şükela:  tümü | bugün
 • i.o.1. yuzyilda filistin'i kasip kavuran ve olaganustu guclu bir orgut kurmus olan dinsel tarikat. favori teknikleri: dusmanlarina gupegunduz, kalabalik icinde saldirmak. favori silahlari: giysilerinin altinda sakladiklari bir hancer olan sica. hizbullahcilarin atalari...
 • roma imparatorluğu'nun işgali altındaki filistin'de roma'yla işbirliği yapan yahudileri hançerle öldürüp yakalanamayan, zengin yahudileri fidye için kaçıran tarihin ilk terörist yahudileri.
 • mö 73-66 yılları arasında faaliyet göstermiş olan ve tarihin ilk terörist grubu olarak nitelendiren oluşum.manastırları,kudüsteki su kanallarını yıkmışlar üstüne bir de tahıl ambarlarını ateşe vermişlerdir.devlet arşivlerinin de büyük düşmanıydılar.
 • dünyadaki en eski terör grubu. m.s. 66-73 yılları arasında filistin'de faaliyet gösteren ve son derece iyi organize edilmiş bir dini mezhep. bu örgüt kalabalıklara karşı kendi azınlıklarının varoluş mücadelesini veriyor ve genellikle vur-kaç taktiği uyguluyordu. bu taktik kalabalık ortasında hedeflenen insanları ortadan kaldırmak ve hemen akabinde kalabalığa karışmaktan ibaretti. örgüte adını veren de bu eylemlerde kullandıkları ve ceketin altına kolayca saklanabilen sica adı verilen küçük hançerdi.
 • birinci yüzyılda eski filistinin güney bölgesinde faaliyet göstermiş aşırı dinci yahudi (bkz: zealot) terörist grup. faaliyetlerinin hedefi, o dönemde filistin'de hakimiyet kurmuş olan romalılar ve bu romalılar ile işbirliği yapan yahudilerdi. ortadoğu'daki haşhaşilerden ya da japon ninjalarından yüzyıllar önce ortaya çıkmışlardır ve tarihteki ilk organize suikast topluluğu olarak anılırlar. ingilizce kaynaklarda dagger men olarak geçer.
 • 1. yüzyılda şeklini yapıp günümüze kadar efsanesini sürdüren örgüt. son kalan 960 tanesi masada kalesinde romalılar tarafından öldürükmektense kendimizi öldürelim der sonra gruptan 10 kişi seçilir diğerlerini öldürür en sonunda da intihar ederler. sadece 2 kadın ve 5 çocuk olaydan sağ çıkar ve bu olayları anlatarak efsane olmasını sağlarlar.
 • son olarak çekildikleri kalede kendilerini kuşatan romalılar'a teslim olmak yerine birbirlerini keserek intihar etmişlerdir. isimlerini sica adlı roma hançerinden alırlar.

  (bkz: sikariler)
  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=tvb5jjtjado)

  (bkz: esasiyun)