaserole 300 ya da 350 ml süt döküyoruz, içine bir yemek kaşığı kaliteli dark kakaoyu eleyerek ekliyoruz, sonra iki yemek kaşığı şeker, bildiğimiz beyaz olanı ama esmer eklediğimde ortaya çıkan tat daha karamelimsi ve derin, varsa yapın derim, sonra en önemlisi bir pinçik tuz, aşırı yakışıyor ve tadı dengeliyor, olmazsa olmazlardan, himalaya ya da kaya tuzu olsun madem şımardık. bunları güzelce karıştırıyoruz, homojenize bir hal alınca nişastalı süt karışımını ekliyoruz, sonra karıştırarak kaynama noktasına getiriyoruz, kesinlikle kaynamayacak, bu arada ateş hep orta, o noktada altını kapatıyoruz.
    koyuluğu son derece güzel ve yerinde olan karışıma yüzde altmışın üzerinde kakao ihtiva eden bir çikolata ekleyip eriyene dek karıştırıyoruz, yalnız sakın damla çikolata denen o korkunç şeyi katmayın. küvertür ya da yemek için aldığınız kareleri ince parçalayın, olur. ne kadar çikolata derseniz çok katılaştırmayacak ama çikolata tadını da adına layık olacak kadar içerecek kadar bir miktar.
    evet bitti, fincanlara paylaştırıp üzerine çırptığınız kremayı ekliyorsunuz, ben gibi bir lezzet arsızıysanız krema üstüne tarçın da serpiyorsunuz, abartmanın en güzel yanı sınırının olmaması zaten. (bugün bir kupa içtim diye 3 saat spor yaptım, 1100 kalori yaktım, hiç pişman değilim, değerdi.)
    üşenmeyip yapacaklar varsa afiyet olsun.
  • şu an elimde sıcak çikolata ile buradayım. dışarda kar var tam regl olmalık ortamı yakaladım ama bu çükle olmaz sanıyorum.
    başka çükle de olmaz heralde olan varsa yeşilimi yaksın.
    (bkz: hayallerdeki regl olan kız)
    (bkz: regl olan kızı hayallemek)
    (bkz: oha)
  • patates kizartmasi ile birlikte su dunya'da yaptigim en guzel iki seyden biri. milka m-joy rendelenir, pinar sute kaynerken ilave edilir, icine bir tutam sevgi ilave edildikten sonra bir sure karistirilir ve hepsi bu servise hazir. cikolatayi bol kullanin efendim, su gibi akmasin agir olsun biraz.
    cok yerde ictim ama kendi yaptigim gibisini icmedim. cok kolay aslinda yapmasi. malzemeden kaciyolar belki de bilemedim.. j'adore'dan bile guzel yapiyorum, bu kadar da mutevaziyimdir.
  • mükemmel bi şey lan bu.. hayır tadını falan geçtim, işlevselliği ayrı bi mükemmellik. kastım şu, çikolatanın kendisi yağlı bi şeydir (hem de baya baya yağlıdır) o yüzden eğer göbek falan eriteceksen, diyet yapıyorsan falan çikolata ya yasaktır, ya da işte haftada bir kendini ödüllendirme gününe saklanan yiyecektir.

e bu sıcak çikolatada yağ yok.. ve bildiğin çikolata yahu. niye millete çikolatayı yasaklamak yerine, "katı çikolata yemeyin onun yerine için" demiyor bu diyetisyenler.

tadı da mükemmel. her gün en az bir defa, bazen iki, mutlaka içiyorum. bu kadar sürekli tüketip kendisinden bıktırmayan bi tek bunla karşılaştım bugüne kadar üstelik. du bakalım bu aşk daha ne kadar sürecek.
  • zamanında bir yerlerden okuduğum ve bulduğum tarifi aşağıda olan mucizevi içecek. kendi zevkinize göre çikolatanın bir kısmını sütlü yapabilir kakaoyu ve kremayı azaltıp arttırabilirsiniz. kara biber de opsiyonel olarak koyulmayabilir.

iki kupa sıcak çikolata için malzemeler:

yarım kutu (100ml) süt kreması
    120gr bitter çikolata
    250ml süt
    1 yemek kaşığı kakao
    yarım tatlı kaşığı toz karabiber

tarif:

kremayı kısık ateşte pişirmeye başlayın ve kaynayınca kaynar süte ilave edip karıştırın. sonra ufak parçalara böldüğünüz çikolatayı karışımın içine katın kakaoyu ekleyin ve 4 5 dakika kadar karıştırarak kaynatın. zaten kakaonun topaklanmasını çözmek bu kadar sürüyor. en son karabiberi ekleyip servis yapın.

not: ya ben şunu denedim daha güzel oldu bak sen de dene dediğiniz fikirlerinize de açığım efenim. bu entry kendini güncellemeye hazırdır.
  • kış gecelerinin vazgeçilmezi...
    lapa lapa kar + yalnızlık* + sıcak çikolata + güzel bir film + battaniye = mutluluk
  • adam gibi kafeyle boktan kafe arasındaki farkı anlamak için sipariş edilir. boktan kafeler sıcak sütle nesquick'i karıştırıp size 10 liraya kakalamaya çalışır.

örn:
    (bkz: beer point)
  • sahlep'le beraber, resmi kış içeceği. koyu kıvamlı olması makbuldür.
  • ekürisi; ekoseli battaniye, güzel bir film/kitap/şarkı ve kedi olunca daha da nefis olan kış şahanesi.
  • sutu hafif isitip
    *)kakao
    *)tarcin
    *)sekerli vanilya (boyle posetlerde 10 paket bir arada satiliyor)
    *)az arnavut biberi
    *)karabiber
    koyarsaniz. hem soguk alginligini aliyor hem de kokusu ile tadi ile cok lezzetli oluyor.

not: lutfen biber kullaniminda dikkatli olalim.

edit: yanlislikla bara biber yazmisim. super dikkatli okuyucu dadiva ya tesekkurler.

ayrica hem karabiberi hem arnavut beberini dikkatli kullanmak gerek yoksa cok fena agiz yakar.
hesabın var mı? giriş yap