şükela:  tümü | bugün
 • buyuk ve dayanikli bir kumasin icindekiş havayi likit bir yakiti yakarak isitmak suretiyle havaya kaldirmak, akabinde balona bagli olan yolcu tasima haznesininde havaya kalkmasi ile hareket eden; ruzgari yakalama prensibi ile yonlendirilen bir hava tasidi. helyum kullananlarida mevcuttur.
  (bkz: balon)
 • 1783'de icat edilmistir. amerika'ya 1793'de ulasmis, ancak 15 mart 1785'de padisahin izniyle istanbul'da iki iranli kendi yaptiklari balonu topkapi sarayi'nin bahcesinde havalandirmis, bursa'da da indirmistir.

  bu da pennsylvania packet'in o zamanki haberi:
  http://img256.imageshack.us/…85pennsylvaniapyx2.jpg
 • sicak hava balonu icine sicak hava puskurtulerek sisirilir. balonun icindeki sicak hava soguk havadan hafif oldugu icin havalanir. icindeki hava, kisa ateslemelerle balonun havada kalmasini saglar. balonun icindeki hava sogutularak da inis gerceklesir.
 • nevşehir'in meşhur meyvesi. kapadokya bölgesinde sıcak hava balonu turları yapıyorlar. önce bi heves ettik "yaparız di mi? yaparız evet" dedik. bölgeye bir gittik ki kazın ayağı öyle değilmiş.. bir saatlik balon turuna kişi başı 180eur + kdv istiyorlarmış. iki kişilik bir saatlik balon turu için 900 türk parası istiyorlarmış yani. üstelik yanınızda tanımadığınız biri baloncu üç kişi daha olacak. balonla bir saat uçuncaya kadar, kapadokya'yı bölgedeki pek çok yüksek seyir noktasından kuşbakışı izleyebilirsiniz*

  benim tavsiyem bir saatliğine balonla kapadokya gezeceğinize aynı para ile pıstık gibi bir karavan kiralayıp türkiye'yi gezmeniz olacaktır. bu karavan tatili, kapadokya tatilinizden sonra en güzel tatil tecrübeniz olabilir. *
 • sanırım şu anda içinde olduğum şey.
  ya da konya'da hava bin derece falan. piştik ayol.
 • ilk yolcuları bir koyun, bir ördek ve bir tavuk olan hava taşıtı. 1783'te gerçekleşen bu ilk uçuş yaklaşık 8 dakika sürmüş.
 • eğlence için veya çeşitli kutlamalarda özellikle çin-uzakdoğu ülkelerinde uçurulan minik versiyonları için:
  (bkz: dilek feneri)
  (bkz: sky lantern)
 • kişisel kullanımı var mıdır, merak ettiğim hava aracı.

  nereden temin edilir, ehliyeti var mıdır, kullanım yasaları var mıdır, profesyonel uçuş ekibi tutmalı mıyım, ufo diye tüfekle vurulur muyum, bununla sınırı geçebilir miyim...
  uykudan büyük bir hevesle uyanıp bilgisayarın başına geçtim ancak google'da kapadokya turları dışında herhangi bir bilgiye ulaşamadım.

  balon sürmek istiyorum, hemen şimdi!
 • çevrimdışı moddayken google play uygulamasında oynanan google chrome'daki dinazor oyununun “alternatifi” google oyununun adıdır.