şükela:  tümü | bugün
 • i.o.1. yuzyilda filistin'i kasip kavuran ve olaganustu guclu bir orgut kurmus olan dinsel tarikat. favori teknikleri: dusmanlarina gupegunduz, kalabalik icinde saldirmak. favori silahlari: giysilerinin altinda sakladiklari bir hancer olan sica. hizbullahcilarin atalari...
 • roma imparatorluğu'nun işgali altındaki filistin'de roma'yla işbirliği yapan yahudileri hançerle öldürüp yakalanamayan, zengin yahudileri fidye için kaçıran tarihin ilk terörist yahudileri.
 • dünyadaki en eski terör grubu. m.s. 66-73 yılları arasında filistin'de faaliyet gösteren ve son derece iyi organize edilmiş bir dini mezhep. bu örgüt kalabalıklara karşı kendi azınlıklarının varoluş mücadelesini veriyor ve genellikle vur-kaç taktiği uyguluyordu. bu taktik kalabalık ortasında hedeflenen insanları ortadan kaldırmak ve hemen akabinde kalabalığa karışmaktan ibaretti. örgüte adını veren de bu eylemlerde kullandıkları ve ceketin altına kolayca saklanabilen sica adı verilen küçük hançerdi.
 • birinci yüzyılda eski filistinin güney bölgesinde faaliyet göstermiş aşırı dinci yahudi (bkz: zealot) terörist grup. faaliyetlerinin hedefi, o dönemde filistin'de hakimiyet kurmuş olan romalılar ve bu romalılar ile işbirliği yapan yahudilerdi. ortadoğu'daki haşhaşilerden ya da japon ninjalarından yüzyıllar önce ortaya çıkmışlardır ve tarihteki ilk organize suikast topluluğu olarak anılırlar. ingilizce kaynaklarda dagger men olarak geçer.
 • son olarak çekildikleri kalede kendilerini kuşatan romalılar'a teslim olmak yerine birbirlerini keserek intihar etmişlerdir. isimlerini sica adlı roma hançerinden alırlar.

  (bkz: sikariler)
  (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=tvb5jjtjado)

  (bkz: esasiyun)